Mango

Mango és un negoci internacional de moda nascut a Barcelona, amb disseny propi i una xarxa que combina botigues, socis comercials i venda en línia. Aquesta fitxa examina el seu subgrup operatiu espanyol, les xifres de 2025 i la prevenció documentada al Campus, la plantilla pròpia i les fàbriques proveïdores.

En poques paraules

Moda, estructura empresarial, vendes netes i prevenció en instal·lacions pròpies i cadena de subministrament.

Contingut
  1. Quina empresa descriu aquesta fitxa
  2. De Barcelona a una xarxa internacional
  3. Marca, subgrup i societats matrius
  4. Direcció i canvis amb data efectiva
  5. Col·leccions, públics i llar
  6. Com funciona la seva cadena de valor
  7. Instal·lacions i xarxa comercial
  8. Vendes netes i exercici econòmic
  9. Plantilla i formació
  10. Digitalització i intel·ligència artificial
  11. Prevenció incorporada al disseny del Campus
  12. Accidents: freqüència, gravetat i límits
  13. Personal extern i coordinació preventiva
  14. Seguretat en fàbriques proveïdores
  15. Energia, materials i objectius
  16. Què verifiquen els informes i quines excepcions tenen
  17. Un antecedent de reparació en el sector tèxtil
  18. Aplicacions per a la gestió de SST
  19. Preguntes freqüents
  20. Continguts relacionats
  21. Referències

Empreses

Quina empresa descriu aquesta fitxa

Mango és una marca i un negoci internacional de moda amb seu a Espanya. Aquesta fitxa utilitza el subgrup operatiu consolidat encapçalat per Mango MNG, S.A., abans Punto FA, S.L., i les seves societats dependents. El domicili social és a Via Augusta, 10, Palau-solità i Plegamans, Barcelona. L’avís legal vigent identifica el NIF A59088948; no es trasllada l’antic prefix B que encara apareix als comptes. Les xifres d’aquest subgrup no se sumen a les de les societats matrius com si fossin negocis independents. Mango MNG: avís legal; Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 16.

De Barcelona a una xarxa internacional

La documentació corporativa situa l’origen comercial el 1984, quan Isak Andic va obrir la primera botiga al passeig de Gràcia de Barcelona. L’actual societat operativa es va constituir el 13 de desembre de 1989: són dates diferents. El 1992 Mango va arribar a cent botigues a Espanya i va obrir a Portugal; el 1995 va entrar a Àsia i el 2002 va arribar a Austràlia. La transformació de Punto FA en societat anònima i el canvi a Mango MNG es van acordar el juny de 2025 i es van inscriure el juliol. Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 16; Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 71.

Marca, subgrup i societats matrius

Els comptes de 2025 identifiquen Mango-MNG Holding, S.A.U. com a dominant directa del subgrup i Punta NA Holding, S.A. com a capçalera del conjunt. Al tancament, la primera posseïa el 95 % del capital de Mango MNG i un membre del consell en tenia el 5 % restant. Aquesta dada descriu la participació directa en la societat operativa; per si sola no reconstrueix el repartiment personal del patrimoni familiar. Woman, Man, Kids, Teen i Home són línies de negoci, no cinc filials que calgui afegir al grup. Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 16; Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 49; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 90.

Direcció i canvis amb data efectiva

En la comprovació del 8 de novembre de 2026, Toni Ruiz figura com a president i conseller delegat. El comunicat del 14 d’octubre anuncia que Marlies Hersbach passarà de Chief Online & Customer Officer a Chief People Officer el gener de 2027, substituint David Payeras; encara és una transició futura. El 26 de maig, Mango va comunicar que Jonathan Andic deixava temporalment les seves funcions i va expressar-hi suport en el context d’un procés judicial. Aquell comunicat documenta un canvi de governança, no una resolució judicial ni una responsabilitat de l’empresa. Mango: relleu de Persones anunciat per al gener de 2027; Mango: comunicat sobre Jonathan Andic, 26 de maig de 2026.

Col·leccions, públics i llar

Mango desenvolupa roba, calçat i complements a través de Woman, Man, Kids i Teen, i articles per a la llar mitjançant Home. El disseny i la identitat de les col·leccions es coordinen des de Barcelona. Home va fer un pas del comerç digital a botigues pròpies especialitzades: la primera va obrir a Barcelona l’abril de 2025 i va acabar aquell any amb quatre locals independents, dos a Barcelona i els altres a Madrid i Saragossa. Són fites d’una línia del mateix negoci, no una adquisició ni una societat separada acreditada. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 78; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 90.

Com funciona la seva cadena de valor

El model combina disseny i planificació comercial, aprovisionament mitjançant proveïdors i fabricants, distribució logística i venda per botigues, socis comercials i canal en línia. La memòria exigeix auditories socials vigents a les fàbriques de producte acabat durant la producció i descriu plans per corregir incompliments detectats. Això no significa que Mango sigui propietària de totes aquelles fàbriques. La dependència de proveïdors i canals associats fa necessari distingir la plantilla pròpia dels treballadors de la cadena de subministrament. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 90; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 105; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 106.

Instal·lacions i xarxa comercial

El Mango Campus, a Palau-solità i Plegamans, concentra activitat creativa i de negoci. La logística es coordina des de Lliçà d’Amunt i es recolza en magatzems descentralitzats per al comerç electrònic i la distribució internacional. Els comptes tanquen el 2025 amb 2.934 punts de venda: 936 del canal retail i 1.998 del canal wholesale. No són 2.934 botigues pròpies. La memòria situa la presència comercial en més de 120 mercats, cosa que tampoc equival a tenir una filial o una fàbrica a cadascun. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 90; Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 65.

Vendes netes i exercici econòmic

L’exercici analitzat comprèn del 31 de desembre de 2024 al 30 de desembre de 2025. Els comptes consolidats del subgrup operatiu registren vendes de 3.766,804 milions d’euros, netes d’IVA i altres impostos relacionats: 3.706,180 milions per mercaderies i 60,624 milions per altres vendes. El resultat d’explotació va ser de 371,246 milions i el benefici net de 242,333 milions. La selecció utilitza les vendes netes, no el benefici, l’EBITDA ni la suma de la facturació de cada societat. Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 12; Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 17; Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 54; Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 55.

Plantilla i formació

Al tancament de l’exercici hi havia 18.074 persones al subgrup: 14.105 dones i 3.969 homes. La mitjana anual era de 16.661 persones; cap d’aquestes xifres es presenta com a equivalents a jornada completa. La memòria comptabilitza 480.226 hores de formació el 2025 per al conjunt de matèries. No són exclusivament hores de prevenció. També adverteix que les hores mitjanes per persona utilitzen la plantilla al tancament el 2025 i la mitjana anual el 2024, de manera que aquella mitjana no és directament comparable entre tots dos anys. Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 56; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 306; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 425.

Digitalització i intel·ligència artificial

La memòria de 2025 descriu Ada+ per a processos de botiga, la plataforma comercial Blau i un catàleg digital de producte. Lisa dona suport a consultes internes i de col·laboradors, mentre que Inspire ajuda a visualitzar propostes de disseny. Mango Stylist es declara disponible en onze mercats i per a Woman durant aquell exercici. Són aplicacions empresarials documentades, amb abast concret; la font no demostra que hagin reduït accidents ni autoritza a atribuir-los funcions de vigilància de la salut o avaluació preventiva. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 143; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 144.

Prevenció incorporada al disseny del Campus

La memòria documenta que l’equip de Seguretat i Salut va participar durant el 2025 en les fases inicials del nou Mango Campus. Va fer l’avaluació de riscos i va col·laborar en distribució, instal·lacions i organització de llocs abans de posar-lo en funcionament, considerant personal propi i extern. En aquell centre es descriuen servei mèdic, fisioteràpia, espais d’activitat física i sales de lactància. L’abast és el Campus: aquells serveis no s’atribueixen automàticament a totes les botigues o fàbriques proveïdores ni es confonen amb resultats de reducció de lesions. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 285.

Accidents: freqüència, gravetat i límits

Per a la plantilla pròpia, Mango declara 192 accidents amb baixa el 2025 —143 de dones i 49 d’homes—, davant de 210 el 2024. La freqüència publicada passa de 8,16 a 7,17 accidents amb baixa per milió d’hores treballades. Tanmateix, els dies naturals perduts augmenten de 5.406 a 8.326 i la gravetat passa de 0,21 a 0,31 dies de baixa per mil hores. Per això no escau resumir el conjunt com una millora uniforme. Es declaren zero defuncions laborals pròpies i zero malalties professionals registrades; són dades comunicades, no una garantia d’absència de risc. Encara que una taula utilitza l’etiqueta «registrable», l’annex defineix la freqüència amb accidents amb baixa: no s’equipara a TRIR d’OSHA. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 307; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 308; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 425.

Personal extern i coordinació preventiva

La cobertura declarada dels sistemes propis de SST arriba a les 18.074 persones de plantilla, el 100 % al tancament. Aquella cobertura no acredita per si sola una certificació ISO 45001. Per al personal extern, Mango reconeix manca de dades homogènies suficients per a alguns indicadors agregats. Descriu coordinació d’activitats i exigeix a les contractes comunicar accidents a les seves instal·lacions vinculats a una manca de coordinació. Que no rebés aquelles comunicacions el 2025 no demostra que totes les contractes o fàbriques proveïdores estiguessin lliures d’accidents. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 307; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 308.

Seguretat en fàbriques proveïdores

L’International Accord publica MANGO entre els signants de l’acord marc i dels programes de Bangladesh i el Pakistan a la llista del 5 de novembre de 2026. El mecanisme inclou declaració de fàbriques, inspeccions, correccions, formació i suport a la viabilitat econòmica de les mesures. La memòria de Mango també descriu plans correctius després d’auditories socials i una avaluació d’impactes en drets humans feta al Marroc el 2025. L’adhesió i els procediments són actuacions concretes; no certifiquen que totes les deficiències estiguin corregides ni converteixen els resultats generals de l’Accord en resultats exclusius de Mango. International Accord: llista de signants, 5 de novembre de 2026; International Accord: compromisos dels signants; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 106; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 323.

Energia, materials i objectius

La memòria informa d’il·luminació LED amb regulació, climatització eficient i recuperació de calor al Campus, i recuperació d’energia de frenada en equips del centre logístic. Declara un 76 % d’electricitat renovable en instal·lacions pròpies del món el 2025 i manté l’objectiu del 100 % per al 2030. També presenta la certificació BREEAM del Campus com un procés en curs en aquell informe. Les mesures ambientals i els objectius futurs s’han de distingir d’una certificació ja obtinguda i de les actuacions de seguretat i salut laboral. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 193.

Què verifiquen els informes i quines excepcions tenen

L’informe d’auditoria dels comptes, datat el 4 de març de 2026, conté una opinió amb excepció per l’omissió d’informació exigida sobre remuneracions i determinats avançaments, crèdits i garanties d’administradors i alta direcció. No es descriu com una opinió sense excepcions ni com una excepció sobre la xifra de vendes. L’informe separat d’assegurament limitat de l’estat no financer també presenta excepció per informació omesa sobre remuneracions d’administradors. L’assegurament limitat no equival a una auditoria financera de tots els indicadors ni a una certificació del sistema preventiu. Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 2; Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 7; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 448; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 449; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 453.

Un antecedent de reparació en el sector tèxtil

El registre del Rana Plaza Arrangement inclou Mango entre els donants del fons establert per l’OIT el 2014 per a víctimes i familiars. La llista no publica un import individual de Mango, de manera que no se li assigna una xifra ni una part calculada del total. Aquest antecedent documenta una contribució a un mecanisme de reparació. Per si sol no determina responsabilitats jurídiques en l’ensorrament ni demostra la seguretat actual de la cadena de subministrament. Rana Plaza Arrangement: fons i donants.

Aplicacions per a la gestió de SST

La lectura editorial de Sabentis destaca tres aspectes: incorporar la prevenció abans d’ocupar un edifici; analitzar conjuntament freqüència, gravetat i durada de les baixes; i separar la informació de plantilla pròpia, contractes i fabricants. El cas permet estudiar com connectar disseny de llocs, coordinació i traçabilitat de mesures correctives. Són aplicacions formatives del material documentat, no pràctiques addicionals atribuïdes a Mango ni evidència que l’empresa utilitzi Sabentis. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 285; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 308; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 425.

Preguntes freqüents

Mango és una empresa espanyola?

Sí. La societat que encapçala el subgrup operatiu, Mango MNG, S.A., té el domicili a Palau-solità i Plegamans, Barcelona. L’activitat comercial és internacional. Mango MNG: avís legal. [1]

Quina relació hi ha entre Mango MNG i Punto FA?

Els comptes expliquen la transformació i el canvi de nom de Punto FA, S.L. a Mango MNG, S.A. el 2025. L’origen comercial de la marca el 1984 és anterior a la constitució de la societat el 1989. Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 16. [1]

Quant va facturar Mango el 2025?

El subgrup operatiu consolidat va registrar 3.766,804 milions d’euros de vendes netes en l’exercici acabat el 30 de desembre de 2025. La xifra inclou mercaderies i altres vendes, netes d’IVA i altres impostos relacionats. Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 54; Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 55. [1]

Tota la xarxa són botigues pròpies?

No. Els comptes distingeixen 936 punts del canal retail i 1.998 del canal wholesale al tancament de 2025. Tampoc s’ha de confondre una fàbrica proveïdora amb una instal·lació propietat del grup. Mango MNG: comptes consolidats de 2025, p. 65; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 106. [1] · [2]

Quina actuació preventiva concreta està documentada?

L’equip de Seguretat i Salut va intervenir des del disseny del nou Campus el 2025: avaluació de riscos, distribució, instal·lacions i llocs. La memòria identifica aquell centre i considera personal propi i extern; no demostra una reducció causal d’accidents. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 285. [1]

La menor freqüència d’accidents implica una millora general?

No permet concloure-ho. El 2025 la freqüència pròpia va baixar a 7,17 per milió d’hores, però la gravetat va pujar a 0,31 dies per mil hores i els dies naturals perduts van augmentar a 8.326. A més, les dades agregades de personal extern tenen limitacions. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 307; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 308; Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025, p. 425. [1]

Referències

  1. Mango MNG: comptes consolidats de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  2. Mango: informe anual i de sostenibilitat 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  3. Mango: resultats de 2025, 5 de març de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  4. Mango: relleu de Persones anunciat per al gener de 2027. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  5. Mango: comunicat sobre Jonathan Andic, 26 de maig de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  6. International Accord: compromisos dels signants. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  7. International Accord: llista de signants, 5 de novembre de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  8. Rana Plaza Arrangement: fons i donants. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  9. BOE: propietat intel·lectual, article 35.2. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  10. Wikimedia Commons: botiga Mango al carrer Columela, Cadis (2025). Fonts comprovades: 2026-11-08.
  11. Creative Commons: CC0 1.0 Universal. Fonts comprovades: 2026-11-08.

Informació editorial

Pablo Rodríguez

Responsable editorial: Pablo RodríguezLinkedIn

Sol·licita una demo

Descobreix tot el que Sabentis pot fer per la teva organització.

Prova Sabentis

request a demo
stars 5
GetApp Software Advice Capterra