CAF: trens, Solaris, xifres i seguretat laboral

CAF connecta fabricació de trens i autobusos amb manteniment i integració de sistemes. El seu cas mostra per què la prevenció ha de seguir el treball des de la fàbrica fins a les instal·lacions del client i separar els resultats d’empleats i treballadors externs.

En poques paraules

Grup espanyol de mobilitat amb seu a Beasain: 4.486,534 milions d’euros de vendes consolidades i 17.788 empleats al tancament de 2025. Història, model industrial, SST i diligència deguda amb fonts primàries.

Contingut
  1. Què és CAF i què inclou aquesta fitxa
  2. De la societat de 1917 a un grup de mobilitat
  3. Accionariat, participació laboral i filials
  4. Com obté ingressos: fabricació i cicle de vida
  5. Una base espanyola amb producció internacional
  6. Xifres de 2025 i límits de comparació
  7. Direcció i organització de les decisions
  8. Bateries i hidrogen: distingir desenvolupament i servei
  9. Gestió preventiva i abast real d’ISO 45001
  10. Controls documentats en màquines, químics i tasques
  11. Vigilància de la salut i adaptació del lloc
  12. Accidents: denominadors i col·lectius separats
  13. Emissions: fabricació i ús del producte
  14. Jerusalem: registre de Nacions Unides i resposta de CAF
  15. L’expedient espanyol de diligència deguda
  16. Competència: sancions i recursos
  17. Què aporta el cas a la gestió de SST
  18. Preguntes freqüents
  19. Continguts relacionats
  20. Referències

Empreses

Què és CAF i què inclou aquesta fitxa

CAF és un grup industrial espanyol dedicat a solucions de mobilitat ferroviària i d’autobusos. La seva matriu és Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A., amb NIF A20001020 i domicili social a José Miguel Iturrioz 26, Beasain, Gipuzkoa. La fitxa analitza el grup consolidat mundial; les vendes i la plantilla no corresponen únicament a la societat espanyola ni a la fàbrica de Beasain. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025, p. 530. Informe de govern corporatiu 2025, p. 1.

La combinació de vehicles, components, senyalització, manteniment i integració de projectes explica el seu abast. Una mateixa marca pot aparèixer en un tren, en el sistema que permet operar-lo o en un contracte de conservació de llarga durada. Cal distingir aquestes funcions per comprendre tant el negoci com les responsabilitats preventives. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 5.

De la societat de 1917 a un grup de mobilitat

Els comptes situen la constitució de la matriu a Sant Sebastià el 1917 i el centre principal d’activitat a Beasain. Aquesta precisió separa el lloc de constitució legal de la implantació industrial. L’expansió posterior no es va limitar a vendre més trens: va incorporar capacitats i activitats complementàries. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025, p. 530.

El setembre de 2018 va adquirir Solaris Bus & Coach, obrint una línia d’autobusos urbans. El juliol de 2019 va incorporar EuroMaint, grup suec de manteniment ferroviari. L’1 d’agost de 2022 va tancar l’adquisició de la planta de Reichshoffen, la plataforma Coradia Polyvalent i propietat intel·lectual vinculada a Talent 3, amb personal especialitzat a França i Alemanya. Són fites que ajuden a entendre la diversitat actual del grup. Comptes individuals 2019: adquisició de Solaris, p. 131. Resultats 9 M 2022: adquisició a França i Alemanya, p. 5.

Accionariat, participació laboral i filials

CAF és una societat cotitzada. A 31 de desembre de 2025, Cartera Social, vehicle vinculat a treballadors, reunia el 23,33 % dels drets de vot; BBK, el 13,23 %, directament i indirectament; la Fundació Privada Daniel Bravo Andreu, el 5,23 %; Indumenta Pueri, el 5,02 %; i l’Instituto Vasco de Finanzas, el 3 %. L’informe de govern declarava que cap persona o entitat exercia control. La participació de treballadors no equival a una majoria ni converteix per si sola la companyia en cooperativa. Informe de govern corporatiu 2025, p. 2. Informe de govern corporatiu 2025, p. 5. Informe de govern corporatiu 2025, p. 6.

El 2025 CAF va comprar el 2,67 % restant de Solaris per 9,5 milions d’euros. Les filials controlades s’integren globalment als comptes i s’eliminen les operacions internes. Les participacions en associades i negocis conjunts segueixen altres criteris: no s’ha d’atribuir automàticament al grup el volum total d’un consorci pel sol fet de participar-hi. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025, p. 534.

Com obté ingressos: fabricació i cicle de vida

Els clients contracten vehicles i també la seva disponibilitat, conservació i adaptació. El 2025, les vendes de trens van arribar a 1.866,115 milions d’euros; els serveis ferroviaris, principalment manteniment i recanvis, a 756,386 milions; els autobusos i la seva postvenda, a 1.182,763 milions; i els sistemes integrals, equips i resta, a 681,270 milions. Són categories d’ingressos consolidats que sumen 4.486,534 milions, no negocis addicionals que s’hagin d’afegir una altra vegada al total. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025, p. 545.

Els contractes ferroviaris es poden estendre durant diversos exercicis. La cartera recull comandes fermes pendents de reconèixer com a vendes i, segons la definició corporativa, inclou únicament opcions ja exercides i descompta penalitzacions estimades. Per això, una adjudicació, la cartera acumulada i la facturació anual descriuen moments diferents de l’activitat. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025, p. 44.

Una base espanyola amb producció internacional

L’informe de 2025 descriu presència en més de 60 països, fàbriques a Espanya, França, Regne Unit, Polònia, Estats Units, Mèxic i Brasil, i centres de manteniment i garantia als cinc continents. Aquesta distribució industrial no és idèntica al mapa de clients: els comptes assignen les vendes geogràfiques segons la ubicació del client final. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 5. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025, p. 545.

Europa va aportar 3.167,578 milions d’euros de vendes el 2025, inclosos 523,859 milions d’Espanya. En la plantilla al tancament, Espanya concentrava 8.340 persones i Polònia 3.620, d’un total mundial de 17.788. La xifra espanyola d’ocupació es refereix al país de l’empresa ocupadora, no a la nacionalitat de les persones ni a tota la cadena de proveïdors. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025, p. 545. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 160. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 161.

Xifres de 2025 i límits de comparació

L’últim exercici anual complet és el tancat el 31 de desembre de 2025. Sota les NIIF adoptades per la Unió Europea, el grup va declarar 4.486,534 milions d’euros de xifra de negocis, davant de 4.211,543 milions el 2024; un resultat d’explotació de 245,771 milions; i un benefici atribuïble a la matriu de 146,259 milions. El benefici consolidat total va ser de 151,360 milions: la diferència correspon a participacions no controladores. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025, p. 526. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025, p. 530.

La cartera va tancar en 16.235 milions d’euros i la contractació anual va ser de 6.027 milions, totes dues mesures definides per CAF. La plantilla de 17.788 persones és un recompte al tancament, no una mitjana ni equivalents a jornada completa. Per seleccionar i comparar per dimensió s’utilitza la xifra de negocis: queden separats els 38,643 milions d’altres ingressos d’explotació i els 6,963 milions de treballs per al propi actiu. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025, p. 17. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025, p. 526. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 161.

Direcció i organització de les decisions

Al web corporatiu comprovat el 8 de novembre de 2026, Andrés Arizkorreta García figura com a president del consell, classificat com a «altres externs», i Javier Martínez Ojinaga com a conseller delegat executiu. Són funcions diferents: la presidència del consell no s’ha de confondre amb la direcció executiva quotidiana. Consell d’Administració i comissions.

L’informe de sostenibilitat situa la junta i el consell en el govern de la societat, amb comissions d’auditoria i de nomenaments i retribucions. En innovació, el Comitè Corporatiu d’Innovació Tecnològica prioritza línies de treball i finançament, mentre els programes i centres d’excel·lència aporten execució i coneixement especialitzat. Aquesta organització permet relacionar compromisos generals amb òrgans i processos identificables. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 18. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 274.

Bateries i hidrogen: distingir desenvolupament i servei

CAF descriu el projecte alemany NMN com un contracte de 76 trens elèctrics amb bateries i 33 anys de manteniment. El 2025 va acabar el primer tren de la sèrie per iniciar proves i certificacions, amb començament d’operacions previst per al 2027 segons aquell informe. Aquesta previsió no acredita que tota la flota ja estigués en servei el 2025. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 100.

El demostrador FCH2Rail va combinar catenària, piles de combustible d’hidrogen i bateries. L’informe dona per finalitzat el projecte el juny de 2025 i assenyala més de 10.000 quilòmetres de proves en mode hidrogen. És evidència de desenvolupament i assaig, no de substitució generalitzada de trens dièsel. Solaris aporta també aplicacions d’autobusos elèctrics i d’hidrogen; les emissions durant l’ús s’han de diferenciar de les associades a fabricar els vehicles i produir-ne l’energia. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 100. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 106. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 107.

Gestió preventiva i abast real d’ISO 45001

CAF declara un 88 % d’empleats coberts per sistemes de SST certificats segons ISO 45001 en la informació de 2025. Hi ha una precisió temporal: les certificacions de Ctrens i CAF Power & Automation es van obtenir el gener de 2026 després d’auditories a finals de 2025. Per tant, el 88 % s’ha de llegir com l’indicador publicat amb aquesta nota, no com una prova que totes aquestes certificacions estiguessin emeses el 31 de desembre. Per al personal propi no assalariat no s’informa del percentatge cobert. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 171.

L’avaluació de riscos abasta instal·lacions pròpies i de tercers, activitats en destinació i treball subcontractat, amb coordinació empresarial. Els plans preventius anuals fixen actuacions, responsables de seguiment i terminis; es consulten als comitès de seguretat i salut o als fòrums de participació disponibles. La certificació descriu un sistema de gestió i el seu perímetre, sense garantir per si sola absència d’accidents. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 171. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 172.

Controls documentats en màquines, químics i tasques

La memòria descriu inspeccions periòdiques amb seguiment d’anomalies i mesures correctores, observacions de tasques i recorreguts de seguretat de responsables en diverses societats. En incorporar o modificar màquines i instal·lacions, els centres apliquen procediments per comprovar condicions mínimes de seguretat; el disseny de nous llocs també incorpora criteris preventius des de l’origen. Són pràctiques concretes declarades, tot i que l’informe no permet afirmar que cada centre apliqui una eina o freqüència idèntica. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 172. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 173.

L’entrada de substàncies químiques a producció se sotmet a criteris de definició tècnica, compra i introducció. La formació inclou riscos elèctrics, treballs en altura, equips de treball, ergonomia, higiene i emergències, vinculats al lloc. En cultura preventiva, CAF va emprar diagnòstics NOSACQ-50: el resultat de 3,0 prové d’avaluacions que arribaven al 67 % de la plantilla, de manera que no representa una enquesta universal ni demostra causalment una reducció de lesions. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 173. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 174.

Vigilància de la salut i adaptació del lloc

A la matriu, els centres de Beasain i Irun disposen de servei de prevenció propi per a seguretat, higiene industrial i vigilància de la salut, complementat amb especialitats concertades externament. Saragossa disposa de servei propi que incorpora també ergonomia i psicosociologia aplicada. Aquest abast es refereix a aquests centres i no acredita una organització sanitària idèntica a totes les filials internacionals. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 174.

Els protocols es vinculen a exposicions del lloc i combinen vigilància individual i col·lectiva. CAF descriu procediments per a embaràs i lactància, treballadors especialment sensibles i adaptació o canvi de lloc; també programes per a trastorns d’esquena i benestar emocional. El seu valor preventiu és connectar el risc detectat amb una intervenció i el seguiment, sense confondre campanyes d’hàbits saludables amb el control tècnic de l’exposició laboral. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 174. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 175.

Accidents: denominadors i col·lectius separats

Per als empleats, CAF publica el 2025 un índex de freqüència de 13,8 accidents amb baixa per milió d’hores, amb cobertura del 99,36 % de la plantilla i 29.145.412 hores treballades. La taula de lesions registra 402 casos, tres lesions greus no mortals i zero morts per lesió laboral. L’indicador arrodonit de freqüència es va mantenir en 13,8 respecte al 2024: no correspon descriure’l com una millora general de la sinistralitat. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 176. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 177.

Entre treballadors que no eren plantilla directa, la taula recull 38 lesions registrables i una mort per lesió laboral; la freqüència va ser de 8,41, davant de 5,66 el 2024. L’informe presenta també un indicador conjunt de personal propi de 13,07, que incorpora tots dos col·lectius. No s’ha de substituir una taxa per una altra ni estendre el zero d’empleats a tots els treballadors. Aquestes xifres mostren per què una avaluació preventiva necessita observar contractistes, gravetat i cobertura, a més de la mitjana. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 176. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 178.

Emissions: fabricació i ús del producte

CAF calcula la petjada sota control operacional i distingeix emissions directes, energia adquirida i cadena de valor. El 2025 va declarar que el 79 % de l’electricitat consumida procedia de fonts renovables amb garantia d’origen. Aquesta dada es refereix a electricitat, no a tota l’energia ni a emissions nul·les del grup. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 106.

Per a l’ús dels vehicles lliurats el 2025, va publicar una reducció del 43,4 % de la intensitat de CO₂ equivalent per passatger-quilòmetre respecte al 2019. El càlcul projecta consums durant la vida útil i depèn de la combinació de vehicles i dels supòsits d’ús. No és una reducció del 43,4 % de totes les emissions anuals; el mateix informe adverteix que la manca d’una metodologia sectorial comuna impedeix garantir comparabilitat entre fabricants. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 107.

Jerusalem: registre de Nacions Unides i resposta de CAF

L’informe A/HRC/63/20 de l’ACNUDH, datat el 25 de setembre de 2026, manté CAF a la base d’empreses relacionades amb activitats als assentaments israelians al Territori Palestí Ocupat. Hi figura com a entrada 46, activitats a), e) i g), amb classificació de «contribució». El document cobreix una avaluació entre el 2 d’agost de 2019 i el 15 d’abril de 2026 i aclareix que no és un procediment judicial ni una qualificació jurídica de les empreses. La inclusió és un fet institucional rellevant; no equival per si mateixa a una condemna penal. ACNUDH: actualització de la base empresarial, 25/9/2026, p. 5. ACNUDH: actualització de la base empresarial, 25/9/2026, p. 11.

CAF va respondre el 5 d’octubre de 2026 rebutjant tant la inclusió com aquesta classificació. Descriu el seu paper en la construcció de la línia Verda i l’ampliació de la Vermella, parcialment a Jerusalem Est, i sosté que aplica diligència deguda reforçada i ofereix transport sense discriminació. Són arguments i valoracions de l’empresa, no conclusions assumides aquí com a independents. La divergència entre el registre institucional i la posició corporativa es manté expressament visible. Resposta de CAF a l’ACNUDH, 5/10/2026, p. 1. Resposta de CAF a l’ACNUDH, 5/10/2026, p. 4.

L’expedient espanyol de diligència deguda

El Punt Nacional de Contacte espanyol va publicar el 25 de maig de 2022 l’informe final del cas E-00009. El procediment va acabar sense mediació i va incloure recomanacions de més diligència en drets humans, revisió de la divulgació i avaluació independent de l’impacte social del projecte. El seguiment posterior va reconèixer esforços de l’empresa, va assenyalar àrees de millora i va tancar el seguiment. PNC: informe final del cas E-00009, p. 17. PNC: informe final del cas E-00009, p. 18. Seguiment del cas E-00009 del PNC, p. 1.

Tancar aquest procediment no demostra que tota controvèrsia posterior quedés resolta. Cal distingir aquest mecanisme de recomanacions, el registre de l’ACNUDH de 2026 i les avaluacions encarregades per CAF: tenen responsables, dates i finalitats diferents. La fitxa no converteix cap d’ells en una sentència judicial que no és. Seguiment del cas E-00009 del PNC, p. 1. ACNUDH: actualització de la base empresarial, 25/9/2026, p. 5. Resposta de CAF a l’ACNUDH, 5/10/2026, p. 2.

Competència: sancions i recursos

El juliol de 2019, el regulador brasiler CADE va sancionar CAF Brasil Indústria e Comércio amb 167.057.982,53 reals brasilers per la participació en un càrtel de licitacions de trens i metros. Els comptes del semestre acabat el 30 de juny de 2026, formulats el 30 de juliol, indiquen que la filial havia recorregut judicialment i rebutjava la valoració dels fets; la provisió comptable no equival a una resolució judicial ferma. CADE: sancions pel càrtel de trens i metros, juliol de 2019. CAF: comptes consolidats del primer semestre de 2026, p. 42. CAF: comptes consolidats del primer semestre de 2026, p. 43. CAF: comptes consolidats del primer semestre de 2026, p. 44.

Aquests comptes també actualitzen una mesura cautelar de gener de 2026 que bloquejava parcialment certs ingressos de la filial: CAF informa que va ser anul·lada després del recurs. L’anul·lació d’aquesta cautelar no s’ha de confondre amb l’anul·lació de la sanció del CADE. CAF: comptes consolidats del primer semestre de 2026, p. 44.

A Espanya, la CNMC va comunicar l’octubre de 2021 una multa d’1.731.299 euros a CAF Signalling pel càrtel de seguretat i comunicacions ferroviàries. Segons els comptes semestrals de 2026, CAF era responsable solidària del pagament; matriu i filial havien recorregut davant l’Audiència Nacional i el pagament estava suspès cautelarment fins a la decisió sobre el fons. La suspensió del pagament tampoc no equival a una absolució. CNMC: càrtel de seguretat i comunicacions ferroviàries, 2021. CAF: comptes consolidats del primer semestre de 2026, p. 44.

Què aporta el cas a la gestió de SST

CAF permet estudiar com es connecta una base fabril amb projectes, manteniment i treball en instal·lacions alienes. La lectura útil reuneix tres comprovacions: quines activitats cobreix cada sistema preventiu, com es controlen els canvis tècnics i qui inclouen els resultats. Un certificat, una enquesta de cultura i una taxa d’accidents responen a preguntes diferents i han de conservar els seus propis límits. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 171. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 173. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 176.

L’experiència documentada permet comparar processos, sense presentar l’empresa com a model perfecte ni atribuir-li resultats que no ha publicat. En particular, la mort fora de la plantilla directa i les diferències de cobertura justifiquen mantenir els treballadors externs dins l’anàlisi preventiva i evitar conclusions basades únicament en xifres agregades. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 176. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025, p. 178.

Preguntes freqüents

CAF i Solaris són la mateixa entitat?

Solaris és l’empresa d’autobusos integrada al grup CAF des de 2018. No és el nom legal de la matriu espanyola. El 2025 CAF va adquirir el 2,67 % restant de Solaris; les xifres consolidades inclouen el negoci d’autobusos. [1] · [2] · [3] · [4]

Quant va facturar CAF el 2025?

La xifra de negocis consolidada va ser de 4.486,534 milions d’euros l’any acabat el 31 de desembre de 2025. La cartera de 16.235 milions és treball contractat pendent de reconèixer com a vendes i no s’ha d’afegir a aquesta facturació. [1] · [2] · [3]

Tota CAF estava certificada en ISO 45001?

No. L’informe de 2025 comunica cobertura del 88 % d’empleats i inclou una nota sobre dues certificacions obtingudes el gener de 2026. No informa d’un percentatge per al personal propi no assalariat i no permet afirmar una cobertura universal. [1] · [2]

Què significa la freqüència de 13,8?

Són accidents amb baixa per milió d’hores entre empleats, amb cobertura del 99,36 % de la plantilla el 2025. Els treballadors que no eren plantilla directa tenen una altra taxa, 8,41, i una mort registrada; no s’ha d’estendre a ells el zero de morts d’empleats. [1] · [2] · [3]

CAF continua a la base de l’ACNUDH sobre assentaments?

L’informe del 25 de setembre de 2026 la manté a l’entrada 46. CAF va rebutjar la inclusió i la classificació en una resposta del 5 d’octubre de 2026. El registre institucional i la posició de l’empresa són diferents; l’informe de l’ACNUDH no és una sentència judicial. [1] · [2] · [3] · [4] · [5]

  • Avaluació de riscos. Permet relacionar l’avaluació per lloc i activitat de CAF amb la selecció i revisió de mesures quan s’introdueixen màquines, substàncies o tasques noves.
  • Vigilància de la salut. Amplia la connexió entre exposicions, protocols i adaptació del lloc descrita per als serveis de prevenció de Beasain, Irun i Saragossa.
  • ISO 45001. Ajuda a interpretar el 88 % de cobertura declarat per CAF i a distingir l’abast d’un sistema certificat dels resultats de sinistralitat.

Referències

  1. Comptes anuals consolidats i informe de gestió 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  2. Estat d’informació no financera i informació de sostenibilitat 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  3. Informe de govern corporatiu 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  4. CAF: activitat i història corporativa. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  5. Consell d’Administració i comissions. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  6. Fotografia de la fàbrica de CAF a Beasain. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  7. Dedicació CC 0 1.0 al domini públic. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  8. Llei de propietat intel·lectual, article 35.2. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  9. Casos del Punt Nacional de Contacte espanyol. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  10. Seguiment del cas E-00009 del PNC. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  11. CAF: comunicació sobre Jerusalem, 25/9/2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  12. ACNUDH: actualització de la base empresarial, 25 de setembre de 2026 (versió anticipada editada). Fonts comprovades: 2026-11-08.
  13. Resposta de CAF a l’ACNUDH, 5/10/2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  14. Comptes individuals 2019: adquisició de Solaris. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  15. Resultats 9 M 2022: adquisició a França i Alemanya. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  16. PNC: informe final del cas E-00009. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  17. Informació financera periòdica de CAF. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  18. CAF: comptes consolidats del primer semestre de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  19. CADE: sancions pel càrtel de trens i metros, juliol de 2019. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  20. CNMC: càrtel de seguretat i comunicacions ferroviàries, 2021. Fonts comprovades: 2026-11-08.

Informació editorial

Pablo Rodríguez

Responsable editorial: Pablo RodríguezLinkedIn

Sol·licita una demo

Descobreix tot el que Sabentis pot fer per la teva organització.

Prova Sabentis

request a demo
stars 5
GetApp Software Advice Capterra