Què és Técnicas Reunidas
Técnicas Reunidas, S.A. és la matriu espanyola d’un grup d’enginyeria i construcció d’instal·lacions industrials. Té el domicili a l’avinguda de Burgos 89, complex Adequa, edifici 6, Madrid; el trasllat es va inscriure el 2021. La fitxa utilitza el perímetre consolidat del grup per a les xifres econòmiques. Els seus clients són propietaris o promotors de plantes: contractar TR per dissenyar, comprar equips, gestionar una obra o posar-la en marxa no converteix aquella instal·lació en un actiu propietat de TR. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 22).
De Lummus Española a l’expansió internacional
La societat es va constituir el 6 de juliol de 1960. L’origen va ser Lummus Española, una associació entre empresaris espanyols i The Lummus Company; la documentació corporativa identifica José Lladó Fernández-Urrutia com a president fundador. El 1968 va executar per a YPF la refineria argentina de Luján de Cuyo, el seu primer projecte internacional clau en mà. El 1972 va absorbir Tecniresa i va adoptar el nom Técnicas Reunidas. L’adquisició d’INITEC el 2000 va ampliar capacitats, i la sortida a borsa va arribar el 2006. Aquesta evolució explica la combinació actual d’enginyeria espanyola, filials locals i execució de projectes en consorci. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 22); Història corporativa; Comptes individuals de 2023: referència al president fundador (p. 91).
Propietat i direcció
L’informe de govern corporatiu situa Araltec, S.L. amb el 32,39 % dels drets de vot indirectes al tancament de 2025, mitjançant Araltec Corporación, S.L.U.; Pilar Arburúa Aspiunza tenia un 5,23 % total. També recull posicions de gestors institucionals. El mateix informe declara que no hi ha cap persona física o jurídica que exerceixi o pugui exercir control segons la legislació del mercat de valors: una participació rellevant no equival automàticament a una majoria. La pàgina del consell consultada identifica Juan Lladó Arburúa com a president executiu i José Manuel Lladó Arburúa com a vicepresident primer; la presentació de juliol de 2026 identifica Eduardo San Miguel com a CEO. Informe anual de govern corporatiu de 2025 (p. 2); Informe anual de govern corporatiu de 2025 (p. 6); Consell d’administració; Presentació de resultats del primer semestre de 2026 (p. 1).
Com obté ingressos
El treball inclou estudis de viabilitat, enginyeria conceptual i bàsica, FEED —definició d’enginyeria prèvia a l’execució—, enginyeria de detall, aprovisionament, construcció i posada en marxa. Un contracte EPC integra enginyeria, compres i construcció; en EPCM l’encàrrec se centra en enginyeria, compres i gestió de la construcció, amb responsabilitats contractuals diferents. En contractes clau en mà, els comptes reconeixen ingressos a mesura que avança el projecte, combinant hores d’enginyeria, compres i mesurament del treball executat. Per això, el valor d’una adjudicació o la cartera pendent no és una venda cobrada íntegrament aquell any. Les estimacions de costos, els canvis d’abast i els avals són rellevants per entendre el negoci. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 36); Contracte EPCM de Coastal GasLink, 19 d’octubre de 2026.
Activitats, solucions i denominacions
La informació segmentada de 2025 mostra ingressos de 4.244,117 milions d’euros en gas natural; 1.238,150 milions en petroquímica; 802,947 milions en upstream i refinatge; 122,858 milions en tecnologies baixes en carboni, i 57,784 milions en altres. Són segments comptables, no marques de productes de consum. TRack és l’estratègia de descarbonització llançada el 2023, orientada a noves plantes i a transformar instal·lacions existents; no és una altra empresa les vendes de la qual s’hagin de sumar de nou a les del grup. Els projectes de gas i refinatge mantenen un pes important, tot i que la companyia també ofereixi hidrogen, captura de carboni, combustibles renovables i recuperació de matèries primeres. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 54); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 110).
Filials i reorganització de TR Power
El grup combina la matriu amb filials com INITEC, societats d’enginyeria en diferents països i participacions en operacions conjuntes. El BORME de març de 2026 va publicar la segregació del negoci d’enginyeria, compres i construcció de projectes de generació elèctrica cap a TR Power, S.L.U., participada directament al 100 % per Técnicas Reunidas. La informació semestral de 2026 precisa que es van segregar projectes de cicle combinat de determinades geografies amb efectes des de l’1 de gener, amb aspectes formals encara en tancament a la data del document. La reorganització es manté dins del grup. En els comptes de 2025 i del primer semestre de 2026, l’activitat power continua inclosa en el segment gas natural; no s’ha de tractar com una venda externa o una nova xifra addicional. BORME: acord de segregació de TR Power, 13 de març de 2026; Estats financers consolidats del primer semestre de 2026 (p. 20); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 122).
On treballa i per a qui
La geografia financera s’assigna al país on està localitzat el client. El 2025, l’Orient Mitjà va aportar 4.206,067 milions d’euros d’ingressos; Europa, presentada separadament d’Espanya, 776,703 milions; Mediterrani, 573,236 milions; Àsia, 505,684 milions; Amèrica, 311,403 milions, i Espanya, 92,763 milions. Aquesta classificació no mesura la nacionalitat de la plantilla ni el lloc des d’on es dissenya cada projecte. L’informe integrat descriu centres globals d’excel·lència a l’Índia, els Emirats Àrabs Units, Turquia, l’Aràbia Saudita i Xile. Les oficines i els equips d’enginyeria es complementen amb una presència temporal a les obres dels clients. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 55); Informe integrat de 2025 (p. 39).
Xifres consolidades de 2025
Entre l’1 de gener i el 31 de desembre de 2025, els ingressos ordinaris consolidats van ser 6.465,856 milions d’euros, davant de 4.451,446 milions el 2024. La xifra prové de contractes d’enginyeria i construcció i exclou 18,438 milions d’altres ingressos d’explotació. El resultat d’explotació va ser 291,055 milions; el benefici total, 156,416 milions, i l’atribuït als accionistes de la matriu, 156,737 milions. Aquest últim supera el total perquè el resultat de les participacions no dominants va ser negatiu. Són dades del grup mundial, no vendes a Espanya ni comptes individuals de la matriu. L’exercici complet de 2025 és la referència de selecció d’aquesta fitxa; les dades semestrals de 2026 es presenten a part. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 17); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 80).
Plantilla i ocupació en projectes
Al tancament de 2025 hi havia 12.046 empleats propis en les societats consolidades per integració global; la mitjana anual d’aquest perímetre va ser 11.396. Els comptes presenten separadament una mitjana de 1.175 persones en negocis conjunts integrats proporcionalment. En construcció, l’informe de gestió esmenta una mitjana superior a 38.240 treballadors subcontractats i un pic conjunt de 45.494 persones pròpies i subcontractades. Aquestes magnituds tenen dates, relacions laborals i perímetres diferents i no se sumen per construir una suposada plantilla única. La gestió del talent inclou mobilitat interna, formació tècnica i desenvolupament de centres d’enginyeria pròxims als mercats; la companyia identifica la incorporació ràpida de personal amb poca experiència preventiva com un risc que ha de controlar. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 92); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 197); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 207); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 211).
Innovació i desenvolupament tecnològic
L’informe integrat atribueix 8,5 milions d’euros a recursos destinats a R+D el 2025. El seu centre tecnològic ocupa més de 70 professionals i combina recerca, plantes pilot, escalat i assistència tècnica. Entre els exemples hi ha PHOS4LIFE, per obtenir àcid fosfòric a partir de cendres de fangs de depuradora; RECYCLION, per recuperar matèries primeres de bateries, i la participació a Plastics2Olefins, que treballa en una planta de demostració de reciclatge de plàstics. La fase de recerca, pilotatge o disseny no acredita per si mateixa una implantació industrial comercial ni una reducció d’emissions ja assolida. La digitalització del disseny i el seguiment de projectes complementen aquestes línies de processos industrials. Informe integrat de 2025 (p. 24); Informe integrat de 2025 (p. 25).
Seguretat i salut: abast del sistema
El departament HSE actua transversalment durant el disseny, la construcció, el comissionament i la posada en marxa. El certificat BSI OHS 571916 publicat per TR acredita ISO 45001:2018 per a serveis d’enginyeria, direcció de projectes, supervisió de construcció, comissionament i activitats d’R+D detallades a l’annex. Té data efectiva del 28 de novembre de 2025, última emissió del 20 de juliol de 2026 i caducitat indicada del 27 de novembre de 2028. Enumera centres de TR, INITEC i TR Power a Madrid, Abu Dhabi i el centre tecnològic de San Fernando de Henares. Aquesta evidència actualitza la referència a una caducitat de 2025 que conserva l’informe de gestió; no autoritza a afirmar que cada filial, subcontractista o obra del món està certificada. Certificat BSI OHS 571916: ISO 45001 i centres inclosos; Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 207).
Prevenció aplicada a l’execució d’obres
La prevenció documentada inclou avaluació HSE abans de prequalificar subcontractistes, requisits de seguretat en ofertes i disseny, anàlisi de treballs segurs, inspeccions i una investigació específica dels incidents rellevants per definir correccions. El 2025 es van fer 13 auditories corporatives integrades en enginyeria i 34 en construcció, deu d’aquestes últimes amb el departament de comissionament. També es va desenvolupar una aplicació de formació amb passaport HSE digital per controlar competències i habilitacions, i es va implantar un programa d’auditories per a projectes pròxims a acabar que encara mantenien activitats residuals. Són actuacions concretes comunicades per l’empresa; no una prova independent que tots els riscos estiguin eliminats. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 208); Informe integrat de 2025 (p. 186).
Riscos i salut de les persones
TR identifica caigudes, atrapaments, objectes que cauen, talls, cremades, fuites, inhalació de gasos, explosions i altes temperatures entre els perills dels seus projectes. La construcció i l’entrada en comissionament concentren riscos diferents dels del treball d’oficina. El 2025, la formació en obra va equivaldre a 1,77 hores per cada 100 hores treballades, incloent-hi personal propi i subcontractat. A les oficines es van comunicar campanyes de reconeixements mèdics i vacunació contra la grip coordinades pel servei de prevenció mancomunat, a més de fisioteràpia a la seu. La informació d’incidents es comparteix en xerrades de seguretat i amb els responsables dels projectes per traslladar les mesures correctores. Informe integrat de 2025 (p. 186); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 207); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 209).
Resultats de seguretat i límits de comparació
L’informe integrat de 2025 informa de zero lesions registrables i zero morts entre empleats propis en obra; per al personal subcontractat en obra registra 18 lesions registrables, cinc accidents amb baixa i una mort. La nota explica que un treballador va caure des de la coberta d’un magatzem durant preparatius de desmantellament, sense les proteccions necessàries; la descripció d’accés no autoritzat és la versió de la companyia, no una determinació judicial de responsabilitats. Per a oficines a Espanya, l’informe de gestió recull tres accidents amb baixa i sis sense baixa. El seguiment d’obres comprèn projectes on TR actua com a contractista principal o gestiona la seguretat dins del consorci. Informe integrat de 2025 (p. 186); Informe integrat de 2025 (p. 188); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 209).
Com llegir els indicadors publicats
L’integrat comptabilitza 8.031.369 hores d’empleats propis en obra i 104.632.344 del personal subcontractat. Per a aquest col·lectiu publica un TRIR de 0,034 per 200.000 hores; el total de la taula de l’informe de gestió mostra 0,035, tot i que la columna d’homes també diu 0,034. Es conserva aquesta discrepància, sense substituir-la per un càlcul editorial. A més, la taula d’oficines de l’integrat inclou sis accidents in itinere dins de nou registrables, mentre que les notes de l’informe de gestió diuen excloure els in itinere dels índexs. Aquesta diferència impedeix interpretar les taxes com a perfectament homogènies. Els guions de les taules tampoc es converteixen automàticament en zero; els zeros citats abans provenen de la taula explícita de l’integrat. Informe integrat de 2025 (p. 188); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 210); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 211).
Medi ambient i abast de la petjada
El 2025 la companyia va comunicar un pla ambiental estàndard per a les obres, substitució de generadors mòbils per connexions elèctriques temporals on era possible, mesures d’eficiència i electricitat amb garantia d’origen renovable a les oficines espanyoles i italianes. L’informe de gestió registra 27.312,95 tCO₂e d’abast 1, 4.791,76 tCO₂e d’abast 2 imputable i 8.386,14 tCO₂e de viatges de negoci, categoria 6 de l’abast 3. La suma no s’ha de presentar com una petjada completa de tota la cadena de valor: aquella taula només inclou una categoria d’abast 3. Per als abasts 1 i 2, l’últim trimestre es va estimar a partir dels nou mesos anteriors. Les metes de reducció i les solucions ofertes a clients són compromisos o serveis, no una prova d’impacte net ja assolit. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 161); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 162); Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (p. 163).
Disputes contractuals i situació comunicada
El 18 de setembre de 2026, TR va comunicar a la CNMV que un laude del dia 7 ordenava a MGT Teesside pagar 120 milions d’euros nets al consorci TR–Samsung, participat en un 73 % i un 27 %, respectivament, pel conflicte iniciat el 2021 després de resoldre’s el contracte i executar-se avals. La mateixa comunicació explica que, en la disputa de Sitra amb Bapco, el 17 de setembre es van aixecar les mesures cautelars que paralitzaven el pagament d’avals per 133 milions; el consorci havia iniciat arbitratge i mantenia converses. Són procediments diferents: el resultat favorable de MGT no resol Bapco. Segons TR, tots dos fets implicaven una sortida neta de caixa de 49 milions i un efecte net positiu de set milions en resultats, després d’una provisió extraordinària de 30 milions. Aquesta informació prové de l’emissor, no de la lectura dels laudes complets. Comunicació a la CNMV sobre MGT Teesside i Bapco, 18 de setembre de 2026.
Una altra disputa rellevant afecta la unitat de generació de Turów, a Polònia. Budimex va comunicar el 17 de juny de 2026 un acord del consorci MPE–Budimex–TR amb PGE: pagament solidari de 135 milions de zlotys, reducció del preu i renúncia a determinades reclamacions, subjecte aleshores a aprovació judicial. La xifra pertany al consorci i no s’atribueix íntegrament a TR; el comunicat tampoc permet afirmar per si sol quan va adquirir fermesa l’acord. Budimex: acord sobre la central de Turów, 17 de juny de 2026.
Finançament i evolució posterior al tancament
SEPI va confirmar l’1 de desembre de 2025 l’amortització anticipada dels 257,5 milions d’euros de principal que quedaven d’un suport temporal inicial de 340 milions del FASEE. Per tant, no correspon descriure aquell préstec com a pendent el novembre de 2026. En el primer semestre de 2026, TR va declarar vendes de 3.060,8 milions i un EBIT de 104,2 milions, que incloïa una provisió de 45 milions per l’impacte dels esdeveniments a l’Orient Mitjà; l’EBIT subjacent de 149,2 milions excloïa aquell càrrec. El 19 d’octubre va anunciar un contracte EPCM superior a 200 milions per a la fase 2 de Coastal GasLink, amb execució prevista de més de quatre anys. CGL conserva la propietat, operació i permisos del gasoducte. L’adjudicació amplia treball futur i no s’incorpora íntegrament a les vendes de 2025. SEPI: devolució total del suport del FASEE, 1 de desembre de 2025; Resultats del primer semestre de 2026 (p. 3); Contracte EPCM de Coastal GasLink, 19 d’octubre de 2026.
Preguntes freqüents
Técnicas Reunidas és propietària de les plantes que construeix?
La seva activitat principal és prestar enginyeria i executar o gestionar projectes per a clients. Per exemple, a Coastal GasLink presta serveis EPCM mentre CGL conserva la propietat, operació i permisos del gasoducte. No s’ha d’atribuir a TR la propietat de cada instal·lació de la seva cartera. [1] · [2]
Quina és la xifra d’ingressos utilitzada?
6.465,856 milions d’euros d’ingressos ordinaris del grup consolidat entre gener i desembre de 2025. Exclou 18,438 milions d’altres ingressos d’explotació. No representa vendes només a Espanya ni el valor dels contractes adjudicats. [1]
TR Power és una empresa aliena al grup?
No. La documentació de segregació identifica TR Power com una filial directament participada al 100 % per Técnicas Reunidas. La reorganització de l’activitat de generació elèctrica es produeix dins del grup, sense sumar de nou els seus ingressos. [1] · [2]
La certificació ISO 45001 cobreix automàticament totes les seves obres?
No es pot afirmar això a partir del certificat publicat. El document BSI OHS 571916 concreta activitats i centres, i inclou un annex d’ubicacions. La data de caducitat indicada és el 27 de novembre de 2028; cal llegir l’abast en aquell document. [1]
Hi va haver morts laborals el 2025?
L’informe integrat registra una mort entre treballadors d’empreses subcontractistes en obra i zero entre empleats propis en els perímetres d’obra i oficines que presenta. No seria correcte resumir aquestes dades com zero morts del conjunt de l’activitat. [1] · [2]
Continua pendent el préstec de SEPI?
SEPI va confirmar l’1 de desembre de 2025 la devolució anticipada dels 257,5 milions d’euros de principal restants del suport inicial de 340 milions del FASEE. Aquesta referència no equival a afirmar que el grup no tingui cap altre deute. [1]
