Tendam

Tendam reuneix marques com Cortefiel, Springfield i Women’secret sota un model de moda omnicanal amb seu a Madrid i control de 2PointZero. El seu cas combina una àmplia xarxa comercial amb prevenció pròpia i seguiment de proveïdors.

En poques paraules

Perfil del grup Tendam: identitat societària, exercici març 2025–febrer 2026, marques, mercats, plantilla i evidència concreta de SST, amb els seus resultats i límits.

Contingut
  1. Què és Tendam i quina societat encapçala el grup
  2. D’una merceria madrilenya a un grup de marques
  3. Control de 2PointZero i direcció
  4. Com funciona el model comercial
  5. Marques i segments de producte
  6. Xarxa comercial i centres logístics
  7. Ingressos i exercici de referència
  8. Plantilla i límits de la dada laboral
  9. Dades, intel·ligència artificial i operació omnicanal
  10. Com s’organitza la prevenció
  11. Avaluació psicosocial i emergències a les botigues
  12. Formació preventiva, salut i benestar
  13. Accidents i índexs: conservar el perímetre
  14. Coordinació de contractistes i avaluació de proveïdors
  15. Acords de seguretat i contrast sindical
  16. Producte, circularitat i abast de les afirmacions
  17. Reclamació i acord laboral a Almeria
  18. Què permet estudiar el cas Tendam
  19. Preguntes freqüents
  20. Continguts relacionats
  21. Referències

Empreses

Què és Tendam i quina societat encapçala el grup

Tendam és un grup de moda amb seu a Madrid que dissenya i comercialitza peces de vestir i complements mitjançant marques pròpies, botigues, franquícies i canals digitals. La capçalera espanyola és Tendam Brands, S.A.U., amb NIF A87870937 i domicili social a l’avinguda del Llano Castellano, 51, Madrid. Cortefiel, Springfield i Women’secret són marques del grup; no s’han de confondre amb la societat capçalera. Aquesta fitxa utilitza el perímetre consolidat de Tendam Brands i les seves dependents. Els fabricants i proveïdors independents de la cadena de subministrament no formen part d’aquesta plantilla ni d’aquest grup societari. Tendam: avís legal; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 3.

D’una merceria madrilenya a un grup de marques

L’origen empresarial es remunta a la merceria que els germans García-Quirós van obrir al carrer Romanones de Madrid el 1880; no és la data de constitució de l’actual Tendam Brands. La fàbrica de camises La Palma va aparèixer el 1933 i els primers vestits amb l’etiqueta Cortefiel el 1945. Springfield va néixer el 1988 i Women’secret el 1993. L’expansió internacional va començar amb botigues a Portugal i França el 1991; Pedro del Hierro s’hi va incorporar el 1999. El 2005 hi van entrar CVC, PAI Partners i Permira; CVC i PAI van adquirir el conjunt de la companyia el 2017. El 2018 Tendam va esdevenir la marca corporativa i el 2019 es va adquirir Hoss Intropia. Tendam: història del grup; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 13; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 14.

Control de 2PointZero i direcció

El grup emiratià 2PointZero, abans Multiply Group, controla Tendam mitjançant MG Ventures Holding LLC. Els comptes de la matriu registren que MG Ventures va adquirir el 67,91% de Castellano Investments, societat luxemburguesa propietària del 100% de Tendam Brands, amb efecte el 31 de juliol de 2025. La comunicació de Tendam del 23 de juliol va anunciar el tancament i va indicar una autorització de competència pendent per a Bòsnia i Hercegovina: són dates i abasts documentals diferents. CVC i PAI van romandre com a accionistes minoritaris a través de vehicles d’inversió. El web de govern consultat el 8 de novembre de 2026 identifica Jaume Miquel Naudí com a president i conseller delegat. Les xifres de Tendam no s’han de sumar com a activitat independent a les consolidades de la seva matriu. 2PointZero: informe anual 2025, p. PDF 110; 2PointZero: informe anual 2025, p. PDF 130; Tendam: comunicació d’adquisició, 23 de juliol de 2025; Tendam: govern corporatiu, consulta 8 de novembre de 2026.

Com funciona el model comercial

Tendam combina el disseny i la gestió de marques pròpies amb fabricació i aprovisionament externs. Els equips de cada marca mantenen funcions creatives, de producte i de màrqueting, mentre comparteixen serveis corporatius, logística i tecnologia. La botiga participa també en la compra digital, recollida i devolució de comandes. Els cinc clubs de fidelització vinculats a Women’secret, Springfield, Cortefiel, Hoss Intropia i Fifty alimenten el coneixement del client i la personalització comercial. Des del 2020 la plataforma incorpora marques de tercers seleccionades: distribuir-les no significa ser-ne el propietari. El model exigeix coordinar botigues pròpies, franquícies, oficines de compra, fabricants independents i operadors logístics, sense confondre aquests actors jurídics. Tendam: model de negoci; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 18; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 80.

Marques i segments de producte

L’informe 2025 organitza les marques en segments. L’especialista reuneix Women’secret, Dash and Stars i HI&BYE, amb propostes de moda íntima, esport i públic adolescent. L’adult inclou Cortefiel, Pedro del Hierro, Hoss Intropia, Slowlove i OOTO. El jove agrupa Springfield, High Spirits i Springfield Kids. Fifty actua com a cadena d’outlet multimarca, amb presència de Milano. Les dotze marques pròpies i l’oferta de tercers comparteixen canals, però els seus posicionaments comercials no són intercanviables. La xifra de vendes d’un segment inclou diverses marques i no s’ha d’atribuir íntegrament a l’ensenya més coneguda d’aquell segment. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 12; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 14; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 20; Tendam: resultats de l’exercici 2025, 16 de juny de 2026.

Xarxa comercial i centres logístics

Per a l’exercici 2025 Tendam informa de 1.844 punts de venda: 1.213 de gestió directa i 631 franquícies. Identifica 67 mercats amb venda física i 56 amb venda en línia; tots dos conjunts se superposen i no se sumen per calcular països únics. La memòria situa el centre principal de distribució europeu a Aranjuez, Madrid, i un altre centre omnicanal a Illescas, Toledo. Hi afegeix un centre logístic a Hong Kong i dos a Mèxic, així com unitats de compra a Espanya, Hong Kong, l’Índia i Bangladesh. Operar una instal·lació no implica posseir l’immoble: l’informe indica que els immobles operatius són de tercers. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 12; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 80.

Ingressos i exercici de referència

L’exercici 2025 abasta de l’1 de març de 2025 al 28 de febrer de 2026. La memòria declara aproximadament 1.467 milions d’euros d’ingressos consolidats i 111,7 milions de benefici net per a Tendam Brands i el seu grup. Són magnituds diferents: els ingressos descriuen l’escala comercial i el benefici el resultat després de despeses i impostos. Aquesta selecció utilitza els ingressos arrodonits de l’últim exercici complet, corroborats per la comunicació de resultats del juny de 2026. La taula econòmica presenta 1.467,30 milions d’ingressos d’explotació, mentre que la taula de taxonomia utilitza una base d’ingressos lleugerament diferent; no es fusionen aquestes partides. La font utilitzada és la informació corporativa publicada, sense atribuir a aquesta revisió l’examen d’uns comptes financers auditats complets. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 3; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 6; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 154; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 158; Tendam: resultats de l’exercici 2025, 16 de juny de 2026.

Plantilla i límits de la dada laboral

La memòria 2025 publica 10.975 persones en plantilla: 8.096 a Espanya i 1.412 a Portugal. Del total, 9.438 són dones i 1.537 homes. Són persones ocupades, no equivalents a jornada completa; les taules consultades no especifiquen si el recompte és de tancament o una mitjana anual, de manera que no se li assigna aquesta precisió. La plantilla es reparteix entre oficines, botigues i centres logístics. La mateixa memòria adverteix de límits de traçabilitat per a algunes dades internacionals de recursos humans. La cobertura d’un indicador laboral s’ha de comprovar a la seva taula: la dada total de plantilla no converteix automàticament els resultats preventius espanyols o ibèrics en resultats mundials. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 3; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 95; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 96.

Dades, intel·ligència artificial i operació omnicanal

La memòria 2025 situa les vendes digitals en el 15,8% dels ingressos. L’estratègia Tendam 5.0 combina marques, clubs de fidelització, xarxa comercial i serveis compartits mitjançant analítica de dades. En la comunicació del 16 de juny de 2026, Tendam va declarar més de 25 aplicacions pràctiques d’intel·ligència artificial en el negoci. Aquesta afirmació descriu adopció tecnològica comercial; no acredita una aplicació preventiva ni una reducció d’accidents. Per al 2026 la mateixa comunicació va anunciar més de cent obertures de punts de venda: es tracta d’un pla, no d’una xifra d’obertures ja executades comprovada en aquesta fitxa. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 6; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 18; Tendam: resultats de l’exercici 2025, 16 de juny de 2026.

Com s’organitza la prevenció

A Espanya, Tendam disposa d’un servei de prevenció propi per a seguretat en el treball, higiene industrial i ergonomia i psicosociologia aplicada. La vigilància de la salut compta amb el suport d’un servei de prevenció aliè. La memòria 2025 documenta 86 delegats de prevenció en 27 províncies, que representen 8.096 persones, i 28 comitès de seguretat i salut amb reunions trimestrals. La política preventiva, aprovada pel president i conseller delegat i revisada anualment, es declara aplicable a tots els centres i a tota la plantilla. Aquest abast de la política no demostra una certificació ISO 45001 global: no s’ha verificat un certificat amb aquest abast per a aquesta fitxa. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 105.

Avaluació psicosocial i emergències a les botigues

Durant l’exercici 2025 es van fer 18 avaluacions de factors psicosocials en botigues espanyoles i es van elaborar o actualitzar avaluacions de riscos i plans d’evacuació i emergència en 263 botigues d’Espanya. Són actuacions concretes amb un àmbit territorial definit; l’informe no publica aquí la puntuació de cada avaluació ni l’eficàcia posterior de cada pla. A Portugal van participar 476 persones en la consulta obligatòria sobre SST. La memòria també informa de quatre instal·lacions amb pla d’autoprotecció i declara investigar el 100% dels accidents i incidents. Aquestes mesures documenten procediments i participació, sense demostrar per si soles que hagin desaparegut la sobrecàrrega, l’estrès o els riscos d’emergència. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 105.

Formació preventiva, salut i benestar

A Espanya i Portugal, 5.903 persones van rebre formació preventiva durant l’exercici 2025, amb 12.793 hores. Les xifres històriques del 2024 i el 2023 d’aquesta taula cobreixen només Espanya; no constitueixen una comparació homogènia. La companyia va coordinar 2.646 reconeixements mèdics de personal de seu i magatzems a Espanya i Portugal. En un àmbit més reduït, la seu de Madrid va informar de 1.402 reconeixements. Cinc instal·lacions, entre les quals aquesta seu i el centre d’Aranjuez, disposaven de desfibril·ladors. Be!Healthy hi va afegir fisioteràpia a les oficines centrals, activitats físiques i tallers de benestar. Aquestes accions complementen la prevenció; no es presenten com a prova de reducció causal de lesions o de trastorns de salut mental. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 105; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 106; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 107.

Accidents i índexs: conservar el perímetre

La taula del 2025 registra 206 accidents amb baixa, 116 sense baixa i 6.198 dies perduts per accidents a Espanya i Portugal, àmbit que la memòria identifica com el 87% de la plantilla. No són xifres mundials ni incorporen automàticament treballadors de proveïdors. Per a Espanya, l’índex de freqüència publicat és de 15,47 en homes i 19,12 en dones; el de gravetat, de 0,38 i 0,64, respectivament. Les definicions inclouen accidents al centre de treball i en desplaçaments d’anada o tornada, amb factors d’un milió i mil sobre hores treballades. Per això no s’equiparen a TRIR ni a índexs que excloguin accidents in itinere. La memòria registra, a més, dues malalties professionals sense detallar al costat de la xifra el tipus, la gravetat o el repartiment territorial. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 105; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 106.

Coordinació de contractistes i avaluació de proveïdors

La memòria descriu una plataforma i un sistema per coordinar activitats empresarials, logístiques i en centres comercials. És evidència d’un procediment de coordinació, no d’una taxa d’accidents de contractistes. En fabricació externa, Tendam utilitza avaluacions tècniques i socials, auditories periòdiques i plans correctius. Per al 2025 comunica 353 auditories socials fetes en fàbriques: 86 amb categoria A, 91 B, 174 C, una D, cap E i una sense classificació. El seu esquema permet produir amb categoria D subjecta a seguiment de les correccions i preveu rebutjar la fàbrica si repeteix aquesta categoria. Aquests resultats descriuen controls i deficiències detectades; no acrediten que tota la cadena de subministrament estigui lliure de riscos. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 105; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 88; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 89; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 90.

Acords de seguretat i contrast sindical

La llista oficial de l’International Accord, datada el 5 de novembre de 2026, inclou Tendam Retail S.A. com a signant de l’acord internacional i del Pakistan Accord. La memòria vincula aquests compromisos amb avaluacions, formació i millores de seguretat en proveïdors; no són una certificació de tota la companyia. Separadament, en el seu informe de desembre de 2025 CCOO va descriure visites conjuntes a dos proveïdors de Karachi: va reconèixer correccions en contractació i cotitzacions, però va assenyalar jornades prolongades i dificultats de representació sindical. Aquestes observacions sindicals es limiten als centres visitats. Aquesta informació ajuda a distingir adhesió a acords, execució de mesures i problemes pendents. International Accord: signants, 5 de novembre de 2026; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 91; CCOO: Tendam al Pakistan, desembre de 2025, p. PDF 3; CCOO: Tendam al Pakistan, desembre de 2025, p. PDF 12; CCOO: Tendam al Pakistan, desembre de 2025, p. PDF 14; CCOO: Tendam al Pakistan, desembre de 2025, p. PDF 15.

Producte, circularitat i abast de les afirmacions

L’informe comunica que el 57% de les unitats del 2025 complia l’estàndard intern de producte sostenible de Tendam. És una classificació basada en criteris corporatius de matèries primeres i/o processos; no significa que aquest percentatge de peces no tingui impacte ambiental ni que tota la companyia disposi d’una certificació única. El programa R[ECO]LLECT de Springfield estava implantat en 69 botigues d’Espanya i Portugal per recollir peces usades i facilitar-ne la reutilització o el reciclatge. La memòria registra 652 recollides i 2.250 embalums, no tones ni una taxa de reciclatge final de totes les peces venudes. Aquests aspectes ambientals es mantenen separats dels resultats de seguretat i salut laboral. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 6; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 86; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 152.

Reclamació i acord laboral a Almeria

L’abril de 2026 UGT Almeria va denunciar sobrecàrrega i manca de personal en botigues Women’secret de la província; FashionUnited va recollir el conflicte. El 5 de juny, el Consell Andalús de Relacions Laborals va comunicar un acord al SERCLA: reforç previst en quatre de cinc botigues, regulació salarial d’encarregades i segones encarregades i anul·lació de les aturades del 4 al 7 de juny. L’anunci documenta un acord, no la seva execució posterior ni la desaparició de riscos. No s’extrapola aquest conflicte territorial a tota la plantilla. UGT Almeria: reclamacions a Women’secret, 7 d’abril de 2026; FashionUnited: conflicte laboral d’Almeria, 3 d’abril de 2026; CARL: acord a Women’secret Almeria, 5 de juny de 2026.

Què permet estudiar el cas Tendam

Com a interpretació editorial de Sabentis, el cas permet relacionar l’organització del treball a les botigues amb l’avaluació psicosocial, seguir la coordinació preventiva en una xarxa omnicanal i analitzar la qualitat de les dades d’accidents. Els riscos de la venda i la logística són un context sectorial; les 18 avaluacions, els plans de 263 botigues i els comitès són actuacions concretes declarades per Tendam. Per valorar-ne l’eficàcia caldrien seguiment de mesures, participació efectiva i resultats amb perímetres comparables. La memòria 2025 declara verificació externa, però aquesta fitxa no atribueix una opinió o nivell d’assegurament específic sense l’informe signat. Ni el benestar, ni una auditoria social, ni l’adhesió a un acord substitueixen aquesta comprovació de resultats. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 3; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 105; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 106; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 90.

Preguntes freqüents

Tendam i Cortefiel són la mateixa empresa?

Cortefiel és una de les marques de Tendam. La capçalera espanyola és Tendam Brands, S.A.U.; el grup utilitza una estructura societària que inclou Tendam Fashion i Tendam Retail. La facturació consolidada no equival a les vendes de la marca Cortefiel. Tendam: avís legal; 2PointZero: informe anual 2025, p. PDF 110; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 12. [1] · [2] · [3]

Continua sent una empresa espanyola?

Tendam Brands té domicili social a Madrid. El control correspon al grup emiratià 2PointZero mitjançant MG Ventures i Castellano Investments. Aquesta selecció considera espanyola la seva seu, indicant expressament la matriu estrangera i evitant sumar les seves xifres com si en fossin independents. Tendam: avís legal; 2PointZero: informe anual 2025, p. PDF 130. [1] · [2]

Quin any cobreixen els ingressos del 2025?

L’exercici va de l’1 de març de 2025 al 28 de febrer de 2026. Els aproximadament 1.467 milions d’euros són ingressos consolidats declarats del grup, no vendes només d’Espanya ni de l’any natural 2025. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 3; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 6. [1]

Quines actuacions preventives concretes estan documentades?

La memòria 2025 recull un servei de prevenció propi a Espanya, 28 comitès, 18 avaluacions psicosocials en botigues espanyoles i revisió d’avaluacions i plans d’emergència en 263 botigues d’Espanya. També informa de formació, vigilància de la salut i coordinació d’activitats. Són actuacions comunicades, no garanties d’absència de dany. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 105; Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 106. [1]

Els 206 accidents amb baixa representen tot Tendam?

No. La taula cobreix Espanya i Portugal a l’exercici 2025. Els índexs de freqüència i gravetat de la mateixa pàgina cobreixen únicament Espanya i inclouen accidents in itinere. No s’han d’interpretar com a índexs mundials, de contractistes o equivalents automàtics a TRIR. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 106. [1]

Una auditoria de proveïdors acredita tota la seguretat de la cadena?

No. Les 353 auditories socials publicades per al 2025 tenen resultats i seguiment propis, inclosa una qualificació D. La participació en l’International Accord i el Pakistan Accord correspon a Tendam Retail S.A. i estableix compromisos específics; no substitueix la comprovació de cada fàbrica ni constitueix una certificació global. Tendam: informe de sostenibilitat 2025, p. PDF 90; International Accord: signants, 5 de novembre de 2026. [1] · [2]

Referències

  1. Tendam: informe de sostenibilitat 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  2. 2PointZero: informe anual 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  3. Tendam: govern corporatiu, consulta 8 de novembre de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  4. Tendam: història del grup. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  5. Tendam: model de negoci. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  6. Tendam: resultats de l’exercici 2025, 16 de juny de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  7. Tendam: comunicació d’adquisició, 23 de juliol de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  8. International Accord: signants, 5 de novembre de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  9. CCOO: Tendam al Pakistan, desembre de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  10. UGT Almeria: reclamacions a Women’secret, 7 d’abril de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  11. FashionUnited: conflicte laboral d’Almeria, 3 d’abril de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  12. Wikimedia Commons: botiga Cortefiel a Saragossa, Zarateman. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  13. CARL: acord a Women’secret Almeria, 5 de juny de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.

Informació editorial

Pablo Rodríguez

Responsable editorial: Pablo RodríguezLinkedIn

Sol·licita una demo

Descobreix tot el que Sabentis pot fer per la teva organització.

Prova Sabentis

request a demo
stars 5
GetApp Software Advice Capterra