Quina empresa és Sacyr
Sacyr, S.A. és la matriu espanyola del grup que desenvolupa i opera infraestructures, construeix projectes i presta serveis del cicle de l’aigua. El seu NIF és A28013811 i el domicili social i les oficines principals són al carrer Condesa de Venadito, 7, Madrid. El full registral de la matriu és M-33841. Aquesta fitxa utilitza el perímetre consolidat de Sacyr i les seves dependents. Sacyr Construcción i Sacyr Concesiones són societats diferenciades; les xifres de la matriu individual o d’una concessionària concreta no equivalen a les del grup.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat · Identitat jurídica i domicili de Sacyr. p. 18.
D’empresa constructora a grup concessional
El projecte empresarial va començar el 1986 com a Sociedad Anónima de Caminos y Regadíos. Entre els fundadors documentats hi ha José Manuel Loureda Mantiñán i Manuel Manrique Cecilia. La primera concessió xilena va arribar el 1996. La societat cotitzada actual procedeix de l’absorció del grup Sacyr per Vallehermoso el 2003; per tant, l’origen de l’activitat i la reorganització jurídica són fites diferents. El 2013 es va aprovar substituir la denominació Sacyr Vallehermoso per Sacyr. La venda de Valoriza Servicios Medioambientales i Sacyr Facilities el 2023 va reforçar l’orientació cap a les concessions; una descripció històrica de serveis no defineix per si sola el perímetre actual.
Fonts: Història de Sacyr i les primeres concessions · Consell d’administració i biografies dels fundadors · Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat · Resultats 2023: vendes de negocis de serveis. p. 18.
Propietat i drets de vot
L’informe de govern corporatiu situa al tancament de 2025 els drets de vot notificats de Disa Corporación Petrolífera en el 14,60%, sumant atribucions directes i indirectes; els de Prilou en el 6,75%, vinculats indirectament a Loureda; i els de Grupo Corporativo Fuertes en el 5,92%. Les participacions del titular directe i de l’indirecte no se sumen dues vegades. El document també descriu la sindicació de vot entre Disa i Satocán i declara que no existeix una persona física o jurídica que exerceixi o pugui exercir el control segons el criteri legal indicat. Són dades datades al tancament de 2025, no una actualització diària de l’accionariat.
Fonts: Govern corporatiu 2025: propietat i control. pp. 10–15; annex A.8.
Direcció i repartiment de funcions
En la consulta del 8 de novembre de 2026, Manuel Manrique Cecilia figura com a president i Pedro Sigüenza Hernández com a conseller delegat. Sigüenza va ser nomenat el 12 de juny de 2025, amb responsabilitat sobre la gestió i el desenvolupament dels negocis; Manrique va mantenir les funcions corporatives, financeres i estratègiques. L’equip publicat inclou Rafael Gómez del Río al capdavant d’Enginyeria i Infraestructures i Eduardo Campos Pozuelo a Aigua. Aquest repartiment evita atribuir al president funcions de conseller delegat que ja es van separar.
Fonts: Equip de gestió vigent · Nomenament de Pedro Sigüenza: 12 de juny de 2025. consulta 2026-11-08.
Concessions, construcció i aigua
Les tres àrees principals són Sacyr Concesiones, Enginyeria i Infraestructures i Aigua. Combinen el desenvolupament i l’explotació d’actius amb l’execució d’obres i el tractament, la dessalinització, la depuració i la gestió de l’aigua. El 2025, la construcció va avançar a l’hospital de Velindre, Regne Unit, i a les carreteres Buga–Buenaventura, Colòmbia, i Ruta de la Fruta, Xile. Les adjudicacions concessionals van incloure la Ciutat de la Salut i la Ciència de Novara, Itàlia, els accessos a Asunción, Paraguai, i projectes de reutilització i dessalinització a Antofagasta i Coquimbo, Xile. Una adjudicació no implica que l’actiu ja estigui acabat o en explotació.
Fonts: Resultats 2025: negocis i adjudicacions · Activitat de Sacyr Enginyeria i Infraestructures · Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. pp. 130–132.
Comptes de 2025 sense duplicar activitat
Els comptes consolidats, preparats amb NIIF adoptades per la Unió Europea, recullen una xifra de negocis de 4.659,539 milions d’euros el 2025, davant de 4.571,004 milions el 2024. El resultat atribuïble a la matriu va ser de 85,787 milions, davant de 113,373 milions; el resultat total, inclosos interessos de tercers, va ser de 233,640 milions. No són magnituds intercanviables. Per segments, les vendes van ser de 1.891,957 milions a Concessions, 2.971,228 a Enginyeria i Infraestructures, 306,546 a Aigua i Renovables i 156,975 a Altres. Els ajustos de consolidació resten 667,167 milions: sumar les divisions sense aquesta eliminació duplicaria operacions internes.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. pp. 10, 26, 132.
Plantilla i exposició al treball
Sacyr va tancar 2025 amb 13.979 persones empleades, davant de 15.121 el 2024: 10.072 homes i 3.907 dones. Va declarar 12.545 contractes indefinits i 1.434 temporals. És una fotografia de plantilla a 31 de desembre, no un recompte de totes les persones que van passar per les obres durant l’any ni de totes les subcontractes. La convivència de construcció, manteniment viari i plantes d’aigua exigeix identificar riscos per tasca i fase del projecte. Com a lectura preventiva, maquinària i trànsit, treballs temporals i operacions de manteniment requereixen controls diferents; la mitjana corporativa no substitueix l’avaluació local.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. p. 386.
Sistemes de seguretat i abast de la certificació
La política de seguretat i salut abasta personal propi, contractistes i col·laboradors, amb responsabilitat última del consell. Sacyr declara certificació ISO 45001 sota acreditació UKAS en 98 societats, amb una cobertura del 77,54% segons el seu indicador de treballadors de 2025, davant del 85,37% el 2024. Atribueix la variació de l’abast a la sortida de tres societats colombianes. És cobertura declarada per l’empresa, no una certificació universal de qualsevol obra o soci. També documenta ISO 39001 de seguretat viària en 14 societats espanyoles, una mexicana, una paraguaiana i dues xilenes. Seguretat viària i seguretat laboral es relacionen, però aquests certificats tenen objectes i àmbits diferents.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. pp. 382–383, 390.
Sacyr 2025: comptes i sostenibilitat, versió anglesa · p. 192
De l’anàlisi de tasca al control de punts crítics
El pla de reducció de sinistralitat va començar a Enginyeria i Infraestructures el 2023 i després es va adaptar a Aigua i Conservació. Inclou visites de direcció centrades en seguretat, anàlisis segures de treball mitjançant xerrades sobre riscos crítics i auditories de punts crítics. El 2025 es van comunicar 64.190 activitats de lideratge visible, 406.130 anàlisis segures de treball i 37 informes d’auditoria de punts crítics. L’eina Smart en registra el seguiment. La investigació d’incidents comprova si l’avaluació preveia el risc i les mesures, exigeix reavaluar-lo quan escau i segueix l’eficàcia de les correccions. Aquests recomptes documenten activitat; per demostrar eficàcia calen canvis verificables en exposició i resultats.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. pp. 383–385.
Contractistes, participació i dret a aturar tasques
El procediment de compres i contractistes preveu avaluació abans de contractar, informació de riscos a les persones subcontractades, coordinació d’empreses i valoració preventiva al tancament del projecte. La formació d’incorporació i emergències inclou personal extern. Sacyr descriu comitès amb representants d’empreses col·laboradores i, on no existeixen, comissions que reuneixen el responsable del projecte i un representant de cada subcontracta. La política reconeix interrompre tasques quan s’identifiquen condicions perilloses. Declara aplicar els mateixos estàndards d’investigació d’accidents a personal propi i extern; això no converteix les estadístiques publicades de plantilla en estadístiques de totes les subcontractes.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. pp. 396–398.
Participació, auditories i formació concreta
L’informe situa en el 54,2% el col·lectiu representat en comitès de seguretat i salut, davant del 41,7% de 2024, i cita 408 delegats de prevenció. Els comitès es reuneixen trimestralment per revisar avaluacions, nous perills i controls. Es van auditar internament 92 centres i externament 40; el nombre de centres no demostra per si mateix cobertura completa. Entre les actuacions formatives de 2025 hi ha 473 persones en formació sobre esdeveniments traumàtics per a Conservació a Espanya i Concessions a Llatinoamèrica, a més de 71 persones formades en riscos crítics de construcció. Es conserven aquests àmbits per no estendre una acció concreta a tota la plantilla.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. pp. 385–386, 390.
Resultats: menys accidents, taxes més altes
La taula de personal propi registra 278 accidents no mortals el 2025, davant de 320 el 2024. Tanmateix, la freqüència publicada puja de 7,17 a 7,51 accidents per milió d’hores i la gravetat de 0,18 a 0,25 jornades perdudes per mil hores. Els dies perduts per accident augmenten de 8.198 a 9.191. La disminució del recompte no equival a una millora de les taxes. A més, el grup declara una defunció de personal propi i una altra de personal subcontractat. No s’han d’ocultar dins del recompte d’accidents que exclou expressament els mortals. Les xifres corresponen a l’exercici 2025 i a les definicions de l’informe; no constitueixen una comparació automàtica amb altres constructores.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. pp. 390, 461.
Salut laboral, benestar i límits
La informació complementària diferencia 11 malalties professionals certificades per mútua i 32 trastorns musculoesquelètics dins de les seves categories de malaltia professional: 43 casos en total i 2.476 dies perduts el 2025. No es presenten els 43 com una única categoria de reconeixement legal. D’altra banda, Sacyr Saludable ofereix activitats físiques, alimentació i benestar emocional; l’oferta de beneficis inclou tallers psicosocials i servei psicològic, adaptats a països i col·lectius. Són recursos de suport. La seva existència o participació no demostra una reducció del risc psicosocial ni substitueix actuar sobre organització, càrregues, jornades i condicions de treball.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. pp. 375, 385, 461.
Tecnologia: seguiment preventiu i IA energètica
Smart apareix com a eina de seguiment d’activitats de lideratge i auditories de punts crítics. L’informe no la descriu com un sistema autònom d’IA que decideix sobre seguretat. Sí que documenta una actuació d’optimització energètica amb IA als intercanviadors de Plaza Elíptica i Moncloa, Espanya, amb horitzó 2025–2026 i estat «en procés». La finalitat és ajustar la climatització i el consum. No es transforma aquesta iniciativa energètica en un resultat preventiu ni es dona per acabada. Per avaluar-ne la utilitat en SST caldrien exposició mesurada, intervenció concreta i resultats dins del mateix àmbit.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. pp. 301, 384.
Emissions i consum amb perímetre explícit
L’inventari de 2025 utilitza el perímetre de consolidació financera. Publica 74.449,50 tones de CO₂ equivalent d’abast 1; 199.655,11 d’abast 2 amb mètode de mercat i 392.730,39 amb mètode d’ubicació; i 1.756.777,71 d’abast 3. Els dos mètodes d’abast 2 són alternatives, no quantitats que se sumin. El consum energètic passa d’1.003.672,22 MWh el 2024 a 1.058.723,18 MWh el 2025. La combinació d’avenços en determinats indicadors amb augment de consum impedeix reduir la lectura a una etiqueta general de millora ambiental; tampoc acredita un resultat de seguretat laboral.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. pp. 307–309.
Què aporta el cas a la prevenció
El cas permet estudiar la continuïtat del control preventiu des de la selecció del contractista fins a l’execució, la investigació i el tancament del projecte. Les anàlisis de tasca, la participació i els controls crítics són mecanismes concrets que es poden comprovar sobre el terreny. El seu valor s’ha de contrastar amb exposició, accidents i danys, incloses les subcontractes. La coexistència de menys accidents i taxes més altes mostra per què importen els denominadors i el període. Aquesta lectura editorial es basa en documentació pública; no és una auditoria dels centres de Sacyr ni afirma una relació comercial amb Sabentis.
Fonts: Sacyr 2025: comptes consolidats i sostenibilitat. pp. 384–385, 390, 396–398, 461.
Preguntes freqüents
Sacyr és espanyola?
Sí. Sacyr, S.A. és una matriu espanyola amb domicili social a Madrid. La fitxa analitza el grup consolidat i conserva la identitat diferenciada de les seves societats. [1] · [2]
Qui va fundar Sacyr?
El projecte va néixer el 1986 com a Sociedad Anónima de Caminos y Regadíos. Les biografies corporatives identifiquen entre els fundadors José Manuel Loureda Mantiñán i Manuel Manrique Cecilia. L’estructura societària actual procedeix de l’operació amb Vallehermoso de 2003. [1] · [2] · [3]
Se sumen els ingressos de les tres divisions?
Per obtenir el total consolidat cal considerar Altres i els ajustos de consolidació. Les vendes internes s’eliminen; la xifra de negocis de 2025 és de 4.659,539 milions d’euros. [1]
Va millorar la sinistralitat el 2025?
El recompte d’accidents no mortals de plantilla va baixar de 320 a 278, però la freqüència va pujar de 7,17 a 7,51 per milió d’hores i la gravetat de 0,18 a 0,25 dies per mil hores. Aquests resultats no admeten una conclusió única de millora. [1]
Tota la plantilla està sota certificació ISO 45001?
L’informe no ho acredita. Sacyr declara 98 societats certificades i una cobertura del 77,54% segons el seu indicador de treballadors de 2025. No s’ha d’estendre a tots els socis, obres o subcontractes. [1]
Smart demostra prevenció automàtica amb IA?
L’informe descriu Smart com a eina de seguiment preventiu. La iniciativa d’IA identificada es refereix a optimització energètica en dos intercanviadors, amb estat en procés; no demostra una decisió autònoma de seguretat ni una reducció d’accidents. [1]
