Atresmedia

Atresmedia és un grup espanyol de comunicació amb televisió, ràdio, continguts i publicitat. Aquesta fitxa explica els orígens, la propietat i els resultats de 2025, actualitza les operacions tancades el 2026 i examina la prevenció documentada: avaluació psicosocial, vigilància de la salut, coordinació amb contractistes i accidents amb perímetres explícits.

En poques paraules

Televisió, ràdio i continguts, amb avaluació psicosocial, vigilància de la salut i coordinació preventiva documentades el 2025.

Contingut
  1. Un grup de comunicació amb seu a Madrid
  2. Del projecte de televisió privada a les emissions de 1990
  3. Cotització, integració de laSexta i diversificació
  4. Accionariat: xifres datades i societats titulars
  5. Direcció i responsabilitats corporatives
  6. Continguts, audiències i comercialització
  7. Canals, ràdio i vídeo sota demanda
  8. Dimensió econòmica de 2025 i abast geogràfic
  9. Plantilla i canvis laborals
  10. Canvis tancats el 2026: AMVIA i Fever
  11. SST: política, planificació i participació
  12. Avaluació de riscos i condicions de treball
  13. Avaluació psicosocial en dues societats
  14. Vigilància de la salut, formació i emergències
  15. Productores i serveis externs: coordinació preventiva
  16. Accidents de 2025: dos perímetres i una definició explícita
  17. Auditories, certificació i actuacions previstes
  18. Regulació audiovisual i procediments documentats
  19. Preguntes freqüents
  20. Continguts relacionats
  21. Referències

Empreses

Un grup de comunicació amb seu a Madrid

Atresmedia és un grup espanyol de comunicació la societat dominant del qual és Atresmedia Corporación de Medios de Comunicación, S.A. El domicili social i fiscal és a l’avinguda Isla Graciosa, 13, de San Sebastián de los Reyes, Madrid. La societat cotitzada, el grup consolidat i les marques audiovisuals són àmbits diferents: Antena 3 o laSexta identifiquen canals, mentre que Uniprex és una societat operativa de ràdio. Les magnituds econòmiques d’aquesta fitxa corresponen al grup consolidat de 2025, llevat d’indicació expressa. No s’han de sumar les vendes dels canals o les filials a aquest total com si fossin negocis independents addicionals.

Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 112.

Del projecte de televisió privada a les emissions de 1990

La història publicada per Antena 3 situa els antecedents del projecte el 1980 i identifica entre els impulsors Javier de Godó i Manuel Martín Ferrand, juntament amb Rafael i Manuel Jiménez de Parga. Aquesta etapa s’ha de distingir de la constitució de la societat cotitzada: els comptes documenten que Antena 3 de Televisión, S.A. es va constituir el 7 de juny de 1988. La concessió televisiva va arribar l’agost de 1989 i les emissions regulars van començar el 25 de gener de 1990. El projecte empresarial, la constitució jurídica i l’inici de l’emissió són tres fites diferents; no correspon atribuir al grup actual una única data intercanviable per a totes tres.

Antena 3 Noticias: els orígens d’Antena 3, 21 de gener de 2020; Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 16.

Cotització, integració de laSexta i diversificació

Les accions van començar a negociar-se a les borses espanyoles el 29 d’octubre de 2003. L’absorció de Gestora de Inversiones Audiovisuales La Sexta va quedar inscrita al Registre Mercantil el 30 d’octubre de 2012; el 2013 la matriu va adoptar la denominació actual. L’expansió posterior combina continguts, publicitat digital i altres serveis. El 17 de juliol de 2025 Atres Advertising va adquirir el 75 % de Last Lap i va pactar opcions sobre la resta; els comptes expliquen el tractament comptable de la participació total compromesa i la integració des de la presa de control. Aquesta incorporació d’una agència d’esdeveniments també modifica l’abast laboral i preventiu del grup.

Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 16; Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 144; Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 145.

Accionariat: xifres datades i societats titulars

Els comptes individuals de la matriu situen Grupo Pasa Cartera, S.A.U. amb el 41,70 % i Ufa Film und Fernseh GmbH amb el 15,10 % del capital al tancament de 2025; l’autocartera representa el 0,25 % i els altres accionistes el 42,95 %. La pàgina del consell identifica Pasa Cartera amb Grupo Planeta de Agostini i UFA amb Grupo RTL. Els percentatges es presenten amb la data comptable, no com una lectura en temps real de tots els drets de vot. La condició d’accionista de referència tampoc no equival per si sola a propietat íntegra: Atresmedia continua sent una societat cotitzada amb altres inversors.

Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 60; Atresmedia: consell d’administració i comissions.

Direcció i responsabilitats corporatives

En la comprovació del 8 de novembre de 2026, el consell identifica José Creuheras Margenat com a president, Silvio González Moreno com a vicepresident executiu i Javier Bardají Hernando com a conseller delegat. L’equip directiu situa Patricia Pérez al capdavant de la Direcció General Corporativa, Jaime Gutiérrez-Colomer a Gestió i Transformació i Fernando Costi a la direcció financera. Aquesta organització té una connexió concreta amb SST: el Servei de Prevenció Mancomunat depèn de la Direcció General Corporativa, que aprova la planificació anual i participa en el seguiment. La responsabilitat preventiva documentada es refereix a aquest sistema i a les societats adherides.

Atresmedia: consell d’administració i comissions; Atresmedia: equip directiu; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 112; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 121.

Continguts, audiències i comercialització

El model combina producció i adquisició de continguts, distribució audiovisual i comercialització publicitària. El 2025 els comptes distingeixen dos segments operatius, Audiovisual i Ràdio: els mateixos continguts es poden explotar mitjançant publicitat o mitjançant venda i distribució en diversos suports, amb costos compartits. Atres Advertising comercialitza espais de mitjans propis i de tercers i organitza esdeveniments; Uniprex opera les cadenes radiofòniques. Les vendes de publicitat de la nota d’ingressos pugen a 701,023 milions d’euros abans dels descomptes presentats separadament. Aquesta estructura explica la importància d’anunciants, agències, productores, distribuïdors i proveïdors tècnics dins de la cadena de valor.

En digitalització interna, l’informe de 2025 documenta el llançament del Campus a3mia per centralitzar l’oferta formativa i digitalitzar inscripció i signatura. Entre les matèries impartides figura intel·ligència artificial per a diversos perfils. Són actuacions de desenvolupament i gestió de capacitats, sense que la font permeti atribuir-los una millora quantificada de productivitat o de seguretat laboral.

Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 112; Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 173; Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 177; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 118; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 120.

Canals, ràdio i vídeo sota demanda

L’oferta televisiva espanyola recollida als comptes de 2025 reuneix Antena 3, laSexta, Neox, Nova, Mega i Atreseries. En ràdio, Uniprex difon Onda Cero, Europa FM i Melodía FM. Atresplayer articula la distribució digital sota demanda, mentre que Antena 3 Internacional, Atreseries i ¡HOLA! TV formen part de la distribució fora d’Espanya descrita per la matriu. Són marques i vies d’explotació que conviuen amb producció, drets d’emissió i comercialització de continguts. La denominació d’un canal no identifica necessàriament una societat independent, ni la presència d’una marca en un altre país demostra que hi hagi una plantilla o centre de treball propi.

Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 112.

Dimensió econòmica de 2025 i abast geogràfic

L’import net de la xifra de negocis consolidada de 2025 va ser de 893,745 milions d’euros, davant de 918,954 milions el 2024. Els comptes separen altres ingressos d’explotació de 108,486 milions; la suma de totes dues partides és de 1.002,231 milions, de manera que aquest total no s’ha d’etiquetar com la mateixa línia comptable de xifra de negocis. El resultat consolidat de l’exercici va ser de 62,066 milions i l’atribuïble a la dominant de 62,107 milions. La nota geogràfica distribueix la xifra de negocis entre 852,185 milions del mercat nacional i 41,560 milions de l’internacional. Totes són xifres de l’exercici complet, expressades aquí en milions d’euros i procedents de comptes consolidats auditats per KPMG.

Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 97; Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 108; Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 173.

Plantilla i canvis laborals

Els comptes consolidats registren 2.639 persones al tancament de 2025 i una mitjana anual de 2.647; es tracta de persones ocupades, no d’equivalents a jornada completa. L’informe de sostenibilitat utilitza un altre perímetre de personal: inclou la Fundación Atresmedia i exclou els consellers executius, a diferència dels comptes, i presenta 2.643 assalariats a Espanya i Portugal. El grup documenta també un pla voluntari de baixes incentivades al qual es van acollir 134 empleats; no es descriu com un acomiadament col·lectiu forçós. En l’àmbit laboral, l’EINF informa de sis denúncies relacionades amb discriminació o assetjament investigades el 2025: rebre una denúncia no equival a confirmar els fets denunciats.

Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 159; Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 174; Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 175; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 127; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 128; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 131.

Canvis tancats el 2026: AMVIA i Fever

L’actualització de gener–setembre de 2026 confirma que Atresmedia va completar el 4 d’agost l’adquisició del 100 % d’AMVIA, abans Clear Channel España, i va consolidar-ne els resultats des del dia 5. L’operació incorpora publicitat exterior i amplia la diversificació del grup; els dos primers mesos consolidats no són un exercici complet. El 15 de setembre de 2026 també es va formalitzar la venda de tota la participació que encara mantenia a Fever Labs. Per tant, ni AMVIA s’ha de continuar presentant com una compra pendent ni Fever com una participació conservada. Aquestes operacions posteriors tampoc no s’incorporen retroactivament a les xifres o als indicadors preventius de 2025.

Atresmedia: resultats gener–setembre 2026, 22 d’octubre de 2026.

SST: política, planificació i participació

La política de Seguretat i Salut es va actualitzar i aprovar pel conseller delegat el 2025, amb consulta i participació prèvies dels delegats de prevenció. El Servei de Prevenció Mancomunat elabora una planificació anual consensuada amb la representació dels treballadors i aprovada per la Direcció General Corporativa. L’informe descriu seguiment trimestral i reunions trimestrals amb els comitès de seguretat i salut de vuit societats; per a les societats sense delegats es van celebrar trobades semestrals. Són procediments propis documentats, amb responsables i periodicitat. Last Lap, incorporada el juliol de 2025, conserva un sistema preventiu propi, de manera que no s’ha d’atribuir automàticament a tota la seva organització el funcionament del servei mancomunat.

Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 111; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 121; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 122; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 123.

Avaluació de riscos i condicions de treball

L’EINF identifica riscos específics en llocs amb treball en altura, caigudes a diferent nivell, estrès tèrmic o torns nocturns. No són accidents acreditats per aquesta sola menció, sinó exposicions que l’empresa reconeix en l’anàlisi. El 2025 el servei mancomunat va actualitzar avaluacions de centres de tres empreses després d’obres substancials en dues i un trasllat en la tercera. També documenta controls anuals de condicions ambientals a la seu de San Sebastián de los Reyes i altres centres. L’avaluació es revisa abans del termini previst si apareixen circumstàncies que ho requereixen. Aquesta evidència connecta la prevenció amb canvis reals en instal·lacions i tasques, sense convertir un risc potencial en un dany ocorregut.

Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 107; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 110; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 121.

Avaluació psicosocial en dues societats

El 2025 es va realitzar una avaluació de factors psicosocials amb un àmbit de 499 empleats d’Antena 3 Multimedia i 6&M Producciones y Contenidos Audiovisuales. L’informe identifica el mètode FPSICO 4.1, un qüestionari voluntari i confidencial i entrevistes personals posteriors. Indica que els resultats van servir de base per a un pla d’acció amb mesures preventives. La xifra de 499 descriu el col·lectiu objecte d’avaluació; no es presenta aquí com a nombre de qüestionaris contestats. Tampoc no es publiquen resultats clínics individuals ni s’atribueix una millora quantificada de la salut mental. La informació disponible acredita el procés declarat i la connexió amb la planificació, no l’eficàcia mesurada de cada intervenció.

Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 115; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 121.

Vigilància de la salut, formació i emergències

Durant l’últim trimestre de 2025 es va dur a terme la campanya anual de vigilància de la salut per al personal assalariat. La seu de San Sebastián de los Reyes disposa, segons l’informe, d’un servei extern d’atenció mèdica permanent. En formació preventiva es documenten l’acollida de nous empleats de les empreses adherides al servei mancomunat, el nivell bàsic per a nous delegats i formació de primers auxilis, suport vital bàsic i desfibril·lació semiautomàtica. El manteniment anual dels desfibril·ladors complementa aquestes actuacions. Es descriuen activitats i recursos concrets; les hores generals de formació del grup no es reclassifiquen com a hores de PRL, ni l’existència d’una campanya demostra per si sola un resultat sanitari.

Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 121; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 122.

Productores i serveis externs: coordinació preventiva

Atresmedia descriu una coordinació d’activitats empresarials per a les societats adherides al servei mancomunat que abasta contractistes i empreses de treball temporal. Facilita informació sobre riscos del centre, mesures preventives i emergències; sol·licita, entre altres documents, relació de treballadors, avaluació de riscos, planificació i certificats de formació per a les tasques previstes. L’informe també recull reunions amb empreses auxiliars i inspeccions de les condicions de treball. Per a productores que treballen fora de les instal·lacions i sense personal propi, exigeix acreditar el compliment de les mesures preventives aplicables. Aquestes diferències de situació són rellevants: una clàusula o un certificat no permet afirmar que s’hagi auditat presencialment cada rodatge o tota la cadena de valor.

Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 138; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 139; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 140; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 141.

Accidents de 2025: dos perímetres i una definició explícita

L’EINF declara 35 accidents laborals el 2025 per a les societats del sistema mancomunat i zero defuncions per lesions i problemes de salut relacionats amb el treball en aquest perímetre. La nota metodològica inclou tots els accidents comunicats a la mútua: amb baixa i sense, tant in itinere com no in itinere. Per tant, 35 no equival a accidents amb baixa ocorreguts exclusivament dins dels centres. Last Lap informa separadament de dos accidents i cap víctima mortal per accident laboral durant el segon semestre. No es fusionen totes dues sèries ni s’extrapolen a contractistes. Les taxes publicades presenten unitats i denominadors que requereixen aclariment per comparar-les; aquí es conserven els recomptes i els límits, sense recalcular indicadors propis.

Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 130.

Auditories, certificació i actuacions previstes

L’informe de 2025 afirma que una auditoria externa voluntària d’Audelco va permetre mantenir la certificació ISO 45001 del sistema descrit. Distingeix també auditories reglamentàries a Atresmedia Corporación, Antena 3 Noticias, Uniprex, Atres Advertising i Antena 3 Multimedia. Aquesta declaració datada no substitueix un certificat complet amb totes les entitats, centres i dates de validesa; no s’afirma una certificació universal vigent el novembre de 2026. Per al 2026 es van anunciar renovació de certificació, noves avaluacions psicosocials, revisió de centres emissors i formació preventiva. L’EINF acredita que estaven previstes, no que totes s’executessin. La verificació limitada de KPMG sobre l’informe de sostenibilitat tampoc no equival a certificar individualment cada centre o el resultat de cada mesura.

Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 121; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 122; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 123; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 126; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 221; Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025, p. PDF 224.

Regulació audiovisual i procediments documentats

L’activitat combina obligacions sobre competència publicitària, continguts i protecció de menors. El novembre de 2019 la CNMC va sancionar Atresmedia Corporación i Atres Advertising per pràctiques en la venda de publicitat televisiva. Els comptes de 2025 recullen una multa de 38.246.520 euros, el recurs interposat el 2020 i la suspensió cautelar del pagament amb aval; també descriuen la suspensió del procediment judicial decidida el desembre de 2025. Aquest és l’estat informat en formular els comptes el febrer de 2026, no una sentència ferma posterior. En un expedient diferent, la resolució de 30 d’abril de 2025 sobre l’emissió de contingut violent a Al Rojo Vivo va declarar acabat el procediment després del pagament anticipat: de 221.155 euros inicials a 176.924 euros finals. El pagament reduït no es presenta com a reconeixement exprés de responsabilitat, que la mateixa resolució diu que no es va produir.

CNMC: sanció per comercialització de publicitat, 13 de novembre de 2019; Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 160; Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025, p. PDF 161; CNMC: resolució SNC/DTSA/061/23, 30 d’abril de 2025, p. PDF 34; CNMC: resolució SNC/DTSA/061/23, 30 d’abril de 2025, p. PDF 35.

Preguntes freqüents

Atresmedia i Antena 3 són la mateixa entitat?

Atresmedia identifica el grup la matriu cotitzada del qual és Atresmedia Corporación de Medios de Comunicación, S.A. Antena 3 és un dels seus canals. La matriu es va denominar Antena 3 de Televisión, S.A. fins al 2013, fet que explica la relació històrica entre tots dos noms. Les xifres consolidades inclouen més activitats que les d’aquest canal. [1]

Quan va néixer i qui va impulsar el projecte?

La història d’Antena 3 situa els antecedents el 1980 i cita Javier de Godó, Manuel Martín Ferrand i Rafael i Manuel Jiménez de Parga. Els comptes fixen la constitució de la societat matriu el 7 de juny de 1988. Les emissions regulars d’Antena 3 van començar el 25 de gener de 1990. Són dates d’etapes diferents. [1] · [2]

Per què apareixen dues xifres d’ingressos per al 2025?

Els comptes consolidats separen 893,745 milions d’euros d’import net de la xifra de negocis i 108,486 milions d’altres ingressos d’explotació. Sumats arriben a 1.002,231 milions. La fitxa utilitza la primera línia com a mètrica de facturació i explica la segona per evitar barrejar conceptes. Totes dues corresponen a l’exercici complet de 2025. [1]

La compra d’AMVIA ja es va completar?

Sí. El comunicat de resultats del 22 d’octubre de 2026 confirma el tancament del 100 % d’AMVIA, abans Clear Channel España, el 4 d’agost i la consolidació des del 5 d’agost. També confirma la venda de la participació restant a Fever Labs el 15 de setembre. Cap d’aquestes operacions modifica retroactivament els indicadors de 2025. [1]

Quines actuacions pròpies de SST estan documentades?

L’EINF de 2025 documenta planificació preventiva i participació en comitès, actualització d’avaluacions de centres, FPSICO 4.1 a Antena 3 Multimedia i 6&M, vigilància de la salut, formació de primers auxilis i coordinació amb contractistes. Identifica responsables i àmbits. Last Lap manté un sistema propi; no s’atribueixen a totes les societats les mateixes actuacions ni resultats d’eficàcia no mesurats. [1]

Com s’han de llegir els accidents i la certificació?

Els 35 accidents de 2025 del sistema mancomunat inclouen successos amb baixa i sense i desplaçaments in itinere. Last Lap comunica dos accidents a part per al segon semestre. No són sèries que es puguin comparar sense la metodologia. L’EINF declara manteniment d’ISO 45001 després d’una auditoria d’Audelco el 2025, però no s’ha obtingut un certificat complet que acrediti tots els centres i la vigència el novembre de 2026. [1]

Referències

  1. Atresmedia: comptes anuals individuals i consolidats 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  2. Atresmedia: EINF i informació de sostenibilitat 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  3. Atresmedia: resultats gener–setembre 2026, 22 d’octubre de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  4. Atresmedia: consell d’administració i comissions. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  5. Atresmedia: equip directiu. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  6. Antena 3 Noticias: els orígens d’Antena 3, 21 de gener de 2020. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  7. CNMC: resolució SNC/DTSA/061/23, 30 d’abril de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  8. CNMC: sanció per comercialització de publicitat, 13 de novembre de 2019. Fonts comprovades: 2026-11-08.

Informació editorial

Pablo Rodríguez

Responsable editorial: Pablo RodríguezLinkedIn

Sol·licita una demo

Descobreix tot el que Sabentis pot fer per la teva organització.

Prova Sabentis

request a demo
stars 5
GetApp Software Advice Capterra