Quina empresa és Minor Hotels Europe & Americas
Minor Hotels Europe & Americas, S.A. (MHEA) és la societat espanyola anteriorment denominada NH Hotel Group, S.A. El domicili social és al carrer de Santa Engracia, 120, 7a planta, Madrid. Encapçala un grup d’explotació hotelera, amb hotels propis, arrendats i operats per a tercers. El domicili espanyol justifica la inclusió entre les empreses d’Espanya, tot i que el control correspon al grup tailandès Minor International. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 34 · Canvi de denominació de NH, abril de 2024.
Les xifres d’aquesta fitxa corresponen al grup consolidat MHEA o al perímetre indicat expressament. No representen tota la plataforma mundial Minor Hotels ni tots els hotels que utilitzen marques com NH Collection o Anantara. Tampoc no s’han de sumar als comptes consolidats de Minor International, on la filial espanyola ja està integrada. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 34 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 140.
De NH a Pamplona a un grup internacional
El negoci NH va néixer el 1978 amb l’hotel Ciudad de Pamplona, impulsat per Antonio Catalán. El 1982 va incorporar el Calderón de Barcelona i va estendre el model d’hotel urbà per Espanya. L’entrada de COFIR i les operacions societàries posteriors van donar pas a una estructura més àmplia. Catalán va sortir del capital el 1997 i va desenvolupar després AC Hotels, una trajectòria diferent de l’actual MHEA. Història corporativa de NH · AER: perfil d’Antonio Catalán, 2007, p. 1.
L’edat jurídica de la matriu és diferent: es va constituir el 23 de desembre de 1881 com a Material para Ferrocarriles y Construcciones, S.A. Els comptes en ressegueixen l’evolució per MACOSA, Corporación Arco i COFIR, i les absorcions de 1998 que van desembocar en NH Hoteles. L’expansió hotelera va incloure Krasnapolsky el 2000, Astron el 2002 i Hoteles Royal el 2015. El 2018 va passar sota el control de Minor; la junta del 19 d’abril de 2024 va aprovar la denominació actual. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 34 · Història corporativa de NH.
Propietat, sortida de borsa i direcció
A 31 de desembre de 2025, Minor International Public Company Limited posseïa indirectament el 99,46 % a través de MHG Continental Holding (Singapore) Pte. Ltd. L’opa d’exclusió es va autoritzar a 6,51 euros per acció i les accions van deixar de cotitzar el 25 de setembre de 2025. Aquest percentatge datat no equival a afirmar que l’operació va assolir el 100 % del capital. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 126 · CNMV: autorització de l’opa d’exclusió, juliol de 2025.
Gonzalo Aguilar va assumir el càrrec de CEO l’1 de gener de 2025, després d’incorporar-se l’octubre de 2024 per al relleu de Ramón Aragonés. La memòria identifica Dillip Rajakarier com a president. El web corporatiu consultat el 8 de novembre de 2026 manté Aguilar al capdavant de l’equip executiu. La junta del 22 de juny de 2026 va aprovar els comptes de 2025. Nomenament de Gonzalo Aguilar, gener de 2025 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 3 · Equip directiu de Minor Hotels Europe & Americas · Acords aprovats per la junta del 22 de juny de 2026, p. 2.
Com genera ingressos i quins serveis ofereix
L’activitat combina allotjament, restauració, reunions i esdeveniments, lloguers i serveis a altres operadors. El 2025, les habitacions van aportar 1.799,944 milions d’euros; restauració, 465,999 milions; salons i altres, 153,617 milions; i lloguers i altres serveis, 80,537 milions. Aquesta última línia inclou cànons d’hotels gestionats i serveis a tercers: no és la facturació íntegra de tots aquests establiments. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 89.
Les marques presents a la cartera regional inclouen NH Hotels, NH Collection, nhow, Anantara, Tivoli, Avani i iStay by NH. El repartiment per hotels al tancament de 2025 situa NH Hotels en el 58 % i NH Collection en el 28 %, amb percentatges arrodonits. Minor DISCOVERY reuneix des de 2025 els programes de fidelització de les marques dins l’ecosistema GHA DISCOVERY; aquest abast comercial mundial supera el perímetre financer de MHEA. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 149 · Història corporativa de NH.
Propietat, lloguer, gestió i franquícia
La cartera operativa a 31 de desembre de 2025 comprenia 342 hotels i 54.823 habitacions en 28 països: 71 hotels en propietat, 215 arrendats, 48 en gestió i 8 franquiciats. Propietat i lloguer sumaven 286 hotels i 46.823 habitacions; gestió i franquícia, 56 hotels i 8.000 habitacions. Són modalitats contractuals, no quatre societats diferents. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 140 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 150.
En propietat i lloguer, MHEA o les filials són titulars de l’explotació. En gestió, administren l’establiment per compte d’un tercer; en franquícia, el tercer utilitza la marca, la distribució i els estàndards. Aquesta diferència explica per què compartir un rètol no implica compartir ocupador, propietat immobiliària o perímetre d’emissions. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 152.
Presència internacional i pes d’Espanya
Espanya reunia 83 hotels i 10.695 habitacions al tancament de 2025: 12 en propietat, 57 en lloguer, 9 en gestió i 5 en franquícia. Itàlia tenia 59 hotels; Alemanya, 47; i els Països Baixos, 27. La regió Amèrica agrupava 60 hotels, inclosa la presència al Brasil, Mèxic, Colòmbia i cinc països més. Els Estats Units s’inclouen en la regió de gestió Sud d’Europa de l’informe; per tant, les regions no són continents estrictes. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 148 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 150.
Ingressos i resultats de 2025
Els ingressos ordinaris consolidats de 2025 van ser de 2.500,097 milions d’euros, davant de 2.417,875 milions el 2024. Aquest és l’indicador de facturació utilitzat a la fitxa. Se separa dels 8,677 milions d’altres ingressos i dels 7,463 milions de guanys nets per venda d’actius; en agregar-los, l’estat de resultats presenta 2.516,237 milions com a total d’ingressos. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 30 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 89.
El resultat d’explotació va ser de 419,435 milions d’euros. El benefici consolidat va assolir 251,359 milions, dels quals 243,993 milions van correspondre als accionistes de la matriu i 7,366 milions a participacions no dominants. Aquí les xifres s’expressen en milions d’euros; les taules originals utilitzen milers d’euros. No són resultats de Minor International en baht ni resultats de la matriu espanyola individual. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 30.
Plantilla: persones, FTE i límits de les dades
La plantilla consolidada a 31 de desembre de 2025 sumava 14.702 persones: 7.195 homes i 7.507 dones. Els comptes donen una mitjana anual de 14.840, excloent contractes inferiors a dos dies. L’informe de gestió identifica aquesta mitjana com a FTE —equivalents a jornada completa— i publica per separat 14.685 com a mitjana de persones. Es conserven les unitats i dates de cada taula, sense presentar una mitjana com a plantilla de tancament. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 90 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 91 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 275.
El bloc social posterior utilitza 13.831 FTE i exclou personal extra, no assalariat i tres hotels del Brasil per manca de detall en totes les variables. Per això, els indicadors d’aquest bloc no descriuen automàticament tota la plantilla consolidada. Per al personal d’hotels gestionats i franquiciats, l’informe també reconeix estimacions quan no hi ha dades al sistema corporatiu. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 276 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 142.
Relacions laborals i condicions de treball
Dins del perímetre social declarat, el 92 % estava cobert per convenis col·lectius. La bretxa salarial global publicada era del 8,3 %, calculada a partir de la remuneració bruta mitjana per hora, i arribava al 22,9 % en alta direcció. Aquestes xifres descriuen diferències mitjanes segons el mètode de la companyia; per si soles no demostren discriminació salarial en llocs equivalents ni igualtat individual de retribució. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 283 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 295.
El 2025 el canal de denúncies va confirmar dos casos vinculats a l’ambient de treball, amb comentaris discriminatoris inapropiats; el text també relata una conducta autoritària d’un supervisor. L’empresa declara que no va registrar incidents laborals o greus de drets humans que generessin sancions, multes o compensacions materials. Aquesta declaració acotada no significa absència de conflictes o de totes les infraccions. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 296.
Seguretat i salut: sistema i actuacions verificables
La política corporativa de seguretat i salut es va llançar el 2023. Durant el 2025 es va treballar en el disseny i desenvolupament d’un sistema global basat en ISO 45001:2018 i en el model d’entorn laboral saludable de l’OMS. Inclou avaluació de riscos, informació i formació, vigilància de la salut, emergències, incidents, equips de protecció i coordinació empresarial. Dissenyar un sistema basat en una norma no acredita que tots els hotels estiguin certificats. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 291.
A Espanya es va implantar l’eina 6 Conecta per a avaluacions, mesures preventives i registres d’informació i lliurament d’EPI. La primera fase va formar els directors d’hotel; la capacitació de caps de departament es preveia per al 2026. A Itàlia es va implantar suport psicològic confidencial en línia. La formació SST registrada el 2025 va comprendre 4.132 hores i 1.357 persones de propietat i lloguer, més 485 hores i 172 persones de gestió i franquícia. Són els participants reportats, no una cobertura universal acreditada. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 293.
Accidents i malalties: interpretar els denominadors
Per a hotels en propietat i lloguer, la taula de 2025 registra 634 accidents amb i sense baixa, 417 amb baixa i 554 registrables. Els recomptes totals i amb baixa exclouen els accidents in itinere; els registrables exclouen primers auxilis. La freqüència publicada és de 22,95 accidents totals, 20,06 registrables i 15,10 amb baixa per milió d’hores. Per a gestió i franquícia es publiquen 183 accidents amb i sense baixa, 113 amb baixa i 136 registrables; la freqüència amb baixa és de 19,28 per milió d’hores. Són col·lectius separats. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 292.
L’informe declara que els accidents i malalties reportats no van causar la mort d’un empleat propi en l’exercici de les funcions. Registra 10.629 dies perduts per accidents o malaltia professional en propietat i lloguer, excloent personal extra. La taula de malalties conté 116 registres, 32 amb baixa, mentre que el text esmenta 28 persones afectades, principalment per trastorns musculoesquelètics, epicondilitis o tendinitis; registres i persones no s’han d’equiparar. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 292.
Hi ha límits de comparació: la comparativa amb 2024 conté més accidents registrables que accidents totals per a aquell any i una variació de dies perduts que no concorda amb els imports. A més, el bloc social estableix les exclusions de plantilla citades abans i la taula SST no ofereix una conciliació completa amb la plantilla consolidada. Per això aquesta informació no s’utilitza per proclamar una millora general de tota la xarxa o zero defuncions a tota la cadena de valor. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 276 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 292.
Què aporta el cas a la prevenció hotelera
Com a lectura preventiva, els trastorns musculoesquelètics comunicats posen el focus en organitzar i avaluar les tasques físiques, mentre que els horaris hotelers i els casos d’ambient laboral requereixen atendre l’organització del treball. L’informe reconeix dificultats de conciliació i absentisme. Els programes de benestar o suport psicològic poden acompanyar la prevenció, però no substitueixen l’avaluació de riscos ni les mesures sobre les tasques i càrregues de treball. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 291 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 292 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 296.
També importa identificar qui ocupa i supervisa cada persona. La memòria distingeix treballadors d’hotels gestionats i franquiciats, serveis subcontractats i altres proveïdors. Les xifres d’una categoria no s’han de convertir en resultats de totes les contractes. Aquesta separació és útil per coordinar neteja, manteniment o altres serveis amb el personal de l’hotel. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 297 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 91.
Innovació operativa i dades dels clients
La memòria descriu usos concrets d’intel·ligència artificial el 2025: classificació i assignació de sol·licituds rebudes per les oficines de vendes de grups, traducció de correus a la central de reserves i models d’aprenentatge automàtic per preveure ingressos. També recull tauletes per a l’atenció al client i signatura digital del registre. Són projectes i resultats preliminars comunicats per la companyia; en aquests apartats no es publica un mesurament independent de l’estalvi o de la qualitat de les respostes. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 339 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 340.
Energia, emissions i aigua
El 2025 es van reportar 594.159,59 MWh de consum energètic i un 47,68 % d’origen renovable en el perímetre indicat. Per a les emissions, propietat i lloguer s’inclouen en els abasts 1 i 2; gestió i franquícia passen a l’abast 3. La taula principal publica 47.327 tCO₂e d’abast 1 i 19.514 d’abast 2 de mercat, davant de 72.378 d’abast 2 d’ubicació. No s’han de sumar les dues versions de l’abast 2. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 237 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 238 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 240.
Una nota afegeix 2.962 tCO₂e de fuites de refrigerants: amb aquestes, l’abast 1 puja a 50.289 tCO₂e. La companyia no les incorpora als objectius comparables per manca de sèries històriques. L’abast 3 publicat és de 208.213,9 tCO₂e. En conseqüència, el total de mercat mostrat a la taula, 275.054,9 tCO₂e, no inclou aquestes fuites i aquí no es presenta com un inventari complet amb refrigerants. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 240.
En aigua, l’informe identifica l’exposició d’hotels i bugaderies a l’estrès hídric i descriu reutilització per a cisternes al NH Málaga i tractament d’aigües grises per a reg al NH Iquique Costa. Són actuacions localitzades. L’existència d’aquestes actuacions no demostra per si sola una reducció del consum a tots els establiments. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 244 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 246.
Antecedent regulador sobre galetes
L’AEPD va tramitar l’expedient PS/00490/2023 contra NH Hotel Group, S.A., la mateixa societat identificada pel NIF A28027944. La comprovació de desembre de 2023 va detectar problemes de consentiment en galetes. Després de les al·legacions de l’empresa sobre les funcions tècniques i la revisió del web, es va proposar una sanció de 10.000 euros per l’article 22.2 de la LSSI. La resolució documenta el pagament reduït de 8.000 euros el 22 de març de 2024 i la finalització del procediment per pagament voluntari. És un antecedent de 2024, no una sanció nova de 2026 ni una auditoria de l’estat actual del web. AEPD: finalització de l’expedient PS/00490/2023 per pagament, p. 1 · AEPD: finalització de l’expedient PS/00490/2023 per pagament, p. 23 · AEPD: finalització de l’expedient PS/00490/2023 per pagament, p. 24 · AEPD: finalització de l’expedient PS/00490/2023 per pagament, p. 25.
Creixement: obertures i projectes no són el mateix
La memòria enumera vuit obertures durant el 2025, amb 991 habitacions, entre les quals nhow Lima, NH Collection Ibiza i Tivoli Kopke Porto Gaia. També registra tretze sortides d’hotels. Són moviments de cartera diferents del nombre net d’establiments al tancament. L’estratègia prioritza contractes de gestió i franquícia i el desenvolupament de luxe, resorts i residències amb marca. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 151 · Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 119.
La relació de projectes signats esmenta Anantara a Ushuaia i Miami, Tivoli a Lecce, Wolseley a Nova York i Colbert Collection a Londres. Aquesta relació reflecteix l’estat descrit a la memòria de 2025: no es converteix en una llista d’hotels oberts al novembre de 2026. El canvi de nom i la sortida de borsa tampoc no eliminen les diferències entre marques globals, contractes regionals i societats ocupadores. Memòria anual 2025: comptes consolidats i sostenibilitat, p. 119.
Preguntes freqüents
Minor Hotels Europe & Americas continua sent NH?
És la societat abans denominada NH Hotel Group, S.A., el canvi de nom de la qual es va aprovar l’abril de 2024. NH Hotels i NH Collection continuen com a marques hoteleres; la societat regional i la marca comercial no són conceptes equivalents. [1] · [2] · [3]
És una empresa espanyola o tailandesa?
La societat està constituïda i domiciliada a Espanya. L’accionista indirecte de control és Minor International, grup tailandès, amb el 99,46 % a 31 de desembre de 2025 a través de MHG Continental Holding (Singapore). La fitxa distingeix domicili de la filial i nacionalitat de la matriu última. [1] · [2] · [3] · [4]
Quant va facturar en l’últim exercici complet?
El 2025, MHEA i les filials van registrar 2.500,097 milions d’euros d’ingressos ordinaris consolidats. El total d’ingressos de 2.516,237 milions afegeix altres ingressos i guanys per vendes d’actius. Cap xifra no correspon al conjunt mundial de Minor International. [1] · [2] · [3]
Tots els hotels són de la seva propietat?
No. Al tancament de 2025, de 342 hotels, 71 eren de propietat, 215 arrendats, 48 gestionats i 8 franquiciats. La relació contractual determina diferències de propietat, explotació, ocupació i informació reportada. [1] · [2] · [3]
Quines evidències publica sobre seguretat i salut?
La memòria descriu un sistema global en desenvolupament basat en ISO 45001, actuacions com 6 Conecta a Espanya i dades separades d’accidents. Per a propietat i lloguer reporta 417 accidents amb baixa i una freqüència de 15,10 per milió d’hores el 2025. Cal conservar les exclusions de plantilla i les limitacions de les taules; no és una certificació de tota la xarxa. [1] · [2] · [3] · [4] · [5]
Continua cotitzant a borsa?
No. Les accions de Minor Hotels Europe & Americas van deixar de cotitzar a les borses espanyoles el 25 de setembre de 2025, després de l’opa d’exclusió. La junta del 22 de juny de 2026 va aprovar els comptes de 2025. [1] · [2] · [3] · [4]
