Quina empresa descriu aquesta fitxa
Saica és un grup industrial espanyol dedicat al paper reciclat, els embalatges i els serveis de gestió de residus. La seva capçalera és Aragocias, S.A., amb domicili social a Saragossa, avinguda de San Juan de la Peña, 144, segons el BORME de maig de 2026. La societat històrica Sociedad Anónima Industrias Celulosa Aragonesa, amb NIF A50002567, desenvolupa activitat paperera i identifica el web corporatiu. La marca de grup, la capçalera i aquesta societat operativa tenen funcions diferents: les xifres consolidades d’aquesta fitxa corresponen al conjunt del Grup Saica. BORME: Aragocias, societat dominant, 19 de maig de 2026; Saica: identitat i domicili de la societat; Saica: declaració pública país per país de 2025, p. PDF 2.
Una empresa familiar nascuda a Saragossa
La memòria situa la fundació el 4 de febrer de 1943 i descriu la continuïtat de l’empresa familiar. El 1975 va començar la integració amb plantes d’embalatge i recuperació de residus, origen de Pack i Natur. L’entrada a França el 1998 i l’obertura de la fàbrica de Partington, prop de Manchester, el 2012 van ampliar la base industrial. El 2015 es va incorporar l’embalatge flexible i el 2018 es va adquirir el grup francès Emin Leydier. La declaració fiscal de 2025 identifica les societats del grup, però no permet reconstruir percentatges personals de propietat familiar. Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 3; Saica: història, activitats i direcció; Saica: declaració pública país per país de 2025, p. PDF 2.
Quatre divisions connectades
Saica Natur recull, classifica i recupera residus; Saica Paper transforma paper recuperat en paper per a cartró ondulat; Saica Pack fabrica solucions d’embalatge de cartró; i Saica Flex produeix envasos flexibles. La integració permet connectar recuperació, fabricació i transformació, tot i que hi ha compres i vendes amb empreses externes. La valorització energètica de residus no reciclables és una altra operació del grup: cal distingir-la del reciclatge material. Les quatre denominacions descriuen àrees de negoci i no quatre facturacions independents que es puguin sumar al total consolidat. Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 10; Saica: activitat a l’Aragó i tancament de la compra de Thimm, 1 de setembre de 2026.
Productes i serveis industrials
Paper subministra diferents qualitats de paper per a cartró ondulat. Pack dissenya embalatges adaptats al producte i al seu recorregut logístic. Flex desenvolupa envasos per a mercats alimentaris i no alimentaris, a més d’etiquetes. Natur presta serveis de gestió de residus per a altres empreses. El valor del negoci rau tant en el material com en el disseny, la impressió, la protecció i la recuperació posterior. Les afirmacions de reciclabilitat o rendiment s’han d’avaluar per a cada solució concreta i segons les condicions de recollida i tractament disponibles. Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 10.
L’ampliació europea de 2026
El 24 de juliol de 2026 Saica va comunicar l’autorització europea per adquirir les activitats de Thimm a Alemanya, Polònia, la República Txeca i Romania: nou plantes de cartró ondulat i una de preimpressió. La nota de l’1 de setembre ja descriu la compra com a finalitzada i informa de deu plantes incorporades i uns 2.500 empleats addicionals. Situa aleshores el grup en tretze països, amb més de 14.500 persones. Aquesta fotografia posterior a l’adquisició no és el perímetre de les vendes de 2025 ni ha de substituir la plantilla històrica d’aquell exercici. Saica: autorització de l’adquisició de Thimm, 24 de juliol de 2026; Saica: activitat a l’Aragó i tancament de la compra de Thimm, 1 de setembre de 2026.
Vendes consolidades de 2025 i precisió disponible
Les comunicacions oficials situen les vendes consolidades del grup de 2025 al voltant de 3.960 milions d’euros. La nota de juliol publica 3.961 milions i la de setembre, 3.962 milions per al mateix tancament del 31 de desembre de 2025. La fitxa conserva una xifra aproximada i fa visible aquesta diferència d’un milió. És una magnitud comunicada per l’empresa, no una partida contrastada aquí amb els comptes auditats. Els ingressos agregats de la declaració país per país responen a una altra presentació fiscal i no substitueixen aquestes vendes consolidades. Saica: autorització de l’adquisició de Thimm, 24 de juliol de 2026; Saica: activitat a l’Aragó i tancament de la compra de Thimm, 1 de setembre de 2026; Saica: declaració pública país per país de 2025, p. PDF 1.
Plantilla i canvis de perímetre
La declaració pública país per país de 2025 consigna 12.288 treballadors per al total de societats del grup, dels quals 4.331 corresponen a Espanya. És la població reportada en aquest document fiscal; les seves tres pàgines no precisen si la xifra és mitjana anual, tancament o equivalents a jornada completa. Per això se’n manté l’etiqueta original. La comunicació de setembre de 2026 supera les 14.500 persones després de Thimm. No es calcula creixement orgànic entre totes dues xifres, perquè canvien tant el moment com el perímetre. Saica: declaració pública país per país de 2025, p. PDF 1; Saica: activitat a l’Aragó i tancament de la compra de Thimm, 1 de setembre de 2026.
Direcció i responsabilitats
El web corporatiu consultat el 8 de novembre de 2026 identifica Susana Alejandro com a presidenta i CEO, Enrique de Yraolagoitia com a director general i Pilar Franca com a directora de Desenvolupament Sostenible i Persones. Les quatre divisions disposen de direccions pròpies. La política de seguretat, salut i benestar d’agost de 2026 està signada per la presidenta i el director general i assigna als responsables lideratge visible i recursos. És una declaració de govern i compromís; la seva eficàcia exigeix comprovar com s’executa a cada centre. Saica: història, activitats i direcció; Saica: política de seguretat, salut i benestar, 4 d’agost de 2026.
Nova fàbrica de Saica Pack a Barcelona
El 27 d’octubre de 2026 es va inaugurar la nova planta de Sant Esteve Sesrovires, al polígon Can Margarit. Segons Saica, funciona a ple rendiment, supera els cent milions d’euros d’inversió i té una capacitat de dos-cents milions de metres quadrats de cartró ondulat. Reuneix l’activitat anterior de Saica Pack Barcelona i El Prat i incorpora impressió flexogràfica i òfset. És capacitat declarada, no producció anual realitzada. La font preveu reciclar les restes de paper a les plantes de Saica Paper i tractar l’aigua de procés a la mateixa instal·lació de Barcelona. Saica: inauguració de la planta de Barcelona, 27 d’octubre de 2026.
Innovació, projectes i seguretat des del disseny
La memòria 2022–2023 recull la inauguració del centre d’R+D+I i del magatzem automatitzat d’El Burgo de Ebro el 2023. La nova planta de Barcelona afegeix un exemple posterior de digitalització industrial. En prevenció, la memòria descriu Stage-Gate, un procés de gestió del canvi vinculat al H&S Framework: incorpora consideracions de seguretat des del disseny fins a l’execució final dels projectes. L’automatització per si sola no demostra una reducció de lesions; aquest efecte requereix dades sobre les tasques, les exposicions i els resultats. Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 11; Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 32; Saica: inauguració de la planta de Barcelona, 27 d’octubre de 2026.
El sistema preventiu propi de Saica
Saica va desenvolupar el seu H&S Framework el 2018 per integrar requisits de gestió i control en una organització amb diferents divisions i països. La memòria descriu una implantació progressiva, plans per planta i seguiment mensual de resultats i accions per les direccions de negoci. La política signada el 4 d’agost de 2026 incorpora el benestar i recull la identificació de perills, l’avaluació i el control de riscos, la participació de treballadors i la facultat d’aturar activitats davant un risc greu i imminent. Disposar d’aquest marc propi no equival a una certificació ISO 45001 de tot el grup. Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 13; Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 31; Saica: política de seguretat, salut i benestar, 4 d’agost de 2026.
Formació de responsables i controls preventius
El programa Llicència per Operar de Manera Segura, LTOS, va començar a finals de 2021 amb participació de l’alta direcció i desplegament esglaonat als comitès de negoci, país i planta. El seu propòsit és aclarir responsabilitats, compromisos i recursos. El Framework Index va arribar al 62,23 % al tancament de 2023, davant del 55,47 % de 2022. És la mitjana dels índexs de compliment de requisits de gestió i de control del marc intern: no representa el percentatge de centres certificats ni de treballadors sense accidents. Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 13; Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 32.
Accidentalitat: resultats i discrepàncies
Les taules de les pàgines impreses 25 i 137 de la memòria publiquen un índex de freqüència d’accidents amb baixa, IFAB, de 10,2 el 2023, davant d’11,0 el 2022. El gràfic de la pàgina 62 mostra, en canvi, 10,0 per a 2023: la discrepància no està resolta. La taula de detall eleva l’índex de gravetat de 362,9 a 734,0; a Paper passa de 110,4 a 2.948,6. No es pot descriure una millora uniforme. Les fonts consultades no detallen prou la fórmula, el denominador ni el tractament dels contractistes d’aquests índexs; es conserven com a valors declarats, sense comparar-los amb altres empreses ni atribuir-los a 2025 o 2026. Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 13; Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 32; Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 69.
Controls concrets en premses i bloquejos
Els premis interns d’abril de 2025 documenten una solució tècnica de Saica Natur Castan, amb activitat a Burgos, Santander i Valladolid: un sistema hidràulic per desembussar tremuges de premses de paper i cartró. Segons la comunicació, evita fer aquestes intervencions en altura i en espais confinats. A Saica Pack Wigan es van implantar polseres de colors per identificar intervencions i reforçar procediments de bloqueig. Són iniciatives de centres i equips identificats; el premi n’acredita el reconeixement corporatiu, però la notícia no ofereix una mesura independent de lesions evitades ni demostra una implantació general. Saica: millores preventives reconegudes el 30 d’abril de 2025.
Conductors, sitges, vehicles i treballs en calent
L’abril de 2026 Saica va reconèixer la validació digital de la comprensió de normes de seguretat per conductors externs abans d’accedir a Saica Natur Aragón. A Partington es va reconèixer una iniciativa per redissenyar la descàrrega de sitges; a Saica Pack Dublín es van implantar càmeres amb intel·ligència artificial per detectar situacions d’interacció perillosa entre vehicles i vianants; i a Saica Flex Enniskillen es va habilitar una zona exterior per separar treballs en calent, inclosos els de manteniment i contractistes. La font descriu mesures i finalitats preventives. No publica la sensibilitat de detecció, una avaluació de privacitat ni una reducció causal quantificada d’accidents. Saica: millores preventives reconegudes el 30 d’abril de 2026.
Accident mortal i resolució sobre coordinació
El 4 d’agost de 2025 va morir un treballador d’Aplicaciones Torres, contractista de Saica, durant una intervenció en un dipòsit de Saica Paper a El Burgo de Ebro. El comunicat d’UGT i la informació d’elDiario.es coincideixen en l’empresa contractista, el centre i la mort. El mitjà recull que Saica va activar l’assistència i investigava els fets. Les descripcions inicials de la tasca difereixen; les fonts consultades no acrediten una conclusió judicial posterior ni permeten atribuir una causa definitiva. UGT a Saica: comunicat sobre l’accident mortal d’agost de 2025; elDiario.es: mort d’un contractista i resposta de Saica, 5 d’agost de 2025.
En un altre assumpte, la sentència social 271/2026 del TSJ d’Aragó, de 13 d’abril, reproduïda per Iberley, va mantenir sancions per 120.000 euros a Saica Flexible per informació i coordinació preventiva davant l’amiant en treballs de climatització de 2016 a Malpica, Saragossa. Va desestimar tant el recurs empresarial com el de l’Administració. El text també recull l’arxivament penal el 2020 i la possibilitat de cassació; no se n’ha comprovat la fermesa posterior. Es tracta d’aquesta filial i aquests treballs, no d’una condemna penal a tot el grup. TSJ d’Aragó: sentència 271/2026, reproduïda per Iberley.
Biomassa i transformació energètica
La caldera de biomassa de Nogent-sur-Seine, França, es va completar oficialment el maig de 2026, segons la comunicació de juny. El projecte representa una inversió de 86 milions d’euros i substitueix calderes de gas natural. L’empresa preveu que cobreixi el 90 % de les necessitats de vapor i redueixi un 75 % les emissions fòssils d’abast 1 d’aquella planta. Són prestacions i efectes anuals previstos, no una mesura consolidada de tot 2026. A El Burgo de Ebro, la nota de setembre descriu inversions de descarbonització encara previstes. Aquestes actuacions ambientals són diferents dels controls de seguretat i salut laboral. Saica: caldera de biomassa de Nogent-sur-Seine, 25 de juny de 2026; Saica: activitat a l’Aragó i tancament de la compra de Thimm, 1 de setembre de 2026.
Què aporta aquest cas a la prevenció
Com a lectura editorial de Sabentis, el cas permet estudiar tres decisions: redissenyar tasques de desembussament abans de dependre només del comportament; comprovar que les persones externes comprenen les instruccions; i integrar la seguretat en canvis de maquinària i instal·lacions. Les iniciatives publicades no n’acrediten per si soles l’eficàcia a tots els centres. La memòria completa de sostenibilitat més recent localitzada al web consultat correspon a 2022–2023; les notícies de 2025 i 2026 actualitzen actuacions, però no proporcionen una sèrie equivalent d’accidentalitat. L’avaluació ha de conservar aquesta distància entre polítiques, mesures, dades i resultats. Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 32; Saica: millores preventives reconegudes el 30 d’abril de 2025; Saica: millores preventives reconegudes el 30 d’abril de 2026. Saica: índex de memòries de sostenibilitat, consultat el 8 de novembre de 2026.
Preguntes freqüents
Saica és una empresa espanyola?
Sí. El grup té la capçalera a Aragocias, S.A., domiciliada a Saragossa. La societat històrica Sociedad Anónima Industrias Celulosa Aragonesa també s’identifica en aquesta ciutat; el seu nom no s’ha d’utilitzar per atribuir-li individualment totes les vendes del grup. BORME: Aragocias, societat dominant, 19 de maig de 2026; Saica: identitat i domicili de la societat. [1] · [2]
Què fan les quatre divisions?
Natur gestiona residus, Paper fabrica paper reciclat per a cartró ondulat, Pack produeix embalatges de cartró i Flex desenvolupa embalatges flexibles. Són àrees connectades dins del mateix grup. Saica: història, activitats i direcció; Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 10. [1] · [2]
Quant va facturar Saica el 2025?
L’empresa publica vendes consolidades mundials pròximes a 3.960 milions d’euros per a 2025. Les notes de juliol i setembre de 2026 donen 3.961 i 3.962 milions, respectivament. La xifra es manté aproximada; no es presenta com una partida verificada en comptes auditats. Saica: autorització de l’adquisició de Thimm, 24 de juliol de 2026; Saica: activitat a l’Aragó i tancament de la compra de Thimm, 1 de setembre de 2026. [1] · [2]
La compra de Thimm ja estava tancada?
La nota de l’1 de setembre de 2026 descriu l’adquisició com a finalitzada i incorpora deu plantes i unes 2.500 persones. L’autorització comunicada al juliol i el tancament posterior són fites diferents. Aquest canvi no es trasllada retrospectivament a les xifres de 2025. Saica: autorització de l’adquisició de Thimm, 24 de juliol de 2026; Saica: activitat a l’Aragó i tancament de la compra de Thimm, 1 de setembre de 2026. [1] · [2]
Quina millora preventiva específica està documentada?
Saica Natur Castan va desenvolupar un sistema hidràulic per desembussar tremuges de premses, reconegut l’abril de 2025. Segons l’empresa, evita aquestes intervencions en altura i espais confinats. La notícia descriu la solució i la seva finalitat, però no quantifica lesions evitades. Saica: millores preventives reconegudes el 30 d’abril de 2025. [1]
Els indicadors permeten afirmar una millora general de la seguretat?
No. Les taules de 2023 redueixen l’IFAB a 10,2 davant d’11,0 el 2022, però eleven la gravetat a 734,0 davant de 362,9. A més, el gràfic publica 10,0 en lloc de 10,2. Sense aclarir aquesta discrepància, la fórmula i el perímetre, no s’han de fer comparacions externes ni afirmar una millora uniforme. Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 13; Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 32; Saica: memòria de sostenibilitat 2022–2023, p. PDF 69. [1]
