Naturgy: energia, xarxes i seguretat en el treball

El grup energètic amb origen a Barcelona el 1843 combina xarxes, gas, generació i comercialització. Els seus informes permeten analitzar la prevenció pròpia i la dels contractistes amb indicadors separats.

En poques paraules

Fitxa de Naturgy Energy Group, S.A., amb domicili social a Madrid: història, negoci, dimensió consolidada i mesures concretes de SST, distingint actuacions, certificacions i resultats.

Contingut
  1. Què és Naturgy
  2. Dels primers negocis del gas a Naturgy
  3. Propietat i direcció
  4. Negoci, marques i relació amb el client
  5. Mercats i instal·lacions
  6. Dimensió econòmica i laboral el 2025
  7. Tecnologia i innovació amb estats diferenciats
  8. Prevenció: riscos crítics i controls documentats
  9. Resultats de SST i abast de les certificacions
  10. Salut laboral, ergonomia i factors psicosocials
  11. Transició energètica i un cas regulador
  12. Què aporta aquest cas a la pràctica preventiva
  13. Preguntes freqüents
  14. Continguts relacionats
  15. Referències

Empreses

Què és Naturgy

Naturgy és un grup energètic espanyol que combina xarxes de distribució, subministrament de gas i electricitat i generació elèctrica. La societat capçalera és Naturgy Energy Group, S.A., NIF A08015497, amb domicili social a l’avinguda d’América, 38, Madrid. Les xifres d’aquesta fitxa corresponen al grup consolidat quan així s’indica; Naturgy també és una marca utilitzada en activitats comercials. Identitat i activitat: comptes 2025, nota 1; Nota legal de Naturgy.

La cadena del gas comprèn aprovisionament, liqüefacció, regasificació, transport, emmagatzematge, distribució i comercialització. En electricitat, el grup participa en generació, xarxes i venda d’energia. Aquesta combinació permet entendre per què una companyia coneguda per la factura domèstica també gestiona infraestructures i contractes internacionals d’energia. Identitat i activitat: comptes 2025, nota 1.

Dels primers negocis del gas a Naturgy

L’origen es remunta a Barcelona el 1843. L’Arxiu Històric de Protocols de Barcelona documenta la intervenció de Charles Lebon, representat pel seu germà Napoléon, juntament amb membres de la família Gil i Serra i altres socis, en la societat d’enllumenat de gas precursora del grup. La iniciativa va reunir coneixements tècnics i capital local; atribuir-la a un únic fundador esborraria aquesta participació conjunta. Arxiu notarial: constitució de 1843.

L’expansió internacional va començar el 1992 amb actius a Buenos Aires i Gas Natural BAN. L’1 de setembre de 2009 es va formalitzar la fusió amb Unión Fenosa, que va ampliar el component elèctric. El 2018 Gas Natural Fenosa va adoptar la marca Naturgy; la junta del 27 de juny d’aquell any va canviar la denominació de Gas Natural SDG, S.A. a Naturgy Energy Group, S.A. Història corporativa; Identitat i activitat: comptes 2025, nota 1.

Propietat i direcció

El gràfic accionarial publicat per Naturgy per a l’octubre de 2026 identifica Criteria Caixa amb el 28,5%, Global InfraCo amb el 15,5%, Corporación Financiera Alba amb el 5,0% i Sonatrach amb el 4,1%; també presenta un 0,9% d’autocartera i un 46,0% de capital flotant. Són percentatges arrodonits d’aquella data, diferents de la composició accionarial del tancament de 2025. Estructura accionarial, octubre de 2026.

L’informe de govern de 2025 declara que, en la seva data de referència, cap persona física o jurídica exercia o podia exercir el control en el sentit de l’article 5 de la Llei del mercat de valors. La presència d’inversors internacionals no equival per si sola a una matriu estrangera. Francisco Reynés Massanet figura com a president i conseller delegat des del febrer de 2018 a la pàgina corporativa comprovada el 8 de novembre de 2026. Govern corporatiu 2025, A.8; Francisco Reynés: presidència i direcció.

Negoci, marques i relació amb el client

Les xarxes presten el servei físic de portar energia fins als punts de subministrament; la comercialització ofereix contractes i ven aquesta energia. A Espanya, UFD desenvolupa la distribució elèctrica del grup i Nedgia la seva activitat de distribució de gas. Són activitats i entitats del grup amb funcions diferenciades, i les seves magnituds no s’han d’afegir a les xifres consolidades com si fossin negocis independents. UFD: activitat de distribució elèctrica; Nedgia: activitat de distribució de gas; Identitat i activitat: comptes 2025, nota 1.

El negoci també inclou generació tèrmica i renovable, operacions de gas natural liquat i solucions energètiques per a clients. La distinció entre distribuïdora i comercialitzadora és útil per interpretar una avaria de xarxa, una connexió o una consulta contractual: no totes aquestes gestions corresponen a la mateixa societat. Identitat i activitat: comptes 2025, nota 1; UFD: activitat de distribució elèctrica; Nedgia: activitat de distribució de gas.

Mercats i instal·lacions

Els comptes situen l’activitat principalment a Espanya, Llatinoamèrica, Austràlia, els Estats Units i la resta d’Europa. El 2025, els ingressos assignats al país de destinació van incloure 9.949 milions d’euros a Espanya i 5.797 milions a Llatinoamèrica, dins d’un total consolidat de 19.455 milions. La destinació d’una venda no demostra per si sola que existeixi una instal·lació o una filial en aquell país. Identitat i activitat: comptes 2025, nota 1; Ingressos per destinació, nota 22.1.

Entre les instal·lacions de biometà que l’informe de 2025 identifica en operació hi ha Planta Elena, a Cerdanyola del Vallès; EDAR Bens, a la Corunya; i Vila-sana, a l’explotació ramadera de Porgaporcs. En conjunt van declarar 4,1 MW de capacitat instal·lada i 7.052 MWh de producció en aquell exercici. Són dades d’aquestes plantes, no del gas total que circula per Nedgia. Plantes de biometà en operació el 2025.

Dimensió econòmica i laboral el 2025

En l’exercici comprès entre l’1 de gener i el 31 de desembre de 2025, l’import net de la xifra de negocis consolidada va ser de 19.455 milions d’euros i el resultat atribuïble a la societat dominant de 2.023 milions. La facturació és la mesura utilitzada per documentar la dimensió de Naturgy en aquesta selecció editorial; no se substitueix per capitalització borsària ni es presenta com una posició en un rànquing mundial. Estat de resultats consolidat 2025.

La nota 25 registra 6.764 empleats al tancament i una mitjana anual de 6.834. L’informe de sostenibilitat utilitza una plantilla gestionada de 6.637: exclou 135 persones d’operacions conjuntes i n’incorpora vuit de societats vinculades al desmantellament de centrals de carbó. Són persones en perímetres diferents; cap d’aquestes xifres s’identifica aquí com a equivalents a jornada completa. Plantilla consolidada, nota 25; Perímetre de la plantilla gestionada.

Tecnologia i innovació amb estats diferenciats

En generació tèrmica, l’informe de 2025 documenta la implantació d’Azure Machine Learning per desenvolupar models predictius sobre actius crítics. També descriu pilots d’IA per a l’operador del Centre de Control Remot, amb llistes de seguiment i assistència mitjançant llenguatge natural. La implantació d’una plataforma i el desenvolupament de pilots no acrediten per si sols una reducció d’avaries o accidents. Innovació i digitalització 2025, pàg. 349–352.

El projecte MARVIN-24, amb Fuvex i UFD, busca ampliar la inspecció de línies mitjançant drons de llarg abast. El document presenta vols de validació i una millora de productivitat com a objectiu. FactorIA i Digital Academy, per la seva banda, articulen formació, proves de concepte i difusió interna de competències de dades i IA. Són iniciatives concretes, amb diferents graus de desplegament. Innovació i digitalització 2025, pàg. 349–352.

Prevenció: riscos crítics i controls documentats

Naturgy identifica sis factors prioritaris: espais confinats, treball en altura, risc elèctric, tala i poda, manipulació de càrregues i seguretat viària. El seu pla 2024–2025 incorpora lideratge visible, investigació de precursors de lesions greus o fatals i participació de la direcció d’empreses col·laboradores. Aquesta és la selecció de riscos declarada per la companyia, vinculada a les seves operacions. Factors crítics de seguretat i salut; Gestió de SST i pla 2024–2025.

El 2025 va fer un diagnòstic de seguretat de quatre mesos en distribució de gas i electricitat a escala mundial i generació convencional a Espanya, amb visites als treballs, entrevistes i anàlisi de successos. L’eina Métrica positiva (M+) permet comunicar incidents, proposar millores i registrar aturades preventives: l’informe recull 2.842 aturades el 2025. Aquest nombre mesura activitat de control, no accidents evitats demostrats. Contractistes: actuacions, accident i objectius.

Resultats de SST i abast de les certificacions

En el perímetre de personal propi de sostenibilitat, el sistema de gestió de SST cobria 6.637 persones, el 100%; la cobertura certificada segons ISO 45001 era del 92,5%, corresponent a 6.138 persones. El 7,5% restant estava pendent de certificació. Per tant, cobertura del sistema i cobertura certificada són indicadors diferents. Cobertura i sinistralitat pròpia 2025.

Per a aquest personal, Naturgy va comunicar vuit accidents de treball registrables i una taxa de 0,61 per milió d’hores el 2025, davant de 14 i 1,04 el 2024. El criteri declarat inclou accidents en missió i exclou els desplaçaments habituals a la feina. No es van registrar defuncions per lesions laborals en personal propi. En contractistes, però, l’informe descriu un accident mortal per contacte elèctric en una línia de 66 kV; el seu índex d’accidents amb temps perdut va ser d’1,81 per milió d’hores, davant d’1,65 el 2024. Són poblacions i indicadors diferents. Cobertura i sinistralitat pròpia 2025; Contractistes: actuacions, accident i objectius.

Salut laboral, ergonomia i factors psicosocials

El pla psicosocial 2024–2025 reuneix accions transversals i plans específics per negoci. L’informe documenta revisió de torns, formació en gestió de conflictes i pràctiques de desconnexió digital, a més d’avaluacions ergonòmiques per a persones especialment sensibles. Una enquesta de percepció de seguretat va assolir una participació del 77% el 2025; aquest percentatge descriu participació, no satisfacció ni eficàcia preventiva. Riscos psicosocials i salut laboral.

Les actuacions sanitàries inclouen vigilància de la salut psicològica a Espanya i serveis de suport adaptats a altres països. El 2025 es van reforçar campanyes cardiovasculars i es va col·laborar amb la Sociedad Española de Neurología en prevenció de l’ictus. Es tracta de prestacions i activitats documentades, sense atribuir-los millores clíniques no mesurades a la font. Riscos psicosocials i salut laboral.

Transició energètica i un cas regulador

El biometà, les renovables, l’emmagatzematge i la digitalització formen part de la transformació del grup. La seva avaluació exigeix distingir instal·lacions operatives de projectes i comprovar que la gestió de contractistes acompanya el canvi tecnològic. L’objectiu de contractistes per al 2027 és una freqüència d’accidents amb temps perdut inferior a 1,75 per milió d’hores; el resultat de 2025, 1,81, no havia assolit aquest llindar. Plantes de biometà en operació el 2025; Innovació i digitalització 2025, pàg. 349–352; Contractistes: actuacions, accident i objectius.

La CNMC va sancionar UFD amb 5,08 milions d’euros l’11 de desembre de 2025 per restriccions en la instal·lació de determinats comptadors entre maig de 2018 i maig de 2021. Els comptes de Naturgy reconeixen el pagament. La resolució de vigilància del 8 d’abril de 2026 confirma aquest pagament i denega la dispensa sol·licitada de la prohibició de contractar perquè no considera acreditada la implantació efectiva del programa de compliment. Aquesta descripció es limita a aquestes resolucions: no atribueix una sanció a totes les societats ni afirma una sentència judicial ferma. CNMC: sanció a UFD, desembre de 2025; Comptes 2025: expedients d’UFD; CNMC: resolució de vigilància, 8 d’abril de 2026.

Què aporta aquest cas a la pràctica preventiva

Lectura editorial de Sabentis: el cas permet treballar tres comprovacions: si una certificació cobreix les persones i societats analitzades; si la investigació de successos arriba a contractistes i subcontractistes; i si una taxa registra tots els accidents o només els que ocasionen temps perdut. Les dades de Naturgy mostren per què no n’hi ha prou de comunicar una millora de la plantilla pròpia per descriure el conjunt de l’activitat. Cobertura i sinistralitat pròpia 2025; Contractistes: actuacions, accident i objectius.

La informació sobre M+ també permet diferenciar un senyal de participació —comunicar i aturar un treball— d’un resultat de sinistralitat. Aquesta aplicació editorial es basa en els mecanismes publicats i no constitueix una avaluació externa de l’eficàcia del sistema de Naturgy. Contractistes: actuacions, accident i objectius.

Preguntes freqüents

Naturgy i Gas Natural Fenosa són la mateixa empresa?

Naturgy és la marca adoptada el 2018 pel grup anteriorment conegut com a Gas Natural Fenosa. La societat capçalera va canviar aquell any la denominació de Gas Natural SDG, S.A. a Naturgy Energy Group, S.A. Història corporativa; Identitat i activitat: comptes 2025, nota 1.

Quina diferència hi ha entre Naturgy, UFD i Nedgia?

Naturgy identifica el grup i activitats comercials; UFD desenvolupa la distribució elèctrica i Nedgia la distribució de gas a Espanya. Distribuir energia per una xarxa i comercialitzar-la mitjançant contractes són funcions diferents. UFD: activitat de distribució elèctrica; Nedgia: activitat de distribució de gas.

Per què apareixen 6.764 i 6.637 empleats el 2025?

La primera xifra correspon a la plantilla consolidada al tancament; la segona, al personal gestionat en sostenibilitat. L’informe reconcilia la diferència mitjançant 135 persones d’operacions conjuntes i vuit incorporades pel desmantellament de centrals de carbó. Plantilla consolidada, nota 25; Perímetre de la plantilla gestionada.

Naturgy va tenir zero accidents mortals el 2025?

Va comunicar zero defuncions per lesions laborals en personal propi, però va registrar un accident mortal per contacte elèctric en contractistes. No correspon convertir la primera dada en un resultat de zero mortalitat per a tota l’activitat. Cobertura i sinistralitat pròpia 2025; Contractistes: actuacions, accident i objectius.

  • Risc elèctric. Aporta context sobre consignació, qualificació i arc elèctric per interpretar els riscos i l’accident de contractistes descrits a la fitxa.
  • Coordinació d'activitats empresarials (CAE). Permet relacionar el diagnòstic dels treballs, les reunions amb contractistes i les aturades preventives amb la coordinació en centres compartits. El marc jurídic de l’article és espanyol.
  • TRIR, DART i LTIFR: indicadors internacionals de sinistralitat. Ajuda a distingir la taxa d’accidents registrables del personal propi i la freqüència d’accidents amb temps perdut de contractistes, totes dues expressades aquí per milió d’hores.

Referències

  1. Identitat i activitat: comptes 2025, nota 1. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  2. Arxiu notarial: constitució de 1843. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  3. Història corporativa. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  4. Estructura accionarial, octubre de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  5. Govern corporatiu 2025, A.8. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  6. Francisco Reynés: presidència i direcció. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  7. UFD: activitat de distribució elèctrica. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  8. Nedgia: activitat de distribució de gas. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  9. Estat de resultats consolidat 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  10. Ingressos per destinació, nota 22.1. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  11. Plantilla consolidada, nota 25. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  12. Perímetre de la plantilla gestionada. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  13. Plantes de biometà en operació el 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  14. Innovació i digitalització 2025, pàg. 349–352. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  15. Factors crítics de seguretat i salut. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  16. Gestió de SST i pla 2024–2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  17. Riscos psicosocials i salut laboral. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  18. Cobertura i sinistralitat pròpia 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  19. Contractistes: actuacions, accident i objectius. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  20. CNMC: sanció a UFD, desembre de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  21. CNMC: resolució de vigilància, 8 d’abril de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  22. Comptes 2025: expedients d’UFD. Fonts comprovades: 2026-11-08.

Informació editorial

Pablo Rodríguez

Responsable editorial: Pablo RodríguezLinkedIn

Sol·licita una demo

Descobreix tot el que Sabentis pot fer per la teva organització.

Prova Sabentis

request a demo
stars 5
GetApp Software Advice Capterra