Què és ACS i què abasta el seu nom
ACS, Actividades de Construcción y Servicios, S.A. és la societat espanyola que encapçala el grup, amb domicili social a l’avinguda de Pío XII de Madrid. Els comptes consolidats inclouen filials, negocis conjunts i participades segons el mètode comptable aplicable. Les vendes del grup, per tant, no equivalen a la facturació individual de la matriu ni a les obres executades a Espanya.
ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 22
La seva activitat recorre diverses fases d’una infraestructura: desenvolupament, finançament, enginyeria, construcció i operació. Inclou obres civils i edificis, serveis miners, manteniment i atenció a persones, juntament amb inversions en concessions i infraestructura digital. Aquesta combinació explica per què un únic indicador agregat pot reunir operacions amb riscos i formes de contractació diferents.
ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 128
Com es va formar el grup
El projecte empresarial té un antecedent en l’adquisició de Construcciones Padrós el 1983, seguida per OCISA el 1986. Totes dues es van fusionar el 1992 per crear OCP. La unió d’OCP i Ginés Navarro va donar origen a ACS el 1997. La cronologia corporativa distingeix aquestes etapes de les dates de fundació, més antigues, de les societats incorporades.
Florentino Pérez va ser des de 1983 màxim executiu i un dels principals accionistes de Padrós, segons el seu perfil a l’informe de govern corporatiu de 2025. La seva trajectòria vincula la fase inicial amb la direcció actual; presentar ACS com una empresa nascuda d’una successió de fusions és més precís que atribuir a totes les seves filials una mateixa fundació.
ACS: informe anual de govern corporatiu 2025 · PDF 14 · ACS: cronologia corporativa
La integració de Dragados el 2003 va incorporar també Clece. ACS va entrar a HOCHTIEF el 2007 i hi va assolir una posició de control el 2011, ampliant el perímetre a Turner i CIMIC. El 2018 va participar en l’adquisició d’Abertis. Més recentment, Turner va tancar la compra de Dornan el gener de 2025, després de l’acord anunciat el juliol de 2024.
ACS: cronologia corporativa · ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 32
Propietat i organització del grup
La matriu cotitza a les borses espanyoles. Al 31 de desembre de 2025, els comptes identificaven Rosan Inversiones, S.L., amb un 14,56%, com l’accionista que superava el 10% del capital. És una fotografia d’aquell tancament, no una afirmació que aquest percentatge continuï sent idèntic en qualsevol data posterior.
ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 88
El grup funciona mitjançant empreses i segments amb responsabilitats operatives pròpies. La informació de 2025 distingeix Turner, CIMIC, Enginyeria i Construcció, Infraestructures i altres activitats. HOCHTIEF és dins del perímetre consolidat i conserva la cotització a Frankfurt; la pertinença a ACS no converteix totes les societats en una única entitat jurídica.
ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 88 · ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 128
Model de negoci i empreses que el fan visible
Turner concentra construcció i gestió de projectes, especialment a l’Amèrica del Nord, amb activitat en centres de dades i altres edificis tecnològics. CIMIC agrupa construcció, serveis i projectes de col·laboració publicoprivada a Àsia-Pacífic, a més del negoci miner de Thiess. Dragados, FlatironDragados i l’activitat europea de HOCHTIEF formen el segment d’Enginyeria i Construcció.
ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 128
Iridium, ACS Digital & Energy i la participació a Abertis integren el segment d’Infraestructures. Clece aporta serveis a edificis, espais i organitzacions, i atenció a persones. Aquests noms identifiquen companyies i negocis del grup, no una gamma de productes de consum. A Abertis, la participació del 50% es comptabilitza per posada en equivalència: les seves vendes no se sumen íntegrament a les vendes consolidades d’ACS.
ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 128 · ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 319
Presència internacional i pes d’Espanya
El 2025, els Estats Units van aportar 29.512 milions d’euros de vendes, Austràlia 8.906 milions i Espanya 4.078 milions. L’Amèrica del Nord va reunir aproximadament el 63% dels ingressos, Àsia-Pacífic el 21% i Europa el 15%. Espanya va representar el 8,2% del total. Són vendes per mercat geogràfic, no percentatges de propietat ni d’empleats.
ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 246
La seu de la matriu a Madrid conviu amb una xarxa d’obres i instal·lacions gestionades per les companyies operatives. L’exposició a edificis tecnològics estatunidencs, obres civils europees i activitat minera i constructora australiana explica part de la seva diversitat. Per estudiar un projecte concret cal identificar la societat contractista i, quan n’hi hagi, la unió temporal o negoci conjunt responsable.
ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 22 · ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 128
Dimensió econòmica i laboral de 2025
Els comptes consolidats de l’exercici acabat el 31 de desembre de 2025 registren ingressos de 49.847,681 milions d’euros i benefici atribuïble als accionistes de la matriu de 950,340 milions. En la presentació arrodonida són 49.848 i 950 milions. El benefici atribuït descompta la part corresponent a interessos minoritaris; no s’ha de confondre amb el benefici total consolidat.
ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 18
La plantilla al tancament va ser de 167.803 empleats. La mitjana anual va ser de 148.989 equivalents a jornada completa, una mesura diferent que pondera dedicació i temps. L’any va incorporar Dornan des del gener, mentre que Thiess es consolidava globalment des del segon trimestre de 2024: l’evolució de la dimensió també reflecteix canvis de perímetre.
ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 144 · ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 32 · ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 128
Direcció comprovada i descentralització operativa
El consell consultat el novembre de 2026 identifica Florentino Pérez Rodríguez com a president executiu i Juan Santamaría Cases com a conseller delegat. La pàgina de l’equip directiu distingeix els responsables corporatius i de les empreses principals. Aquesta estructura permet diferenciar la supervisió del grup de la gestió diària de cada obra o servei.
Infraestructura digital: inversió, disseny i construcció
El 9 de gener de 2026, ACS i Global Infrastructure Partners, part de BlackRock, van comunicar el tancament de la seva plataforma conjunta de centres de dades, després de complir les condicions prèvies el desembre de 2025. La cartera inicial incloïa 1,7 GW de projectes en desenvolupament a Europa, els Estats Units i Austràlia. Aquesta capacitat descrivia projectes en desenvolupament, no centres ja operatius.
ACS i GIP: creació de la plataforma de centres de dades, 9 de gener de 2026
La plataforma planteja integrar emplaçaments, permisos, disseny, construcció i operació, juntament amb connexió elèctrica i refrigeració. Per a ACS, el canvi amplia el paper de constructor cap al desenvolupament i explotació d’actius digitals. El tancament societari està documentat; l’execució i entrada en servei de cada instal·lació requereixen comprovació pròpia.
ACS i GIP: creació de la plataforma de centres de dades, 9 de gener de 2026
Sistemes preventius i participació dels treballadors
ACS declara que els seus sistemes de seguretat i salut cobrien el 100% dels empleats el 2025; la cobertura de certificació ISO 45001 arribava al 97,9%, incloent-hi Thiess i Dornan. Són abasts diferents. La dada de cobertura no acredita absència d’accidents ni substitueix la verificació del certificat i centre concret quan cal comprovar un abast contractual.
ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 150 · ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 163
Dragados utilitza Targetes blaves per comunicar perills, incidents i propostes. CIMIC fa servir Safety Leadership Score per identificar i revisar controls de riscos crítics, reconèixer aportacions i seguir mesures; a més, va introduir One Voice el 2025 per recollir comentaris d’empleats. La memòria documenta aquests mecanismes, sense aportar una reducció causal d’accidents atribuïble a cada eina.
Mesures concretes davant la calor, les màquines i els treballs en altura
A Dragados es documenten adaptacions d’horari i de zones de treball exposades al sol, ombra i refrigeració, juntament amb protecció solar, roba refrigerant i sensors de temperatura corporal. També es descriuen equips de detecció de persones al voltant de màquines, mitjançant càmeres i senyals acústics d’aproximació. L’informe no afirma que tots aquests dispositius estiguin instal·lats a totes les obres.
ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 150 · ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 151
Al projecte NEWest Alliance de CPB Contractors, l’ús de drons va permetre fer seguiment topogràfic i retirar determinades tasques que abans requerien exposició d’alt risc en altura. A UGL es va impartir el 2025 un curs per a comandaments i líders operatius centrat en el seu procediment de riscos psicosocials. Són actuacions d’entitats i projectes identificats, no pràctiques atribuïdes per defecte a qualsevol empresa constructora.
Què diuen els resultats i com s’han de llegir
L’informe de 2025 registra 5.206 lesions laborals registrables i una freqüència de 19,59 per milió d’hores treballades, davant de 4.869 i 19,30 el 2024. El criteri inclou lesions amb i sense dies perduts que superin els primers auxilis; els trastorns musculoesquelètics es comptabilitzen com a malaltia laboral. Les dades de 2024 es van reexpressar amb aquest criteri.
ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 163 · ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 165
Les diferències entre activitats són grans: 502 lesions van correspondre a infraestructures i altres activitats, i 4.704 a Clece; les seves freqüències van ser 3,09 i 45,60, respectivament. L’agregat exigeix llegir activitat, població i definició. No és vàlid comparar sense ajust aquest índex de lesions registrables amb una taxa que només inclogui accidents amb baixa.
ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 163 · ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 165
El 2025 es van declarar zero accidents mortals per lesió entre empleats propis i tres entre contractistes. La nota metodològica aplica participació proporcional en unions temporals; el 2025 el nombre de persones mortes també va ser tres. A més, que el 100% d’empleats hagués rebut formació preventiva durant la trajectòria a la companyia no significa que tots en rebessin durant 2025.
ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 164 · ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 165 · ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 151
Materials, emissions i límits de comparació
El grup descriu actuacions sobre el carboni incorporat en formigó, acer i asfalt: selecció de materials, disseny modular, prefabricació i anàlisi de cicle de vida. La utilitat ambiental d’una solució s’ha de contrastar amb dades del projecte i amb la seva funció tècnica. Aquestes accions ambientals no són, per si mateixes, resultats de seguretat i salut laboral.
ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 81
Les emissions totals de 2025 van ser 8.491.591 tones de CO₂ equivalent amb abast 2 calculat pel mètode de mercat, davant de 7.579.498 el 2024 reexpressat. Thiess es va incloure vuit mesos el 2024 i va canviar la classificació dels seus combustibles entre abasts. Per separat, la reducció del 22% d’abastos 1 i 2 respecte de 2019 utilitza un perímetre d’objectius que exclou Thiess, Dornan i els serveis industrials venuts. Les dues sèries responen a preguntes diferents.
ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 86 · ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 87 · ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 82
Contractació pública: una sanció i el seu recurs
El juliol de 2022, la CNMC va imposar a Dragados una multa de 57,1 milions d’euros dins d’un expedient contra sis constructores per acords i intercanvi d’informació en licitacions. Els comptes d’ACS de 2025 recullen el recurs de Dragados, el seu rebuig de la valoració del regulador i la suspensió cautelar del pagament, concedida el gener de 2023 contra garantia. La sanció afecta la filial identificada; no s’ha d’atribuir indistintament a totes les empreses del grup.
CNMC: sanció a sis constructores, 7 de juliol de 2022 · ACS: comptes consolidats i informe de gestió 2025 (traducció oficial a l’anglès) · PDF 157
Vozpópuli va informar el 22 de setembre de 2026 que el recurs de Dragados havia quedat vist per a sentència. Aquest estat processal i la suspensió cautelar no equivalen a anul·lació de la multa ni a una sentència ferma que la confirmi. El cas il·lustra la importància de separar decisió administrativa, posició de la companyia i revisió judicial.
Vozpópuli: recurs de Dragados pendent de sentència, 22 de setembre de 2026
Què es pot aprendre d’aquest cas empresarial
Com a lectura editorial, ACS mostra dues necessitats complementàries: coordinar riscos entre empreses que comparteixen una obra i conservar indicadors prou desagregats per orientar decisions. Les Targetes blaves i el seguiment de controls crítics permeten estudiar com es recull informació preventiva; les diferències entre Clece i infraestructures mostren per què la mitjana del grup no basta per descriure un lloc de treball.
ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 150 · ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 163 · ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 165
Les mesures sobre calor, drons o detecció al costat de maquinària són punts de partida per estudiar la jerarquia de controls. L’existència d’una tecnologia no demostra automàticament la seva eficàcia a tots els centres. Aquesta interpretació editorial es basa en actuacions descrites per ACS.
ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 150 · ACS: EINF i informació sobre sostenibilitat 2025 · PDF 151
Preguntes freqüents
ACS és una empresa espanyola encara que facturi sobretot fora?
Sí. La matriu ACS, Actividades de Construcción y Servicios, S.A. té domicili social a Madrid. El 2025 Espanya va aportar el 8,2% de les vendes del grup; seu i distribució geogràfica d’ingressos són conceptes diferents. [1]
Turner, Dragados, CIMIC i Abertis es comptabilitzen igual?
No. Els comptes distingeixen societats i segments dins del grup. Abertis, participada al 50%, es registra per posada en equivalència, per la qual cosa les seves vendes no s’afegeixen íntegrament a les d’ACS. [1]
Quant va facturar ACS i quants empleats tenia el 2025?
Els ingressos consolidats van ser 49.847,681 milions d’euros. Al tancament hi havia 167.803 empleats; la mitjana anual de 148.989 equivalents a jornada completa és una mesura diferent. [1]
Es pot dir que ACS va tenir zero accidents mortals el 2025?
Només amb el perímetre explícit: l’informe declara zero accidents mortals per lesió entre empleats propis, però tres entre contractistes. Presentar un zero global ocultaria aquesta segona dada. [1]
