Mapfre: assegurances, xifres i seguretat laboral

Mapfre és un grup assegurador espanyol amb presència internacional i control majoritari de Fundación Mapfre a través de Cartera Mapfre. Els informes permeten estudiar la prevenció en serveis, la salut mental i la coordinació amb proveïdors.

En poques paraules

El 2025, el grup va registrar 26.352,4 milions d’euros d’ingressos del servei d’assegurança sota NIIF i 30.846 empleats al tancament. La fitxa explica la diferència entre primes i ingressos, identifica mesures concretes de SST i conserva els límits de cada indicador.

Contingut
  1. Quina empresa és Mapfre
  2. De mutualitat agrícola a grup internacional
  3. Propietat i estructura
  4. Direcció actual
  5. Assegurances, reassegurança, grans riscos i assistència
  6. Ingressos de 2025: tres magnituds diferents
  7. Per què NIIF 17 canvia la comparació
  8. Plantilla i organització del treball
  9. Cobertura del sistema i participació
  10. Avaluacions, formació i salut mental
  11. Coordinació amb proveïdors
  12. Lesions, malalties i absentisme
  13. Petjada operativa, inversions i transparència laboral
  14. Què ensenya el cas Mapfre
  15. Preguntes freqüents
  16. Continguts relacionats
  17. Referències

Empreses

Quina empresa és Mapfre

Mapfre, S.A. és la societat cotitzada espanyola que encapçala el grup assegurador. El NIF és A08055741 i el domicili social és a Carretera de Pozuelo, 52, Majadahonda, Madrid. Aquesta fitxa es refereix a Mapfre i les seves dependents consolidades arreu del món; no únicament a Mapfre España, Mapfre RE o Fundación Mapfre. Mantenir aquest perímetre permet interpretar ingressos, ocupació i seguretat laboral sense barrejar entitats. Fonts: Comptes 2025: identitat i domicili; Identificació de Mapfre al registre de govern corporatiu.

El grup desenvolupa assegurances de Vida i No Vida, reassegurança, assistència, inversió i serveis. A l’informe de 2025 declara activitat en 37 països. Com a lectura del negoci, la prevenció interna ha d’atendre tant oficines i atenció al client com desplaçaments, centres de serveis i relacions amb proveïdors. Assegurar un risc d’un client i controlar un risc del personal propi són responsabilitats diferents. Fonts: Comptes 2025: identitat i domicili; Estructura societària i unitats de negoci; Sistema de seguretat i salut i avaluacions.

De mutualitat agrícola a grup internacional

Mapfre va néixer el 16 de maig de 1933 com a Mutualidad de Seguros de la Agrupación de Propietarios de Fincas Rústicas de España, inicialment per cobrir accidents de treball al camp. L’origen correspon a una iniciativa mutual de propietaris agrícoles, no a la fundació pel president actual. L’activitat es va ampliar a automòbils, Vida i altres rams, i posteriorment es va desenvolupar l’expansió internacional. Fonts: Història corporativa: origen el 1933; Principis institucionals de 2025 i desmutualització.

La desmutualització de 2006 va configurar Mapfre, S.A. com a holding mundial i Fundación Mapfre com a accionista majoritari. La fundació i l’asseguradora mantenen identitats i finalitats diferents, encara que hi hagi una relació de control. Les iniciatives divulgatives o socials de la fundació no demostren, per si mateixes, la implantació d’una mesura preventiva dins de les empreses asseguradores del grup. Fonts: Principis institucionals de 2025 i desmutualització; Comptes 2025: identitat i domicili.

Propietat i estructura

A 31 de desembre de 2025, Cartera Mapfre, S.L.U. posseïa directament el 69,7% del capital de Mapfre, S.A.; Fundación Mapfre controlava el 100% de Cartera Mapfre. La cadena de propietat explica el control de la fundació sense atribuir-li directament totes les activitats asseguradores ni presentar l’entitat com una empresa estatal. La resta del capital i la cotització borsària formen part d’una estructura diferent de la mutualitat originària. Fonts: Participació de Cartera Mapfre al tancament de 2025; Comptes 2025: identitat i domicili.

El grup combina directrius globals amb societats locals responsables del negoci ordinari. L’estructura de 2025 diferencia Assegurances, Reassegurança, Global Risks i Assistència i Serveis. Les àrees regionals d’assegurances són Ibèria, Internacional i Amèrica del Nord. Per això, una pràctica localitzada en un país o una xifra d’una filial no s’ha de generalitzar automàticament a tot Mapfre. Fonts: Estructura societària i unitats de negoci; Reassegurança, grans riscos i Mawdy.

Direcció actual

A la data de revisió, 8 de novembre de 2026, Antonio Huertas Mejías presideix Mapfre. La biografia corporativa l’identifica com a màxim executiu des de 2012 i president del comitè executiu des de la seva creació el 2013. El consell vigent inclou José Manuel Inchausti Pérez com a vicepresident primer i Ana Isabel Fernández Álvarez com a vicepresidenta segona. Aquests càrrecs actuals es distingeixen de les magnituds de l’exercici de 2025. Fonts: Consell d’administració actual; Antonio Huertas: funcions executives vigents.

Assegurances, reassegurança, grans riscos i assistència

Les assegurances de No Vida inclouen automòbils, assegurances generals i salut i accidents; Vida reuneix cobertures de risc i estalvi. Mapfre RE atén tant altres asseguradores com la reassegurança de les entitats del mateix grup. Global Risks s’orienta al client gran empresa, mentre Mawdy identifica la unitat d’assistència i serveis. Són negocis relacionats, amb clients i maneres d’operar diferents. Fonts: Desglossament d’ingressos consolidats 2025; Reassegurança, grans riscos i Mawdy.

El model combina assumir riscos a canvi de primes, gestionar prestacions i despeses, distribuir cobertura mitjançant diferents canals i administrar inversions. Com a interpretació editorial, aquesta combinació explica per què «sinistralitat» pot significar el cost dels sinistres assegurats en un informe financer o els accidents d’empleats en SST. Les ràtios asseguradores de sinistralitat no són índexs d’accidents laborals de la plantilla. Fonts: Comparativa de comptabilitat local i NIIF 2025; Compte de resultats consolidat 2025; Lesions, malalties i mètode d’absentisme.

Ingressos de 2025: tres magnituds diferents

L’últim exercici anual complet disponible és 2025, de l’1 de gener al 31 de desembre. Sota NIIF adoptades per la Unió Europea, Mapfre va registrar 26.352,4 milions d’euros d’ingressos del servei d’assegurança, davant de 25.512,6 milions el 2024. Aquesta magnitud inclou assegurances i reassegurança acceptada i és la referència asseguradora escollida en aquesta fitxa. El benefici atribuïble a la dominant va ser de 1.132,6 milions; el resultat total de l’exercici, incloent-hi minoritaris, va ser de 1.797,3 milions. Fonts: Arxiu de documentació financera; Compte de resultats consolidat 2025; Comparativa de comptabilitat local i NIIF 2025.

L’informe de gestió també presenta 34.073,8 milions d’euros d’ingressos consolidats totals, en afegir ingressos del servei de reassegurança, financers i d’altres activitats. D’altra banda, la comptabilitat local homogeneïtzada comunica 29.144,7 milions de primes emeses i acceptades i un resultat net de 1.078,8 milions. No són alternatives intercanviables a les xifres NIIF: cal conservar la base comptable de cada import, especialment en ordenar o comparar empreses. Fonts: Desglossament d’ingressos consolidats 2025; Comparativa de comptabilitat local i NIIF 2025.

Per què NIIF 17 canvia la comparació

Els ingressos del servei d’assegurança no equivalen simplement a cobrar primes. Els comptes expliquen que exclouen components d’inversió: quantitats que s’han de retornar al prenedor encara que no es produeixi el succés assegurat. També separen els imports recuperats de reasseguradors i les despeses de la reassegurança cedida. Per això, sumar primes, ingressos d’assegurances i ingressos financers sense atendre el mètode pot duplicar o barrejar conceptes. Fonts: NIIF 17: exclusió de components d’inversió; Comparativa de comptabilitat local i NIIF 2025.

Per comparar Mapfre amb una altra asseguradora s’han de mantenir el mateix exercici, el perímetre consolidat i la definició d’ingrés. La comparació amb vendes industrials exigeix, a més, assenyalar la diferència de model comptable. En aquesta fitxa s’utilitza «ingressos del servei d’assegurança NIIF» com a mesura principal i es mostren separadament els ingressos totals i les primes; no es presenta una suposada facturació única vàlida per a tots els sectors. Aquesta és una decisió editorial de comparabilitat. Fonts: Compte de resultats consolidat 2025; Desglossament d’ingressos consolidats 2025; Comparativa de comptabilitat local i NIIF 2025.

Plantilla i organització del treball

Al tancament de 2025, Mapfre va declarar 30.846 persones assalariades, davant de 30.585 un any abans. D’aquestes, 11.632 eren a Espanya; Brasil, Mèxic i els Estats Units també concentraven una part important de l’ocupació. Es tracta de persones al tancament, no d’equivalents a temps complet. L’informe distingeix les taules de plantilla mitjana, calculada a partir dels tancaments mensuals, de la plantilla de final d’any. Fonts: Plantilla per sexe i país el 2025; Mètode: plantilla al tancament i mitjana mensual.

La diversitat de països requereix aplicar prevenció amb organització local. El model d’empresa saludable fixa una estratègia global i plans anuals adaptats a cada país. La documentació esmenta avaluacions sobre seguretat, ergonomia, higiene i factors psicosocials, a més de mobilitat, viatges i desplaçaments. El treball d’oficina no elimina aquestes exposicions; canvia els perills i les mesures que s’han d’avaluar. Fonts: Sistema de seguretat i salut i avaluacions; Avaluacions de riscos fetes el 2025.

Cobertura del sistema i participació

Mapfre descriu un Model Global de Gestió d’Empresa Saludable basat en ISO 45001 i declara que el sistema de seguretat i salut cobreix el 100% dels treballadors propis. L’expressió «basat en» no acredita per si sola una certificació ISO 45001 de totes les societats. L’informe de persones registra auditoria del sistema per una entitat externa en 17 països durant 2025; aquest nombre tampoc equival a certificats de tot el grup. Fonts: Sistema de seguretat i salut i avaluacions; Cobertura del sistema i mètriques de salut; Activitat preventiva i auditories externes per país.

Els comitès de seguretat i salut representaven 28.423 empleats, el 92% de la plantilla segons la xifra publicada. Van tractar avaluacions de centres i llocs, baixes i absentisme, reincorporació després d’absències prolongades, emergències i vigilància de la salut. Representació en comitès, cobertura d’un sistema i nombre d’auditories són indicadors diferents i han de conservar els denominadors. Fonts: Formació, comitès i coordinació de proveïdors.

Avaluacions, formació i salut mental

El 2025 es van fer avaluacions de riscos laborals en 412 centres i avaluacions psicosocials en 148. L’activitat formativa preventiva va comprendre 253 cursos i 36.913 hores per a 12.741 empleats; les 23.026 matriculacions completades no són tantes persones diferents. Aquestes xifres documenten feina feta, però no indiquen per si soles que tots els centres fossin avaluats aquell any ni que tots els riscos detectats quedessin corregits. Fonts: Avaluacions de riscos fetes el 2025; Formació, comitès i coordinació de proveïdors.

En benestar mental, Mapfre va comunicar 4.201 assessoraments psicològics a empleats i 171 a familiars, continguts a la intranet, tallers i seminaris en línia. També va informar de 6.343 empleats i 20.835 hores de formació i informació sobre estrès o benestar mental. L’avaluació de l’organització del treball i el suport individual són intervencions complementàries. Un nombre de consultes o d’hores de formació no demostra una reducció clínica de l’estrès ni substitueix les mesures sobre les causes laborals. Fonts: Benestar mental, assistència i intranet.

Coordinació amb proveïdors

L’informe de persones registra coordinació de prevenció amb proveïdors en 24 països el 2025. Descriu clàusules en homologació i contractació, trasllat d’informació sobre riscos i seguiment d’accidents de personal de proveïdors a instal·lacions de Mapfre, d’acord amb la normativa local. També preveu acompanyar plans d’acció quan els proveïdors no compleixen criteris de salut i seguretat. Són mecanismes de coordinació comunicats per l’empresa, no una garantia d’absència d’incidents. Fonts: Formació, comitès i coordinació de proveïdors; Activitat preventiva i auditories externes per país.

L’informe consolidat aplica exempcions transitòries a la divulgació detallada sobre treballadors no assalariats i explica que continua desenvolupant-ne la caracterització i els paràmetres de salut i seguretat. Aquesta limitació impedeix prendre una taula d’empleats com si mesurés completament els resultats d’agents, col·laboradors i tota la cadena de proveïdors. L’absència d’una dada específica no s’ha de substituir per un zero. Fonts: Límits d’informació sobre no assalariats.

Lesions, malalties i absentisme

El 2025 Mapfre va registrar 245 lesions per accident laboral d’empleats, davant de 236 el 2024, i un cas de malaltia professional, davant de cap l’any anterior. No va comunicar defuncions d’empleats per accident laboral o malaltia professional el 2025. La sèrie inclou accidents in itinere i utilitza hores teòriques; l’informe situa els desplaçaments, les caigudes i els cops entre les causes principals. Aquest abast s’ha de conservar en comparar amb una altra empresa. Fonts: Lesions, malalties i mètode d’absentisme.

Els 235.211 dies perduts que presenta l’informe corresponen a accidents no laborals i malalties comunes: no són dies perduts exclusivament per accidents de treball. La ràtio d’absentisme per salut figura com a 2,99 a la taula detallada, arrodonida a 3,0 al resum, per sota de l’objectiu de 3,2. La definició relaciona dies laborals perduts per salut amb dies teòrics de treball. Ni el compliment de l’objectiu ni el zero de defuncions d’empleats acrediten resultats de tota la cadena de valor. Fonts: Lesions, malalties i mètode d’absentisme; Cobertura del sistema i mètriques de salut; Estratègia 2025–2027 i definició de l’absentisme; Límits d’informació sobre no assalariats.

Petjada operativa, inversions i transparència laboral

L’inventari de 2025 presenta 3.277.202 tones de CO₂ equivalent d’emissions totals amb criteri de mercat, davant de 3.405.657 en la comparació de 2024 ajustada. De les emissions de 2025, 3.223.163 tones corresponen a la cartera d’inversió. No és correcte llegir el total com a emissions físiques d’oficines: inclou atribució d’emissions finançades. Les emissions de la cartera d’assegurances, que Mapfre va començar a quantificar per a automòbils i grans riscos, encara no s’integren en aquest total. Fonts: Emissions 2025 i límits de la petjada; Mètode d’emissions d’inversió i assegurances.

En l’àmbit laboral, el sistema intern va rebre 67 denúncies o informacions sobre discriminació i assetjament durant 2025. Segons la investigació interna comunicada, nou no es van admetre; de les 58 admeses, 28 es van desestimar, en 20 es va determinar una infracció o irregularitat i es van adoptar mesures correctores, i deu continuaven en investigació. Són resultats interns a la data de l’informe, no 67 infraccions judicialment acreditades. La política declara confidencialitat i protecció davant de represàlies; aquesta declaració no demostra per si sola l’eficàcia de cada intervenció. Fonts: Denúncies de discriminació i assetjament el 2025; Sistema intern: confidencialitat i no-represàlies.

Què ensenya el cas Mapfre

La documentació de Mapfre permet connectar riscos d’una organització de serveis amb accions concretes: avaluació de centres, anàlisi psicosocial, formació, representació i coordinació de proveïdors. També mostra per què convé separar activitat preventiva, resultats laborals i prestacions de benestar. L’augment del nombre de lesions registrades pot coexistir amb el compliment d’un objectiu d’absentisme perquè mesuren fenòmens diferents. Fonts: Avaluacions de riscos fetes el 2025; Formació, comitès i coordinació de proveïdors; Lesions, malalties i mètode d’absentisme; Cobertura del sistema i mètriques de salut.

La lectura editorial útil conserva la identitat de la societat, el perímetre comptable i la població coberta per cada indicador. Els ingressos NIIF 17, les primes, les consultes psicològiques i els accidents aporten informació diferent. Revisar aquestes definicions permet valorar el cas amb més precisió que utilitzar la dimensió financera o una campanya corporativa com a prova general de qualitat preventiva. Fonts: Comparativa de comptabilitat local i NIIF 2025; Benestar mental, assistència i intranet; Lesions, malalties i mètode d’absentisme.

Preguntes freqüents

Qui controla Mapfre?

Al tancament de 2025, Cartera Mapfre posseïa el 69,7% del capital de Mapfre, S.A. Fundación Mapfre controlava íntegrament Cartera Mapfre. La fundació, el holding cotitzat i les asseguradores operatives són entitats diferents. [1] · [2]

Quant va facturar Mapfre el 2025?

Depèn de la mesura: 26.352,4 milions d’euros d’ingressos del servei d’assegurança NIIF, 34.073,8 milions d’ingressos consolidats totals, o 29.144,7 milions de primes sota comptabilitat local homogeneïtzada. La fitxa utilitza la primera com a referència asseguradora i manté les altres separades. [1] · [2] · [3]

Tot Mapfre està certificat en ISO 45001?

Les fonts descriuen un sistema basat en ISO 45001 amb cobertura del 100% del personal propi i auditories externes en 17 països durant 2025. Això no prova una certificació ISO de totes les societats; cal verificar el certificat i l’abast per a cada entitat. [1] · [2] · [3]

Quines dades concretes de prevenció publica?

Per a 2025 documenta avaluacions de riscos en 412 centres, avaluacions psicosocials en 148, 36.913 hores de formació preventiva i 245 lesions laborals d’empleats, incloent-hi accidents in itinere. Els recomptes d’activitat no demostren per si sols que tots els riscos s’hagin eliminat. [1] · [2] · [3]

  • Avaluació de riscos psicosocials. Ajuda a interpretar les avaluacions psicosocials que Mapfre va fer en 148 centres el 2025 i a distingir l’avaluació organitzativa dels tallers de benestar o l’assistència psicològica.
  • Seguretat viària laboral. Amplia l’anàlisi de mobilitat i desplaçaments: Mapfre inclou accidents in itinere en les 245 lesions laborals registrades el 2025 i també avalua riscos de viatges i treball en mobilitat.
  • Gestió de contractistes en SST. Desenvolupa la coordinació preventiva que Mapfre documenta amb proveïdors en 24 països, incloent-hi clàusules contractuals, informació de riscos i seguiment d’incidents a les instal·lacions.

Referències

  1. Comptes 2025: identitat i domicili. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  2. Identificació de Mapfre al registre de govern corporatiu. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  3. Història corporativa: origen el 1933. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  4. Principis institucionals de 2025 i desmutualització. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  5. Participació de Cartera Mapfre al tancament de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  6. Estructura societària i unitats de negoci. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  7. Reassegurança, grans riscos i Mawdy. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  8. Consell d’administració actual. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  9. Antonio Huertas: funcions executives vigents. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  10. Arxiu de documentació financera. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  11. Compte de resultats consolidat 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  12. Desglossament d’ingressos consolidats 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  13. Comparativa de comptabilitat local i NIIF 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  14. NIIF 17: exclusió de components d’inversió. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  15. Plantilla per sexe i país el 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  16. Mètode: plantilla al tancament i mitjana mensual. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  17. Sistema de seguretat i salut i avaluacions. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  18. Cobertura del sistema i mètriques de salut. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  19. Avaluacions de riscos fetes el 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  20. Formació, comitès i coordinació de proveïdors. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  21. Benestar mental, assistència i intranet. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  22. Activitat preventiva i auditories externes per país. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  23. Lesions, malalties i mètode d’absentisme. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  24. Estratègia 2025–2027 i definició de l’absentisme. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  25. Límits d’informació sobre no assalariats. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  26. Denúncies de discriminació i assetjament el 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  27. Sistema intern: confidencialitat i no-represàlies. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  28. Emissions 2025 i límits de la petjada. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  29. Mètode d’emissions d’inversió i assegurances. Fonts comprovades: 2026-11-08.

Informació editorial

Pablo Rodríguez

Responsable editorial: Pablo RodríguezLinkedIn

Sol·licita una demo

Descobreix tot el que Sabentis pot fer per la teva organització.

Prova Sabentis

request a demo
stars 5
GetApp Software Advice Capterra