CIE Automotive

CIE Automotive transforma diferents materials i processos en components per a fabricants de vehicles. L’expansió internacional combina plantes i adquisicions; entendre-la exigeix separar els comptes de 2025 de les incorporacions posteriors i llegir la certificació juntament amb els resultats de seguretat i salut.

En poques paraules

Grup espanyol de components d’automoció amb seu a Bilbao. El 2025 va declarar 3.958,253 milions d’euros d’ingressos i 25.891 empleats. El programa de certificació va arribar a les plantes elegibles del pla de 2020, que representaven el 91% de la plantilla; el 2025 va registrar un accident mortal.

Contingut
  1. Què és CIE Automotive
  2. De la integració industrial al grup actual
  3. Accionistes i perímetre de control
  4. Tecnologies, productes i canvi de perímetre
  5. Una xarxa industrial amb dates comparables
  6. Ingressos i resultats de l’exercici complet
  7. Plantilla, contractació i comparabilitat
  8. Direcció i responsabilitat organitzativa
  9. ISO 45001: un objectiu amb abast definit
  10. Actuacions concretes i condicions de treball
  11. Accidents, defuncions i límits de les dades
  12. Compres i treballadors d’altres empreses
  13. Enginyeria per a noves aplicacions
  14. Gestió ambiental i descarbonització
  15. Reptes laborals i lectura de les incidències
  16. Què permet estudiar aquest cas
  17. Preguntes freqüents
  18. Continguts relacionats
  19. Referències

Empreses

Què és CIE Automotive

CIE Automotive, S.A. és la matriu cotitzada d’un grup industrial espanyol que dissenya, fabrica i comercialitza components i subconjunts per a l’automoció. El domicili social és a Alameda Mazarredo 69, vuitena planta, Bilbao. Les seves peces s’integren en vehicles de diferents fabricants; CIE no és una marca d’automòbils complets.

La unitat analitzada és el grup consolidat. Les xifres inclouen societats sota el seu control en diversos països, amb els interessos minoritaris corresponents, i no descriuen exclusivament l’activitat espanyola. La planta d’Inyectametal que il·lustra aquesta fitxa és a Abadiño i és diferent de la seu de Bilbao.

Fonts: Comptes consolidats de CIE Automotive 2025 · CIE Automotive: localització d’Inyectametal. 2025: p. 7; Annex I.

De la integració industrial al grup actual

La història corporativa situa l’inici del projecte el 1996, amb la creació d’INSSEC i la seva participació en Corporación Industrial Egaña. CIE Automotive va sorgir com a grup el 2002 de la integració d’Egaña i Aforasa. Aquestes dates descriuen la construcció del projecte empresarial, no l’antiguitat de cada fàbrica incorporada posteriorment.

L’expansió combina compres d’empreses, noves plantes i desenvolupament de processos. El 2025 es van incorporar Engrecon i el negoci brasiler de Weidplas, després denominat CIE Autometal Piracicaba. Integrar aquestes operacions exigeix coordinar tecnologia, clients, informació financera i condicions de treball; no n’hi ha prou amb unificar la marca.

Fonts: CIE Automotive: història i equip directiu · Comptes consolidats de CIE Automotive 2025. 2025: pp. 7–8.

Accionistes i perímetre de control

Al tancament de 2025, els comptes identificaven participacions del 16,05% d’Acek Desarrollo y Gestión Industrial, el 13,66% de Corporación Financiera Alba i el 10,58% d’Elidoza Promoción de Empresas. El 16,05% d’Acek ja inclou la participació indirecta a través de Risteel; no se suma una segona vegada. L’informe de govern corporatiu va declarar que no existia cap persona o entitat que exercís o pogués exercir control en els termes de l’apartat A.8.

CIE Automotive India, també cotitzada, forma part del perímetre consolidat: els comptes de 2025 reflecteixen una participació indirecta del 65,70%. La seva cotització separada no converteix les vendes en ingressos addicionals que es puguin afegir al total del grup. La presència d’Acek entre els accionistes tampoc no permet confondre CIE amb Gestamp.

Fonts: Comptes consolidats de CIE Automotive 2025 · Govern corporatiu de CIE Automotive 2025. 2025: p. 59, Annex I; A.2, A.8.

Tecnologies, productes i canvi de perímetre

L’oferta combina injecció d’alumini, forja, estampació i conformat de tubs, mecanització, plàstic, fosa de ferro i sistemes de sostre. Inclou components per a transmissió i frens, motor i caixa de canvis, xassís i direcció, interiors i exteriors. La combinació de materials i processos permet adaptar la fabricació a diferents arquitectures de vehicle i exigències del client.

La compra d’Aludec es va acordar el desembre de 2025, però no estava consolidada al tancament d’aquell exercici. El tancament es va comunicar a la CNMV el 3 de març de 2026. La incorporació va afegir una activitat de peces decoratives i identificació de marca, presentada com a Branding, vuitena tecnologia de l’oferta actual. Les xifres proforma que la inclouen no substitueixen els comptes consolidats publicats de 2025.

Fonts: CIE Automotive: tecnologies i productes · Comptes consolidats de CIE Automotive 2025 · CNMV: tancament de la compra d’Aludec, 3 de març de 2026. 2025: p. 8; 03/03/2026.

Una xarxa industrial amb dates comparables

L’informe anual de 2025 presenta 111 centres productius i deu centres d’R+D, amb presència productiva i de recerca en 17 països. La plantilla es distribueix en 19 països: comptar països amb empleats no equival a comptar països amb fàbriques. Espanya, altres mercats europeus, el Brasil, Mèxic, els Estats Units, l’Índia, la Xina i el Marroc formen part d’aquesta implantació.

La presentació de novembre de 2026 descriu una xarxa de 120 instal·lacions productives. Aquesta dada reflecteix un moment i un perímetre posteriors, per la qual cosa no s’utilitza per reinterpretar la cobertura certificada de 2025. La proximitat als clients ajuda a organitzar el subministrament, mentre que la dispersió de plantes exigeix controls comuns adaptats a cada entorn.

Fonts: Informe anual de CIE Automotive 2025 · Presentació corporativa de novembre de 2026 · Comptes consolidats de CIE Automotive 2025. 2025: pp. 37, 43–45, 60; 2026: p. 7.

Ingressos i resultats de l’exercici complet

El 2025, CIE Automotive va registrar 3.958,253 milions d’euros d’ingressos consolidats, davant de 3.960,555 milions el 2024. Aquesta partida de vendes és diferent dels ingressos d’explotació de 4.067,481 milions, que incorporen altres conceptes i la variació d’existències. El resultat d’explotació va ser de 542,876 milions i el benefici atribuïble a la matriu de 335,782 milions.

El benefici consolidat total va ser de 369,482 milions; 33,700 milions van correspondre a interessos minoritaris. La millora del benefici atribuïble va coexistir amb unes vendes nominals lleugerament inferiors. Com a actualització separada, els nou primers mesos de 2026 van registrar 3.140,9 milions de vendes i 274,8 milions de resultat net a la presentació corporativa: són xifres intermèdies, amb Aludec incorporada durant el període, i no un tancament anual.

Fonts: Comptes consolidats de CIE Automotive 2025 · Presentació corporativa de novembre de 2026. 2025: p. 3; 2026: p. 32.

Plantilla, contractació i comparabilitat

La plantilla al tancament de 2025 era de 25.891 persones: 20.437 homes i 5.454 dones. És un recompte de persones, no una mitjana anual ni equivalents a jornada completa. L’informe distingeix 21.378 contractes permanents i 4.513 temporals.

Una part de l’augment respecte de les 24.330 persones de 2024 deriva d’incorporar aprenents del programa NAPS a l’Índia, la remuneració dels quals va passar a ser abonada directament per les plantes. Per tant, el creixement no es pot interpretar íntegrament com a creació neta de llocs nous. L’informe no ofereix el total de treballadors externs en aquest apartat; l’absència de xifra no significa que no n’hi hagi.

Fonts: CIE Automotive: informació de sostenibilitat 2025. 2025: pp. 207–212.

Direcció i responsabilitat organitzativa

Les pàgines corporatives consultades el 8 de novembre de 2026 identifiquen Antonio María Pradera Jáuregui com a president del consell i conseller dominical, i Jesús María Herrera Barandiaran com a conseller delegat. La biografia de Pradera situa l’abandonament de les funcions executives al final de 2017; aquí no es presenta com a president executiu actual.

El sistema de prevenció combina direcció corporativa i responsabilitat a la planta. La política de salut i seguretat atribueix la implantació al conseller delegat, amb el suport dels responsables corporatius de recursos humans i prevenció. La descentralització industrial fa especialment important que una incidència local pugui convertir-se en aprenentatge i seguiment en altres instal·lacions.

Fonts: CIE Automotive: consell d’administració · CIE Automotive: història i equip directiu · CIE Automotive: informació de sostenibilitat 2025. 2025: S1-1; 08/11/2026.

ISO 45001: un objectiu amb abast definit

CIE denomina Procés 12 el seu sistema marc de prevenció. La certificació s’obté per planta. Els centres inclosos en l’àmbit del pla iniciat el 2020 han de completar anualment el qüestionari CIE SAFETY; una puntuació inferior a 85 sobre 100 requereix un pla d’acció. L’informe anual comunica més de cent auditories internes i diverses avaluacions de riscos durant 2025.

El 100% de certificació ISO 45001 declarat es refereix a les plantes certificables incloses al pla iniciat el 2020, excloent incorporacions o desenvolupaments posteriors i centres desinvertits. Aquestes instal·lacions ocupaven 23.507 persones, el 91% de la plantilla de 2025. La baixada des del 95% de cobertura de persones el 2024 s’atribueix a canvis de perímetre; no equival per si mateixa a pèrdua de certificats ni permet afirmar una cobertura universal actual.

Fonts: CIE Automotive: informació de sostenibilitat 2025 · Informe anual de CIE Automotive 2025. 2025: pp. 185–186, 217–219; p. 65.

Actuacions concretes i condicions de treball

Les mesures descrites varien segons el país. A l’Índia s’esmenten mesuraments i controls de soroll, anàlisi de càrregues i hores extres, i auditories de magatzems. A Espanya es documenten mesuraments de soroll, formació de comandaments, organització de magatzems i iniciatives 5S. Al Brasil hi ha inspeccions, substitució d’il·luminació i avaluació de soroll i gasos; a Eslovàquia, millores de ventilació i serveis per a la plantilla. Són actuacions i projectes comunicats, no una verificació independent de l’execució a totes les plantes.

L’escolta de les persones aporta una altra entrada al sistema: CIE fa enquestes de clima cada dos anys als centres productius. Les prestacions d’assegurança o assistència mèdica, alimentació i transport complementen aquesta gestió, però la despesa no demostra per si sola una millora clínica ni substitueix el control de les exposicions al lloc de treball.

Fonts: CIE Automotive: informació de sostenibilitat 2025. 2025: pp. 187–188, 198–199.

Accidents, defuncions i límits de les dades

La taula d’accidents de personal propi recull 417 casos el 2025, davant de 361 el 2024, i exclou els que no causen baixa i els ocorreguts en desplaçaments in itinere. Els 417 es distribueixen en 410 lleus, sis greus i un de mortal. L’informe anual situa l’accident mortal a l’Índia i declara una revisió de procediments i un reforç de supervisió, formació i controls després del succés.

També es van notificar 18 casos de malaltia laboral, davant de 23 el 2024. La companyia declara que no hi va haver morts entre treballadors de la cadena de valor que operaven als seus centres. En canvi, no publica en aquest apartat els casos de malaltia ni els dies perduts del personal no empleat. Aquests buits no es converteixen en zeros, i la certificació no es presenta com a prova d’absència de danys.

Fonts: CIE Automotive: informació de sostenibilitat 2025 · Informe anual de CIE Automotive 2025. 2025: pp. 218–219; p. 65.

Compres i treballadors d’altres empreses

El portal ESG de proveïdors exigeix registre i avaluació als proveïdors productius directes i als indirectes amb compres superiors a 0,5 milions d’euros anuals. El grup utilitza alertes i comprovacions sobre drets humans, medi ambient i conducta empresarial, juntament amb mecanismes per identificar i corregir incompliments.

Aquests filtres comercials s’han de distingir de la coordinació d’una intervenció concreta en una fàbrica. L’avaluació ESG d’un proveïdor no acredita automàticament la seguretat de cada tasca de manteniment, transport o subministrament. La lectura preventiva consisteix a relacionar la selecció del proveïdor amb instruccions, riscos compartits i seguiment del treball efectivament realitzat.

Fonts: CIE Automotive: informació de sostenibilitat 2025. 2025: S2, pp. 224–225; interpretació editorial.

Enginyeria per a noves aplicacions

Un exemple concret és BATSS, projecte europeu en què CIE participa dissenyant i desenvolupant carcasses per a sistemes de bateries. La seva contribució busca integrar mòdul, conjunt de bateries i refrigeració en una arquitectura escalable i modular per a vehicles fora de carretera, aplicacions estacionàries i embarcacions recreatives. És desenvolupament d’enginyeria, no l’atribució a CIE de tota la tecnologia del consorci.

L’informe també descriu la participació de CIE com a soci a Basquevolt i el desplegament d’eines d’automatització i digitalització. L’adaptació de productes i processos té interès industrial, però no se’n dedueix una reducció demostrada d’accidents laborals. Canviar una tecnologia exigeix revisar els riscos del procés i les competències necessàries per operar-la i mantenir-la.

Fonts: Informe anual de CIE Automotive 2025. 2025: pp. 28, 82–83; interpretació editorial.

Gestió ambiental i descarbonització

El 2025, CIE va comunicar la implantació d’Impact, una plataforma global de traçabilitat ambiental per consolidar informació de les seves regions. El seu full de ruta fixa per al 2033 una reducció del 57,9% de les emissions d’abast 1 i 2 i del 54,6% de les d’abast 3, respecte del 2021. Són objectius; no descriuen reduccions ja assolides.

Fonts: Informe anual de CIE Automotive 2025. 2025: pp. 94, 96.

El grup va declarar el 2025 95.298,27 tones de CO₂ equivalent d’abast 1 i 246.878,27 d’abast 2 calculat segons el mercat. Totes dues xifres superen les comparatives del 2024 que publica l’informe del 2025: 91.257,61 i 235.058,13 tones, respectivament. La comparació exigeix cautela: la dada del 2024 es va reformular per correccions de consums i un factor elèctric de l’Índia, i el 2025 es van incorporar les plantes d’Engrecon i CIE Autometal Piracicaba. L’evolució ambiental s’ha de llegir amb el seu mètode i perímetre; no acredita resultats de seguretat laboral.

Fonts: CIE Automotive: informació de sostenibilitat 2025. 2025: pp. 101–103.

Reptes laborals i lectura de les incidències

La transició de l’automòbil, la integració d’adquisicions i la pressió sobre costos plantegen exigències d’inversió, organització i formació. Els resultats preventius de 2025, amb més accidents comptabilitzats i una defunció, obliguen a valorar les mesures juntament amb els danys registrats. No s’adopta com a conclusió independent la comparació favorable amb el sector que fa la companyia.

El canal intern va rebre 163 comunicacions el 2025. CIE informa que 102 es van tancar per falta de proves suficients, 19 continuaven en investigació al tancament i les investigacions van donar lloc a 14 acomiadaments, inclosos casos d’assetjament laboral i sexual. Són dades de gestió i investigació interna declarades per l’empresa: les comunicacions no equivalen totes a fets provats, i els acomiadaments no es presenten com a condemnes judicials.

Fonts: CIE Automotive: informació de sostenibilitat 2025 · Informe anual de CIE Automotive 2025. 2025: pp. 195–196, 218; p. 65.

Què permet estudiar aquest cas

La lectura editorial de Sabentis se centra en la relació entre un model comú i l’aplicació a cada centre. CIE ofereix exemples documentats de qüestionaris amb llindars d’actuació, auditories, mesuraments d’exposició i participació de la plantilla. La utilitat és comprovar si cada troballa genera una mesura verificable i si aquesta es manté quan canvia el procés, l’organització o el perímetre.

La xifra de plantes certificades, la cobertura de persones i els resultats d’accidents responen a preguntes diferents. Llegir-les conjuntament ajuda a evitar que el compliment d’un objectiu documental es converteixi en una conclusió automàtica sobre la seguretat real. Aquesta valoració és editorial i no constitueix una auditoria dels centres de CIE ni acredita una relació comercial amb Sabentis.

Fonts: CIE Automotive: informació de sostenibilitat 2025 · Informe anual de CIE Automotive 2025. 2025: pp. 185–188, 217–219; p. 65.

Preguntes freqüents

CIE Automotive fabrica cotxes complets?

La seva activitat és el disseny i la fabricació de components i subconjunts per a fabricants de vehicles i altres proveïdors. L’oferta combina materials, tecnologies i famílies de peces; no és una marca d’automòbils complets. [1] · [2]

Aludec està inclosa als ingressos de 2025?

No. L’acord es va signar el desembre de 2025 i el tancament es va comunicar el 3 de març de 2026. Els comptes de 2025 exclouen Aludec; les presentacions proforma que la incorporen utilitzen un perímetre diferent. [1] · [2]

Què significa el 100% de certificació ISO 45001?

Es refereix a les plantes elegibles incloses al pla iniciat el 2020, no a totes les incorporacions posteriors. Aquestes plantes reunien el 91% de la plantilla de 2025. Certificar instal·lacions i cobrir persones són mesures diferents. [1] · [2]

Quines mesures preventives concretes documenta?

Qüestionaris CIE SAFETY amb plans d’acció per sota de 85 punts, auditories i avaluacions, mesuraments de soroll en diversos països i millores de condicions de treball. La fitxa conserva l’abast territorial i no atribueix a aquestes mesures una reducció causal d’accidents. [1] · [2]

Hi va haver accidents mortals el 2025?

Sí. CIE va comunicar una mort laboral de personal propi a l’Índia. La taula registra 417 accidents, excloent els que no causen baixa i els in itinere. La companyia va declarar zero morts entre treballadors de la cadena de valor que operaven als seus centres. [1] · [2]

La foto mostra la seu de CIE Automotive?

No. Mostra l’exterior de CIE Inyectametal a Abadiño, fotografiat el 19 d’abril de 2025. El domicili social de la matriu és a Bilbao. La imatge s’utilitza amb la dedicació CC0 de l’autor. [1] · [2] · [3]

  • Soroll laboral. Permet interpretar els mesuraments de soroll citats per CIE i l’elecció de controls sobre l’exposició.
  • Avaluació de riscos. Desenvolupa l’avaluació i la revisió de condicions de treball darrere dels qüestionaris i auditories de planta.
  • Investigació d’accidents laborals. Explica com convertir la investigació de danys en accions correctores amb seguiment.

Referències

  1. Comptes consolidats de CIE Automotive 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  2. CIE Automotive: informació de sostenibilitat 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  3. Informe anual de CIE Automotive 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  4. Govern corporatiu de CIE Automotive 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  5. CIE Automotive: història i equip directiu. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  6. CIE Automotive: consell d’administració. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  7. CIE Automotive: tecnologies i productes. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  8. Presentació corporativa de novembre de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  9. CNMV: tancament de la compra d’Aludec, 3 de març de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  10. CIE Automotive: localització d’Inyectametal. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  11. Inyectametal: certificat IATF de fabricació. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  12. Fotografia de CIE Inyectametal: autor, data i CC0. Fonts comprovades: 2026-11-08.

Informació editorial

Pablo Rodríguez

Responsable editorial: Pablo RodríguezLinkedIn

Sol·licita una demo

Descobreix tot el que Sabentis pot fer per la teva organització.

Prova Sabentis

request a demo
stars 5
GetApp Software Advice Capterra