Prosegur

Prosegur és un grup espanyol de seguretat privada, logística de valors, alarmes i serveis tecnològics. Els comptes consolidats registren 4.930,329 milions d’euros d’ingressos el 2025. La fitxa documenta l’estructura, els riscos laborals i mesures concretes de prevenció, juntament amb els resultats de SST i el seu abast.

En poques paraules

Grup espanyol de seguretat i gestió de valors. Comptes de 2025, estructura societària, prevenció ergonòmica i viària, riscos psicosocials i sinistralitat documentada.

Contingut
  1. Què és Prosegur i quina és la seva entitat principal
  2. Origen i expansió d’una empresa espanyola de seguretat
  3. Control accionarial i direcció
  4. Quins serveis presta i què va canviar el 2026
  5. Clients, geografies i cadena de valor
  6. Vendes i resultat dels comptes consolidats de 2025
  7. Participacions que requereixen una lectura separada
  8. Plantilla i relacions laborals
  9. A qui cobreixen les dades de seguretat i salut
  10. Com organitza Prosegur la prevenció
  11. Càrregues, bipedestació i organització del treball
  12. Violència externa, estrès i benestar
  13. Formació viària específica per al transport de valors
  14. Accidents i problemes de salut registrats el 2025
  15. Com interpretar els indicadors preventius
  16. Despeses d’habilitació professional: un conflicte documentat
  17. Mobilitat i sostenibilitat de l’operació
  18. Què s’ha verificat i quins límits es mantenen
  19. Preguntes freqüents
  20. Continguts relacionats
  21. Referències

Empreses

Què és Prosegur i quina és la seva entitat principal

Prosegur és un grup espanyol de serveis de seguretat encapçalat per Prosegur Compañía de Seguridad, S.A., constituïda a Madrid el 14 de maig de 1976. El domicili social és al carrer Herberto Gut, 12, Madrid, i el NIF és A28430882. La societat cotitza al mercat continu espanyol i presta serveis a través de les seves entitats dependents. La fitxa tracta d’aquest grup consolidat: cal distingir-lo de Prosegur Cash, una filial també cotitzada, i de cada societat local que contracta els treballadors. Aquesta distinció determina a qui corresponen els comptes, les obligacions laborals i els indicadors preventius. Prosegur Compañía de Seguridad: avís legal; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 19; Prosegur: història corporativa.

Origen i expansió d’una empresa espanyola de seguretat

Herberto Gut va fundar Prosegur el 1976, inicialment centrada en logística de valors i gestió d’efectiu. La vigilància s’hi va incorporar el 1977; la primera delegació internacional va obrir a Lisboa el 1980 i la cotització borsària va començar el 1987. La cronologia corporativa situa la divisió d’alarmes el 1992 i l’expansió llatinoamericana mitjançant l’acord amb Grupo Juncadella el 1995. La compra de Nordés el 2005 va reforçar la tecnologia. Després van arribar la ciberseguretat, la sortida a borsa de Prosegur Cash el 2017 i l’expansió als Estats Units el 2019. Són etapes de diversificació del grup, no dates de constitució d’una única filial. Prosegur: història corporativa.

Control accionarial i direcció

Els comptes de 2025 identifiquen Gubel, S.L. com la societat que controla i consolida Prosegur, amb un 65,09% directe del capital, i Yirayira International, S.L. amb un 8,04%. La informació corporativa consultada el 8 de novembre de 2026 atribueix a Helena Revoredo Delvecchio el 73,13% dels drets de vot a través de totes dues societats. Revoredo presideix el consell i Christian Gut Revoredo és conseller delegat i vicepresident executiu. El consell té una comissió d’auditoria i una altra de sostenibilitat, govern corporatiu, nomenaments i retribucions. La propietat, la presidència i la gestió executiva són funcions diferents. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 19; Prosegur: participacions significatives; Prosegur: consell d’administració i comissions.

Quins serveis presta i què va canviar el 2026

El desglossament de 2025 distingeix Security, Cash, Alarms, Cipher i AVOS. Security combina vigilància i tecnologia; Cash comprèn logística de valors i gestió d’efectiu; Alarms instal·la i manté sistemes per a llars i negocis; Cipher desenvolupa ciberseguretat i AVOS presta serveis i solucions d’externalització de processos. La presentació del primer trimestre de 2026 comunica la integració de Cipher a Security, de manera que les cinc línies del tancament anterior no es presenten com una estructura invariable. La combinació de protecció física, operació digital i logística de valors exigeix perfils professionals i riscos diferents, encara que comparteixin marca i direcció corporativa. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 275; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 212; Prosegur: presentació de resultats del primer trimestre de 2026, p. PDF 3.

Clients, geografies i cadena de valor

Prosegur atén institucions financeres, comerç minorista, indústria, administracions públiques, transport, esdeveniments i llars. La cadena de subministrament inclou telecomunicacions, instal·lacions elèctriques, manteniment i blindatge de vehicles, uniformes, combustibles i equips electrònics. Els comptes de 2025 documenten activitat a Espanya i altres mercats europeus, Amèrica, Àsia, Oceania i Àfrica. El nombre de països no s’utilitza aquí com una xifra uniforme, perquè la documentació combina geografies operatives i diferents perímetres societaris. Per avaluar el treball importa el servei concret: vigilar una instal·lació del client, manipular efectiu o mantenir un sistema implica llocs, tasques i exposicions propis. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 19; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 197; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 275.

Vendes i resultat dels comptes consolidats de 2025

El compte de resultats consolidat auditat registra ingressos de 4.930,329 milions d’euros el 2025, davant dels 4.907,928 milions de 2024. El benefici total després d’impostos va ser de 140,141 milions: 119,322 milions corresponen als propietaris de la dominant i 20,819 milions a participacions no dominants. Aquesta separació evita confondre el benefici total del grup amb l’atribuïble als seus accionistes. Security va aportar 2.603,7 milions de vendes; Cash, 1.987,3 milions; Alarms, 234,6 milions; Cipher, 17,1 milions; i AVOS, 87,6 milions, segons el desglossament arrodonit. Els imports són de l’exercici complet i no una extrapolació de resultats trimestrals. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 14; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 212.

Participacions que requereixen una lectura separada

El grup registra una participació del 50% a Movistar Prosegur Alarmas a través de Prosegur Global Alarmas ROW. El seu tractament comptable i el d’altres inversions pel mètode de la participació difereixen del de les filials controlades. L’EINF de 2025 exclou expressament aquestes inversions del perímetre de sostenibilitat; per tant, no s’incorpora automàticament tota la seva plantilla o sinistralitat a les xifres descrites aquí. L’informe també explica que les societats índies van passar a integració global l’abril de 2024 després de modificar-se el pacte amb el soci SIS. Els canvis de control i de consolidació afecten la comparabilitat entre exercicis. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 179; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 260; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 212.

Plantilla i relacions laborals

L’EINF registra 177.691 empleats al tancament de 2025 i una mitjana anual de 175.311. Són persones, no equivalents a jornada completa: la mitjana es calcula amb els recomptes del final de cadascun dels dotze mesos. Espanya representa 34.637 empleats al tancament i el Brasil, 43.354. La font publica una cobertura per convenis col·lectius del 72,9% i 463 convenis en el conjunt reportat, amb diferències entre països. Aquestes magnituds permeten dimensionar una activitat intensiva en treball, però no descriuen per si soles la qualitat de cada relació laboral ni substitueixen l’examen de les condicions de cada centre i servei. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 397; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 398; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 400; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 401.

A qui cobreixen les dades de seguretat i salut

La informació social de 2025 es limita a persones assalariades amb relació laboral directa; la divulgació dels treballadors no assalariats s’ajorna conforme al règim transitori indicat per l’informe. Prosegur declara que el 100% dels empleats reportats està cobert pel seu sistema de gestió de SST. Aquesta cobertura no equival a una certificació ISO 45001 de tots els centres ni permet estendre els resultats a contractistes o participades no controlades. La política de SST, revisada l’octubre de 2024, s’aplica a la matriu i societats dependents controlades, i preveu l’avaluació de riscos, la formació, la consulta i la millora preventiva. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 374; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 375; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 407; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 412; Prosegur: política de seguretat i salut en el treball, p. PDF 2; Prosegur: política de seguretat i salut en el treball, p. PDF 3.

Com organitza Prosegur la prevenció

La Direcció Corporativa de Relacions Laborals i Prevenció de Riscos Laborals fixa directrius comunes, coordina el report i supervisa els resultats globals. Els equips de cada país implanten el sistema, avaluen els llocs de treball i comuniquen els indicadors conforme a la normativa local. Les comissions de seguretat i salut de les línies de negoci es reuneixen trimestralment i revisen específicament els accidents greus o mortals, les causes i les mesures adoptades. A més, un comitè d’especialistes en prevenció de diferents geografies treballa setmanalment per analitzar tendències i compartir actuacions. L’informe documenta responsabilitats i seguiment, sense demostrar que cada mesura tingui una implantació idèntica a tots els països. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 407; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 408.

Càrregues, bipedestació i organització del treball

El mateix EINF identifica la manipulació de càrregues pesants en el transport de valors, les postures prolongades i la bipedestació dels vigilants, així com els moviments repetits, entre les exposicions associades a trastorns musculoesquelètics. Els equips locals incorporen aquests factors a l’avaluació de cada lloc de treball. Entre les respostes declarades hi ha les actuacions ergonòmiques, l’organització de torns i descansos i la formació específica. La font no publica en aquest apartat un nombre homogeni d’avaluacions ergonòmiques ni una reducció atribuïble a una intervenció concreta. L’existència de programes s’ha de llegir juntament amb les tasques reals i els resultats de salut, sense convertir-la en una garantia d’absència de dany. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 408.

Violència externa, estrès i benestar

Prosegur identifica riscos psicosocials vinculats a l’estrès, a l’atenció de situacions conflictives i a serveis que poden comprometre la integritat del personal. L’EINF esmenta específicament la vigilància i el transport de valors en zones perilloses o davant d’atacs a unitats blindades. Aquestes exposicions s’integren en les avaluacions locals i en l’organització de torns, descansos, formació i sensibilització. El programa global de benestar integral, implantat el 2021, incorpora salut física i mental, desconnexió digital i hàbits saludables. El document el presenta com a complement de la prevenció: les iniciatives de benestar no acrediten per si mateixes que s’hagi eliminat la violència o corregit la càrrega de treball. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 375; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 376; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 408.

Formació viària específica per al transport de valors

La política global de seguretat viària de 2021 estableix directrius per als desplaçaments professionals. El 2025 Prosegur va posar en marxa un cicle de conducció responsable amb Champions for Safety, compost per quatre mòduls generals i dos més dirigits al personal de Cash. Inclou l’ús del cinturó i protocols d’actuació en vehicles blindats. És una actuació específica i documentada, diferent d’atribuir a tota la plantilla un curs genèric del sector. La informació revisada no aporta en aquest apartat una taxa de finalització ni una avaluació causal de l’efecte en accidents; la implantació de formació i els resultats de sinistralitat s’han de mantenir separats. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 408; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 409.

Accidents i problemes de salut registrats el 2025

Per al personal propi inclòs, l’EINF comunica 4.490 accidents laborals registrables el 2025, davant dels 4.227 de 2024. Registra 11 morts com a conseqüència de lesions i problemes relacionats amb el treball, davant de nou, i 137 casos registrables de problemes de salut relacionats amb el treball, davant de 147. La taxa d’accidents publicada passa de 12,1 a 11,5. L’augment dels recomptes d’accidents i morts s’ha de conservar juntament amb l’evolució de la taxa: una millora de l’indicador relatiu no demostra una reducció de tots els danys. Són resultats corporatius globals, sense atribuir aquestes defuncions a una instal·lació, país o causa no desglossats a la taula. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 407; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 410.

Com interpretar els indicadors preventius

La norma interna 3P de comunicació i report d’indicadors de SST organitza la recollida trimestral, la validació local i la consolidació corporativa. La metodologia defineix l’índex de freqüència com a accidents per cada milió d’hores treballades, mentre que incidència i gravetat utilitzen altres denominadors. Els dies perduts inclouen una imputació de 6.000 dies per accident mortal, de manera que no són simplement dies d’absència observats. Aquesta fitxa conserva el valor de taxa publicat i les definicions sense recalcular-lo a partir del nombre d’empleats. Comparar empreses exigeix comprovar població, hores, criteris de registre i canvis de perímetre, a més de l’any. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 409; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 410; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 411.

Despeses d’habilitació professional: un conflicte documentat

La sentència 153/2025 del Jutjat Social 8 de Bilbao, de 13 de maig, va estimar el conflicte col·lectiu contra la societat espanyola de solucions integrals de seguretat. Va reconèixer l’abonament de taxes i certificats d’habilitació professional i permisos d’armes quan el servei els exigeix, així com del permís de conduir quan la conducció és necessària per al lloc; també va reconèixer el temps emprat com a treball efectiu. La resolució admetia recurs. Europa Press va informar el 18 de novembre de 2025, atribuint-ho a CCOO, de la seva fermesa després del desistiment empresarial. El cas concerneix aquestes obligacions laborals; no és una sanció per accident ni una conclusió sobre totes les societats del grup. Jutjat Social 8 de Bilbao: sentència 153/2025, text a Iberley; Europa Press/Bolsamanía: actualització del conflicte sobre permisos, 18 de novembre de 2025.

Mobilitat i sostenibilitat de l’operació

L’informe relaciona els principals impactes ambientals de l’activitat amb combustibles, electricitat, uniformes, equips i residus, i descriu la transformació progressiva de la flota cap a vehicles de menys emissions i altres opcions eficients. També recull la preparació de plans de mobilitat en centres espanyols i el treball amb proveïdors especialitzats. Aquestes línies tenen connexió operativa amb el transport de valors i els desplaçaments dels serveis, però els seus objectius ambientals no equivalen automàticament a una reducció demostrada del risc viari. La selecció, el manteniment i l’ús del vehicle s’han d’analitzar dins de l’avaluació laboral corresponent. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 274; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 275.

Què s’ha verificat i quins límits es mantenen

Ernst & Young va emetre el 26 de febrer de 2026 una opinió favorable sobre els comptes consolidats de 2025. El mateix document incorpora un informe separat de verificació limitada de l’EINF i de la informació de sostenibilitat, amb conclusió sense excepcions en els termes descrits pel verificador. La seguretat limitada té menys abast que una auditoria financera i no certifica cada centre ni garanteix que no hi hagi accidents. La fitxa diferencia resultats auditats, informació social verificada amb aquest abast, declaracions corporatives, una resolució judicial i una actualització periodística atribuïda. La fotografia és històrica, de 2013, i no prova la titularitat actual de l’immoble. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 2; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 9; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 469; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 470; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 474.

Preguntes freqüents

Prosegur i Prosegur Cash són la mateixa societat?

No. Aquesta fitxa tracta de Prosegur Compañía de Seguridad, S.A. i el seu grup consolidat. Prosegur Cash és una filial també cotitzada, mentre que les societats locals poden ser els ocupadors efectius. Els seus comptes individuals, plantilles i obligacions no s’han de confondre amb els del conjunt. Prosegur: història corporativa; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 19. [1] · [2]

Quant va facturar i quant va guanyar Prosegur el 2025?

Els ingressos consolidats auditats van ser de 4.930,329 milions d’euros. El benefici total després d’impostos va ser de 140,141 milions; d’aquest import, 119,322 milions s’atribueixen als propietaris de la dominant i 20,819 milions a participacions no dominants. La distinció explica per què no s’ha de presentar l’import atribuïble com si fos tot el benefici. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 14. [1]

Quantes persones formen la plantilla?

L’EINF registra 177.691 empleats al tancament de 2025 i una mitjana anual de 175.311, calculada amb els dotze recomptes mensuals. Són persones, no equivalents a jornada completa. La informació social d’aquell exercici es limita a empleats amb relació laboral directa i no integra automàticament contractistes o participades excloses. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 397; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 400; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 374; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 260. [1]

Quines mesures de SST específiques estan documentades?

Consten avaluacions locals de llocs de treball, actuacions ergonòmiques davant de càrregues i bipedestació, organització de torns i descansos, comissions trimestrals que revisen accidents greus i mortals i un comitè d’experts setmanal. El 2025 s’hi va afegir formació viària amb quatre mòduls generals i dos d’específics per a Cash. No s’atribueix a aquestes mesures una eficàcia quantificada que la font no demostra. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 407; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 408; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 409. [1]

El 100% de cobertura del sistema significa que no hi va haver accidents?

No. El 100% és la cobertura del sistema de gestió declarada per als empleats reportats, no una certificació universal ni una taxa d’absència de dany. El 2025 es van comunicar 4.490 accidents registrables, 11 morts relacionades amb el treball i 137 casos registrables de problemes de salut laborals. Els resultats i l’existència del sistema són aspectes diferents. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 407. [1]

Les xifres inclouen tota l’activitat de Movistar Prosegur Alarmas?

No. Prosegur registra una participació del 50% i la comptabilitza pel mètode de la participació. L’EINF de 2025 exclou del perímetre de sostenibilitat les inversions tractades per aquest mètode. Tampoc s’han de traslladar sense ajust les cinc línies de negoci de 2025 a 2026: la presentació de maig de 2026 ja comunica la integració de Cipher a Security. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 179; Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025, p. PDF 260; Prosegur: presentació de resultats del primer trimestre de 2026, p. PDF 3. [1] · [2]

  • Avaluació de riscos psicosocials. Ajuda a interpretar l’estrès i la violència externa identificats per Prosegur en vigilància i transport de valors, distingint l’avaluació de les condicions de treball del programa de benestar.
  • Seguretat viària laboral. Amplia la prevenció dels desplaçaments i la conducció de vehicles blindats, objecte del cicle de formació de Prosegur de 2025 amb mòduls específics per a Cash.
  • Ergonomia. Desenvolupa l’avaluació de càrregues, postures prolongades i bipedestació que l’EINF de Prosegur identifica entre les exposicions laborals concretes.

Referències

  1. Prosegur: comptes consolidats, informe de gestió i EINF 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  2. Prosegur: història corporativa. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  3. Prosegur: consell d’administració i comissions. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  4. Prosegur: participacions significatives. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  5. Prosegur: política de seguretat i salut en el treball. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  6. Prosegur: presentació de resultats del primer trimestre de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  7. Jutjat Social 8 de Bilbao: sentència 153/2025, text a Iberley. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  8. Europa Press/Bolsamanía: actualització del conflicte sobre permisos, 18 de novembre de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.

Informació editorial

Pablo Rodríguez

Responsable editorial: Pablo RodríguezLinkedIn

Sol·licita una demo

Descobreix tot el que Sabentis pot fer per la teva organització.

Prova Sabentis

request a demo
stars 5
GetApp Software Advice Capterra