Endesa: energia, activitat i seguretat laboral

Endesa reuneix generació, xarxes i comercialització d’energia, principalment a Espanya i Portugal. La documentació permet analitzar com una elèctrica coordina personal propi i contractistes, utilitza tecnologia d’inspecció i comunica resultats preventius.

En poques paraules

El grup espanyol controlat per Enel va registrar 21.031 milions d’euros de vendes i serveis el 2025. La fitxa distingeix les societats i les magnituds financeres, actualitza la direcció a novembre de 2026 i examina controls de SST, accidents i debats laborals concrets.

Contingut
  1. Quina empresa és Endesa
  2. D’empresa pública a grup controlat per Enel
  3. Propietat i perímetre del grup
  4. Direcció actual
  5. Activitats i marques que convé distingir
  6. Xifres de 2025 i com llegir els ingressos
  7. Operacions i persones
  8. Drons i inspecció de xarxes
  9. SST: sistema i capacitat d’aturar el treball
  10. Contractistes: selecció, inspecció i correcció
  11. Resultats i límits dels indicadors
  12. Emergències climàtiques: un debat documentat
  13. Transició energètica i lectura de les emissions
  14. Preguntes freqüents
  15. Continguts relacionats
  16. Referències

Empreses

Quina empresa és Endesa

Endesa, S.A. és la societat espanyola que encapçala el grup Endesa. El seu NIF és A28023430 i el domicili social, fiscal i les oficines principals són a Ribera del Loira, 60, Madrid. La fitxa es refereix a la matriu i les societats dependents consolidades, no a una comercialitzadora aïllada ni al conjunt mundial d’Enel. Aquesta distinció permet interpretar correctament la seva dimensió i l’abast de les dades laborals. Fonts: Identitat legal d’Endesa; Comptes 2025: identitat i perímetre.

L’activitat es concentra a Espanya i Portugal, amb comercialització addicional en altres mercats europeus. Generar electricitat, distribuir-la per xarxes i vendre-la al client són funcions diferents dins del grup: compartir una marca no converteix totes aquestes feines en la mateixa activitat ni implica que les societats tinguin responsabilitats idèntiques. Fonts: Comptes 2025: identitat i perímetre; Negocis i marques d’Endesa.

D’empresa pública a grup controlat per Enel

La companyia es va constituir el 18 de novembre de 1944 com a Empresa Nacional de Electricidad, S.A., dins de l’impuls industrial de l’Instituto Nacional de Industria. L’origen estava vinculat a augmentar la generació i les interconnexions elèctriques, amb Compostilla com un dels primers projectes. La denominació Endesa, S.A. es va adoptar el 1997. Es tracta d’un origen institucional públic, no d’una fundació atribuïble a un empresari privat actual. Fonts: Constitució i activitat d’Endesa; Comptes 2025: identitat i perímetre; Història corporativa d’Endesa; Endesa: origen a l’INI i electrificació.

La integració de participacions a Fecsa i Sevillana va contribuir a formar la seva escala espanyola. Les ofertes públiques de venda de 1997 i 1998 van reduir la participació estatal; SEPI va vendre la participació residual del 2,95% a l’oferta d’Enel i Acciona de 2007. El 2009 Enel va comprar la participació d’Acciona. Aquesta seqüència explica el control actual sense confondre privatització, adquisició del control i vendes posteriors d’accions al mercat. Fonts: SEPI: privatització d’Endesa; Història corporativa d’Endesa.

Propietat i perímetre del grup

Endesa és una societat cotitzada controlada per Enel a través d’Enel Iberia, S.L.U. Els comptes de 2025 situen la participació mercantil en el 70,1% a 31 de desembre. També presenten un 71,4% a efectes comptables, en considerar les accions pròpies en poder d’Endesa. Són denominadors diferents: no s’han de presentar com dos paquets accionarials diferents ni sumar-se. La dominant última, Enel, S.p.A., té la seu a Roma. Fonts: Comptes 2025: identitat i perímetre.

Direcció actual

A la data de revisió, 8 de novembre de 2026, Juan Sánchez-Calero Guilarte presideix el consell i Gianni Vittorio Armani és conseller delegat. Armani va ser nomenat el 28 d’abril de 2026; José Bogas va deixar la direcció executiva i va continuar com a conseller extern. El canvi és posterior a l’exercici econòmic analitzat, de manera que la direcció actual no s’ha de deduir d’una fotografia de l’equip de 2025. Fonts: Consell d’administració actual; Nomenament d’Armani, 28 d’abril de 2026.

Activitats i marques que convé distingir

El negoci combina generació renovable i convencional, distribució i comercialització d’electricitat, a més de gas i serveis energètics. e-distribución identifica l’activitat de xarxes; Endesa Energía comercialitza al mercat lliure i Energía XXI actua com a comercialitzadora de referència al mercat regulat. La distribuïdora manté la infraestructura de la seva zona, mentre la comercialitzadora gestiona la relació de subministrament contractada pel client. Fonts: Negocis i marques d’Endesa.

La combinació d’activitats explica una exposició preventiva heterogènia. Treballar en línies, centrals, obres o manteniment requereix controls diferents dels d’oficines i atenció comercial. Com a lectura editorial, convé analitzar cada tasca i empresa concurrent abans de traslladar una pràctica o un indicador agregat a un centre concret. Fonts: Negocis i marques d’Endesa; Salut laboral i Contractor Assessment.

Xifres de 2025 i com llegir els ingressos

L’últim exercici complet utilitzat comprèn de l’1 de gener al 31 de desembre de 2025. Els comptes consolidats van registrar 21.031 milions d’euros d’ingressos per vendes i prestacions de serveis. En afegir 393 milions d’altres ingressos d’explotació, l’epígraf total d’ingressos arriba a 21.424 milions. La primera xifra s’utilitza aquí per identificar la facturació de vendes i serveis; la segona és una magnitud comptable més àmplia. Fonts: Estats consolidats del resultat 2025; Nota 10: ingressos per activitat.

El benefici atribuïble a la societat dominant va ser de 2.198 milions d’euros, davant de 1.888 milions el 2024. No és el mateix que els 2.234 milions de resultat total del període, que inclouen interessos d’altres socis. Tampoc no s’ha de confondre amb el resultat ordinari net de 2.351 milions, una mesura ajustada que l’empresa presenta separadament. Les xifres corresponen al grup consolidat Endesa, no només a Espanya ni a Enel mundial. Fonts: Estats consolidats del resultat 2025; Magnituds operatives de 2025.

Operacions i persones

Al tancament de 2025, Endesa va comunicar 22.616 MW de capacitat instal·lada neta. La generació de l’any va ser de 61.011 GWh, dels quals 17.682 GWh procedien de fonts renovables. La capacitat expressa potència; la generació mesura energia produïda durant un període. Cap de les dues equival per si sola a vendes, perquè una comercialitzadora també pot adquirir electricitat de tercers. Fonts: Magnituds operatives de 2025; Nota 10: ingressos per activitat.

La plantilla final va ser de 8.946 empleats assalariats. És un recompte a 31 de desembre, no una mitjana anual ni una xifra d’equivalents a jornada completa. El desglossament publicat assigna 8.916 a Espanya i 30 a Portugal; la nota aclareix que la categoria espanyola inclou 144 empleats d’Endesa Energía que treballaven en sucursals d’Alemanya, França i Portugal. Per tant, no és un mapa exacte del lloc físic on treballava cada persona. Fonts: Plantilla al tancament de 2025, pàgina impresa 309.

Drons i inspecció de xarxes

El 30 de març de 2026, Endesa va anunciar la incorporació de 17 drons de llarg abast de FuVeX per a e-distribución. La comunicació descriu inspeccions amb imatges visuals, termografia i LiDAR alineats en un model tridimensional, dins d’un procés de bessó digital iniciat el 2023. Indica autoritzacions de vol de fins a deu quilòmetres i la finalitat de reduir desplaçaments i exposició durant les inspeccions. Fonts: Inspecció amb drons FuVeX, 30 de març de 2026.

És un cas concret de tecnologia aplicada a la captura d’informació. La nota no demostra que els 17 equips ja estiguessin desplegats a tota la xarxa ni aporta una avaluació causal d’accidents evitats. L’interès preventiu rau a substituir determinades aproximacions físiques per observació remota, mantenint la planificació del vol, la qualitat del diagnòstic i la intervenció segura quan calgui reparar una anomalia. Fonts: Inspecció amb drons FuVeX, 30 de març de 2026.

SST: sistema i capacitat d’aturar el treball

L’informe de 2025 declara un sistema de gestió de salut i seguretat certificat segons ISO 45001 que engloba totes les societats del grup i cobreix el 100% dels empleats. La coordinació d’activitats empresarials connecta el control d’operacions pròpies amb les realitzades per empreses col·laboradores. Aquesta declaració no significa que cada empresa contractista tingui, separadament, la mateixa certificació. Fonts: Sistema i accidents 2025, pàgina impresa 314.

La Stop Work Policy insta empleats i contractistes a aturar activitats que puguin danyar la seva seguretat o la d’altres persones. La política assigna l’aplicació a Persones i Organització, mitjançant la unitat de Salut i Seguretat, i preveu la revisió anual del sistema pel conseller delegat. Com a criteri d’anàlisi, una política d’aturada és útil quan les persones poden comunicar el risc i les causes es controlen abans de reprendre; publicar el compromís no acredita per si sol cada aplicació sobre el terreny. Fonts: Política de seguretat i Stop Work, pàgina impresa 295.

Contractistes: selecció, inspecció i correcció

El programa Contractor Assessment incorpora una valoració per especialistes externs en prevenció. Segons Endesa, la puntuació determina la qualificació de l’empresa o la necessitat d’un pla per resoldre les mancances detectades. El procediment té una funció prèvia a la contractació, però la documentació també preveu seguiment d’obres, investigació d’accidents i mesures correctores durant l’execució. Fonts: Salut laboral i Contractor Assessment.

L’informe de sostenibilitat registra 92.602 inspeccions el 2025 i la seva anàlisi i seguiment. Per a la cadena de valor descriu un quadre de comandament de desviacions, inspeccions de tala i poda i sancions contractuals davant d’incidències greus o reiterades segons les condicions HSET. Aquest volum mesura activitat de control: no equival a 92.602 centres diferents, a una auditoria externa de cada visita ni a una prova que totes les deficiències quedessin resoltes. Fonts: Controls de contractistes, pàgines impreses 326–328; Seguiment d’inspeccions el 2025, pàgina impresa 328.

Resultats i límits dels indicadors

Per al personal propi assalariat, Endesa va declarar 50 accidents laborals el 2025, davant de 53 el 2024, i una taxa de 3,49 casos per milió d’hores treballades, davant de 3,69. La definició de l’índex de freqüència inclou accidents in itinere. Per això, no s’ha de comparar directament amb una taxa que els exclogui, amb un indicador per 200.000 hores o amb una dada limitada a accidents amb baixa sense revisar abans les definicions. Fonts: Sistema i accidents 2025, pàgina impresa 314; Definicions de sinistralitat, pàgina impresa 315.

No es van registrar accidents mortals entre el personal propi el 2025, però l’informe recull dos accidents mortals entre treballadors de la cadena de valor. La taula de contractistes també en mostra dos el 2024. Mantenir visibles tots dos perímetres evita convertir el zero de la plantilla pròpia en un zero general. Les dades publicades descriuen resultats agregats; no atribueixen per si soles la variació a Contractor Assessment, a la certificació o a una tecnologia concreta. Fonts: Sistema i accidents 2025, pàgina impresa 314; Controls de contractistes, pàgines impreses 326–328.

Emergències climàtiques: un debat documentat

L’actuació davant de fenòmens meteorològics adversos ofereix un exemple de contrast entre una política i l’acceptació per la plantilla. El 23 de juny de 2026, CCOO va informar de la implantació del protocol FMA d’Endesa a Espanya i va explicar que no l’havia signat. Va descriure mesures excepcionals davant d’avís vermell, amb tractament diferent per al personal essencial presencial i per a qui podia teletreballar, i va qüestionar la comunicació de l’activació i l’ampliació de la presencialitat en el primer col·lectiu. Fonts: CCOO: implantació del protocol FMA, 23 de juny de 2026.

El 10 de juliol, el sindicat va tornar a qüestionar la resposta prevista per als avisos taronges. Són posicions sindicals datades i atribuïdes, no una resolució administrativa o judicial sobre incompliment. El cas permet plantejar una qüestió preventiva concreta: qui decideix, qui avisa i com s’adapta el treball quan canvia el risc meteorològic, especialment en desplaçaments i serveis essencials. Fonts: CCOO: valoració del protocol, 10 de juliol de 2026.

Transició energètica i lectura de les emissions

L’informe de sostenibilitat de 2025 presenta 25,35 milions de tones de CO₂ equivalent per a la suma dels abasts 1, 2 basat en ubicació i 3, davant de 26,73 milions el 2024. Adverteix que les dades de 2025 eren provisionals en formular-se l’informe, pendents de la verificació específica de la petjada. A més, el descens del total coexistia amb un augment de les emissions directes d’abast 1: una reducció agregada no significa que tots els components disminuïssin. Fonts: Emissions i metodologia 2025, pàgina impresa 243.

La trajectòria corporativa publicada distingeix aquests resultats de l’ambició de zero emissions el 2040. El pla 2026–2028 anuncia inversions en xarxes, renovables i emmagatzematge; són compromisos de futur i no capacitat ja construïda. Per valorar la transició també importa la feina necessària per operar, transformar o desmantellar instal·lacions i coordinar les empreses participants. Aquesta connexió preventiva és una interpretació editorial, no una certificació d’absència de risc ambiental o laboral. Fonts: Trajectòria de descarbonització publicada; Pla estratègic 2026–2028.

Preguntes freqüents

Endesa és una empresa espanyola o italiana?

Endesa, S.A. és una societat espanyola amb seu a Madrid. Està controlada pel grup italià Enel a través d’Enel Iberia. Les xifres d’aquesta fitxa corresponen a Endesa consolidada, no a tot Enel. Fonts: Comptes 2025: identitat i perímetre. [1]

Per què apareixen dues xifres d’ingressos de 2025?

Les vendes i prestacions de serveis van ser de 21.031 milions d’euros. Els ingressos totals de 21.424 milions afegeixen 393 milions d’altres ingressos d’explotació. Són magnituds relacionades, no dos imports que s’hagin de sumar. Fonts: Nota 10: ingressos per activitat. [1]

Què fa el programa Contractor Assessment?

Segons Endesa, especialistes externs avaluen la prevenció de les empreses contractistes i la puntuació condueix a la qualificació o a un pla de millora. Cal llegir-lo juntament amb la coordinació, les inspeccions i les correccions durant el treball. Fonts: Salut laboral i Contractor Assessment; Seguiment d’inspeccions el 2025, pàgina impresa 328. [1] · [2]

Endesa va comunicar zero accidents mortals el 2025?

Només per al personal propi. L’informe de sostenibilitat registra dos accidents mortals entre treballadors de la cadena de valor. La distinció de població és indispensable per interpretar la dada. Fonts: Sistema i accidents 2025, pàgina impresa 314. [1]

  • Risc elèctric. Connecta les operacions en xarxes i generació amb el control de contactes elèctrics, arcs i energies perilloses, que requereixen procediments i competències específics.
  • Paralització de treballs per risc greu. Permet analitzar com portar la Stop Work Policy a una decisió operativa d’aturar, comunicar i revisar un treball insegur abans de reprendre’l.
  • Gestió de contractistes en SST. Amplia l’anàlisi del Contractor Assessment i les inspeccions d’Endesa: la qualificació prèvia ha de connectar-se amb la coordinació i el seguiment durant l’execució.

Referències

  1. Comptes 2025: identitat i perímetre. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  2. Constitució i activitat d’Endesa. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  3. Història corporativa d’Endesa. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  4. Endesa: origen a l’INI i electrificació. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  5. SEPI: privatització d’Endesa. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  6. Consell d’administració actual. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  7. Nomenament d’Armani, 28 d’abril de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  8. Negocis i marques d’Endesa. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  9. Estats consolidats del resultat 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  10. Nota 10: ingressos per activitat. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  11. Magnituds operatives de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  12. Plantilla al tancament de 2025, pàgina impresa 309. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  13. Salut laboral i Contractor Assessment. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  14. Política de seguretat i Stop Work, pàgina impresa 295. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  15. Sistema i accidents 2025, pàgina impresa 314. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  16. Definicions de sinistralitat, pàgina impresa 315. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  17. Controls de contractistes, pàgines impreses 326–328. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  18. Seguiment d’inspeccions el 2025, pàgina impresa 328. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  19. Inspecció amb drons FuVeX, 30 de març de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  20. CCOO: implantació del protocol FMA, 23 de juny de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  21. CCOO: valoració del protocol, 10 de juliol de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  22. Emissions i metodologia 2025, pàgina impresa 243. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  23. Trajectòria de descarbonització publicada. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  24. Pla estratègic 2026–2028. Fonts comprovades: 2026-11-08.

Informació editorial

Pablo Rodríguez

Responsable editorial: Pablo RodríguezLinkedIn

Sol·licita una demo

Descobreix tot el que Sabentis pot fer per la teva organització.

Prova Sabentis

request a demo
stars 5
GetApp Software Advice Capterra