Què és Enagás
Enagás, S.A. és la societat espanyola que encapçala un grup d’infraestructures energètiques amb domicili social al passeig dels Olmos, 19, Madrid. La seva activitat central consisteix a transportar gas natural a alta pressió, regasificar gas natural liquat i gestionar emmagatzematge subterrani. També exerceix la gestió tècnica del sistema gasista espanyol. És una empresa d’infraestructura intermèdia: presta serveis perquè el gas circuli entre terminals, connexions, emmagatzematges i punts de lliurament; no s’ha de confondre amb una comercialitzadora que ven gas al consumidor. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 307.
Història: del sistema gasista a noves xarxes
La societat es va constituir el 13 de juliol de 1972. La seva trajectòria posterior combina l’expansió de la infraestructura espanyola amb canvis en la funció regulada: fou designada Gestor Tècnic del Sistema el 2000, va sortir a borsa el 2002 i va rebre la designació de transportista únic de la xarxa troncal primària el 2009. El 2011 va fer la primera adquisició internacional, a la terminal d’Altamira, Mèxic, i el 2012 obtingué la certificació com a operador de transport europeu. Aquests fets pertanyen a etapes diferents i no converteixen totes les instal·lacions participades en actius propis. L’etapa recent afegeix projectes d’hidrogen, metrologia i serveis associats a altres molècules, encara amb graus de desenvolupament diferents. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 12.
El seu origen va ser una iniciativa estatal: el Decret 623/1972, de 23 de març, va encomanar a l’Instituto Nacional de Industria la creació d’Empresa Nacional del Gas, S.A., amb un capital inicial de 100 milions de pessetes íntegrament subscrit per l’INI. Aquesta decisió precedeix la constitució jurídica de juliol. Segons la història publicada per SEPI, l’Instituto Nacional de Hidrocarburos va vendre el 91 % a Gas Natural el 1994; el març de 1997 SEPI i Gas Natural van signar el contracte relatiu al 9 % restant. La signatura d’aquest contracte no es presenta aquí com a data de tancament. SEPI informa actualment d’una participació del 5 %, derivada de la decisió del Consell de Ministres de 20 de juliol de 2007. BOE: Decret 623/1972 · SEPI: història i participació a Enagás.
Serveis i infraestructura: com funciona el negoci
El negoci combina capacitat de transport i emmagatzematge amb serveis de terminal: descàrrega de vaixells, regasificació, càrrega de cisternes, càrrega de GNL a vaixells i injecció i extracció de gas emmagatzemat. Es contracten productes de capacitat de durades diferents dins d’un marc regulat d’accés de tercers. El 2025 el grup descrivia una xarxa d’aproximadament 11.000 km a Espanya, presència en sis terminals de GNL —tres íntegrament pròpies i tres participades— i tres emmagatzematges subterranis. La gestió tècnica i el transport regulat s’articulen mitjançant societats separades, Enagás GTS, S.A.U. i Enagás Transporte, S.A.U., ambdues íntegrament participades. La separació és rellevant: coordinar el sistema no equival a ser propietari de totes les seves instal·lacions. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 49.
A Espanya, les tres terminals íntegrament pròpies són Barcelona, Huelva i Cartagena. El mapa de 2025 també recull Musel E-Hub (75 %), Saggas (72,5 % en aquell exercici) i BBG (50 %), a més dels emmagatzematges Gaviota, Yela i Serrablo. A l’exterior hi figuren TAP (20 %, Grècia, Albània i Itàlia), DESFA (11,88 %, Grècia), Altamira (40 %, Mèxic), Transportadora de Gas del Perú (28,95 %), Hanseatic Energy Hub (15 %, Alemanya) i la planta de GNL a petita escala de Ravenna (19 %, Itàlia). Són participacions amb diferents drets de control; ni les seves capacitats ni les seves plantilles s’atribueixen íntegrament a Enagás. L’augment posterior a Saggas s’explica a l’apartat següent. Informe anual de 2025, p. 49.
Referències de detall: Informe anual de 2025, p. 50 · Informe anual de 2025, p. 307.
Grup, participades i canvis de 2026
Els comptes consolidats i les participacions internacionals no s’han de sumar com si fossin empreses independents. La presència inclou inversions com TAP i DESFA, amb percentatges i formes de control diferents. L’octubre de 2025 es va adquirir el 51 % restant d’Axent, dedicada a connectivitat majorista per fibra, i es passà del 49 % al 100 %. De cara al tancament de 2026 hi ha canvis posteriors a l’exercici base: el 30 de juliol es completà l’adquisició del 31,5 % de Teréga; el 29 d’octubre Enagás Transporte comprà un altre 20 % de Saggas per 30,1 milions d’euros, assolí el 92,5 % i inicià la integració global. El 21 d’abril de 2026 Enagás va informar del tancament de la venda d’un 40 % d’Enagás Renovable a Hy24 per 48 milions d’euros, conservant-ne el 20 %. Aquestes operacions no es traslladen retrospectivament a les dades de 2025. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 318 · CNMV: tancament de l’adquisició del 31,5 % de Teréga · CNMV: tancament de la compra addicional de Saggas · Enagás: venda del 40 % d’Enagás Renovable.
Direcció i responsabilitat institucional
En la consulta del 8 de novembre de 2026, Antonio Llardén consta com a president i Arturo Gonzalo com a conseller delegat. El web de govern corporatiu classifica el president com a «altre extern» i el conseller delegat com a executiu: són funcions diferents. Tots dos foren reelegits a la junta del març de 2026. La cotització borsària, la regulació de les infraestructures i la funció de gestor del sistema generen obligacions d’informació i separació d’activitats. L’anàlisi de l’empresa ha de mantenir separats el govern d’Enagás, la direcció de les seves filials i les responsabilitats d’operadors participats que conserven la independència. Enagás: equip directiu · Enagás: consell d’administració · Enagás: junta general de 2026.
Dimensió econòmica i criteri de comparació
L’últim exercici complet disponible és 2025, tancat el 31 de desembre. La xifra de negocis consolidada fou de 960,401 milions d’euros, davant de 905,546 milions el 2024. Aquest és l’import utilitzat aquí per a la selecció per ingressos. Els 976,762 milions que resulten d’afegir altres ingressos d’explotació corresponen a una magnitud més àmplia. El benefici atribuïble a la societat dominant fou de 339,112 milions; el resultat total de les operacions continuades, abans d’atribuir la participació minoritària, fou de 339,733 milions. Tampoc no s’ha de confondre el benefici amb els ingressos ni incorporar la facturació completa de participades comptabilitzades per posada en equivalència. EY va emetre l’opinió sobre els comptes consolidats el 16 de febrer de 2026. Els resultats parcials de 2026 aporten actualitat, però no substitueixen aquest exercici anual. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 302 · Enagás: comptes consolidats 2025 i informe d’auditoria.
Persones: dos perímetres que cal distingir
Els comptes financers registren 1.402 empleats al tancament de 2025 i una mitjana anual de 1.392. L’estat de sostenibilitat presenta 1.386 persones al tancament, de les quals 1.382 eren a Espanya, i 1.376 equivalents a jornada completa. No són tres maneres intercanviables d’expressar la plantilla. El mateix informe exclou Axent del perímetre de sostenibilitat de 2025 per la incorporació tardana i les limitacions d’informació; els comptes sí que la consoliden després de l’adquisició. Per això, els indicadors socials i de seguretat d’aquesta fitxa conserven l’abast declarat i no s’estenen automàticament a tota la plantilla de les participades internacionals. L’informe financer situa l’adquisició d’Axent a l’octubre i l’apartat de sostenibilitat es refereix a la incorporació al novembre: aquesta diferència de formulació no altera l’exclusió explícita. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 37.
Referències de detall: Informe anual de 2025, p. 184 · Informe anual de 2025, p. 185 · Informe anual de 2025, p. 322.
Hidrogen, metrologia i digitalització
La transició tecnològica té projectes concrets i terminis que convé separar de l’operació comercial. L’informe de 2025 descriu aplicacions d’intel·ligència artificial al manteniment predictiu i a l’optimització de la xarxa com a línies de treball. En l’actualització d’octubre de 2026, BarMar, la connexió submarina d’hidrogen entre Barcelona i Marsella, havia iniciat l’enginyeria FEED després de la fase preliminar; també s’havia iniciat la tramitació de quatre trams de la xarxa espanyola. Són avenços de disseny i autorització, no evidència d’una xarxa d’hidrogen ja en servei. Hyloop+, a Saragossa, busca calibrar comptadors industrials i reproduir condicions de funcionament de futures infraestructures. El comunicat del 27 d’octubre encara situava la posada en marxa en el futur pròxim. Mesurar amb precisió i comprovar el comportament d’equips és rellevant per passar de projectes a operació segura. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 19 · Enagás: resultats i projectes fins al setembre de 2026 · Enagás: estat del laboratori Hyloop+ a l’octubre de 2026.
Emissions: resultats, mètode i objectius
El 2025 les emissions directes d’abast 1 foren 256.281 tones de CO₂ equivalent, davant de 228.157 el 2024. L’abast 2 fou zero amb el mètode de mercat, basat en garanties d’origen renovable, però 61.433 tones amb el mètode d’ubicació. El zero de mercat no significa absència física de consum elèctric ni d’emissions del sistema. L’abast 3 declarat fou de 706.851 tones. La delimitació reflecteix el paper de transportista i no de propietari o venedor del gas; no representa la combustió final de tot el gas que passa per la xarxa. La companyia planteja emissions netes zero el 2040 per als abasts 1 i 2 i el 2050 per a l’abast 3. L’informe distingeix aquestes metes de les xifres realitzades i declara que els objectius no estaven validats per SBTi. L’exclusió d’Axent de l’estat de sostenibilitat també s’ha de mantenir en interpretar aquestes dades. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 124.
Referències de detall: Informe anual de 2025, p. 121 · Informe anual de 2025, p. 126.
Riscos de les operacions i del canvi tecnològic
Enagás identifica com a riscos laborals especialment representatius el treball en zones amb potencial d’incendi o explosió i la conducció. La formació també tracta altures, espais confinats, mercaderies perilloses i resposta a incendis. Són exposicions diferents: la freqüència de lesions personals no mesura per si sola la integritat d’una instal·lació o la probabilitat d’una pèrdua de contenció. Les noves molècules afegeixen necessitats d’avaluació del canvi. El 2025 es van fer anàlisis quantitatives de risc per als trams Tivissa–Salsadella i Paterna–Agullent previstos per a reconversió. Aquest treball tècnic documenta una activitat preventiva; no equival a una autorització global de totes les futures infraestructures ni demostra per si sol que desapareguin els riscos. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 172.
Referències de detall: Informe anual de 2025, p. 183.
Sistema preventiu, contractistes i investigació
El sistema de seguretat i salut es declara certificat segons ISO 45001. Dins del perímetre informat cobreix el 100 % dels assalariats, no assalariats i treballadors de la cadena de valor que fan treballs a les instal·lacions i infraestructures d’Enagás. L’exclusió d’Axent impedeix convertir aquest percentatge en una afirmació universal sobre tot el grup financer. Els procediments descrits combinen avaluacions del lloc amb HAZOP, nivells d’integritat de seguretat SIL, anàlisis What if i avaluació del risc d’explosió. Els permisos de treball i les observacions de seguretat complementen aquestes avaluacions. Hi ha canals d’avís per a empleats i contractistes, inclosa una bústia a la plataforma SACE, i dret a interrompre l’activitat davant d’un risc greu i imminent. La investigació d’incidents ha d’identificar causes, responsables, mesures, recursos i terminis, amb investigació especialitzada segons la gravetat o a petició dels òrgans preventius. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 191.
Referències de detall: Informe anual de 2025, p. 172.
Formació i preparació d’emergències
El 2025 es van impartir 12.040 hores de formació en seguretat i salut i va rebre formació el 58 % dels professionals, davant del 65 % el 2024. El lleuger augment d’hores no s’ha de presentar com un increment de cobertura. Els itineraris depenen del grup de risc i van des d’atmosferes explosives fins a primers auxilis i desfibril·ladors. L’informe recull més de 80 simulacres legals i l’actualització de 15 plans d’emergència o autoprotecció. Separadament, informa de quatre simulacres de gestió de crisi: no són quatre com a total de tots els exercicis. Les visites de seguretat de la direcció i la participació de representants dels treballadors als comitès aporten mecanismes de seguiment. Els recomptes proven que es van fer activitats; avaluar-ne l’eficàcia exigeix comprovar competències, accions tancades i funcionament de les barreres preventives. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 171.
Referències de detall: Informe anual de 2025, p. 173 · Informe anual de 2025, p. 183.
Salut laboral, torns i factors psicosocials
La revisió psicosocial de 2025 va avaluar aproximadament 500 professionals mitjançant informació quantitativa i qualitativa, incloses gairebé 100 entrevistes individuals. L’informe descrivia resultats preliminars favorables en alguns factors i situava per al 2026 la definició i implantació de mesures en els àmbits amb més marge de millora. Aquí no es publiquen com una reducció demostrada de malaltia o estrès. La medicina del treball i la vigilància de la salut es basen en un servei de prevenció extern. El programa «Atrapando tu sueño», adreçat principalment a personal a torns, analitza ritmes circadiaris per detectar problemes de son o rendiment. El programa #BienEstar inclou activitat física, nutrició i benestar emocional. Aquests recursos complementen l’avaluació i modificació de les condicions laborals; l’existència no permet atribuir-los automàticament un efecte clínic. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 172.
Referències de detall: Informe anual de 2025, p. 173.
Accidentalitat: xifres amb el denominador
En el perímetre de sostenibilitat de 2025 es van declarar cinc accidents registrables d’assalariats, davant de sis el 2024. La taxa fou de 2,27 per milió d’hores treballades, davant de 2,75, amb 2.206.019 hores d’empleats. Els no assalariats registraren zero accidents; els treballadors de la cadena de valor a les instal·lacions en registraren un i una taxa de 0,46, davant de cinc i 2,72 el 2024. Són categories diferents i les taxes no se sumen. Es comunicaren zero morts relacionades amb el treball en les tres categories i deu dies perduts per empleats, davant de 56. L’informe considera que cap accident de 2025 tingué grans conseqüències i assenyala causes ergonòmiques, caigudes i cops. La millora observada descriu aquell any i aquell perímetre: no demostra causalitat d’un programa ni elimina la necessitat de controlar accidents de procés de baixa freqüència i conseqüències elevades. Enagás: informe anual i comptes consolidats 2025, p. 191.
Castor: responsabilitat assignada i tancament per fases
El paper d’Enagás a Castor exigeix distingir l’explotació original de l’administració posterior. L’acord publicat al BOE recull que Enagás Transporte assumí l’administració des del desembre de 2014 i que el Govern ordenà el 2019 el desmantellament per fases, començant pel segellament definitiu dels pous. El 5 d’octubre de 2026 la companyia comunicà el segellament dels 13 pous, amb tres taps per pou. La retirada de les instal·lacions de superfície continuava sent una fase posterior. Per tant, acabar el segellament no equival a haver completat tot el desmantellament. Aquesta distinció delimita la responsabilitat tècnica de l’empresa i l’estat material d’un actiu amb una llarga controvèrsia pública. BOE: acord de desmantellament de Castor de 2019 · Enagás: finalització del segellament dels pous de Castor.
Competència: una denúncia arxivada
La CNMC examinà la denúncia de Reganosa per un suposat abús de posició dominant d’Enagás i dues filials. El 6 de novembre de 2023 acordà no incoar procediment sancionador i arxivar l’expedient S/0001/20 perquè no apreciava indicis suficients. És un arxivament, no una sanció ni una declaració d’infracció. La resolució preveia recurs judicial; aquí no es pressuposa un resultat posterior no contrastat. CNMC: arxivament de l’expedient S/0001/20 Enagás.
Preguntes freqüents
A què es dedica Enagás?
Transporta gas natural, regasifica GNL i gestiona emmagatzematges i infraestructures. La filial Enagás GTS fa la gestió tècnica del sistema espanyol; coordinar-lo no implica ser propietari de tots els actius. [1]
Quants empleats tenia el 2025?
Els comptes financers registren 1.402 empleats al tancament. L’informe de sostenibilitat registra 1.386 persones i 1.376 equivalents a jornada completa, amb Axent exclosa. Són perímetres i mesures diferents. [1]
H2med i Hyloop+ ja eren operatius?
Les fonts d’octubre de 2026 situaven BarMar en enginyeria FEED i Hyloop+ pendent de posada en marxa. No sustenten descriure’ls com a infraestructures comercials ja operatives. [1] · [2]
Quin resultat de seguretat laboral va publicar?
El 2025 comunicà cinc accidents registrables d’assalariats i una taxa de 2,27 per milió d’hores. Declarà zero morts laborals en les tres categories informades; els treballadors de la cadena de valor a les instal·lacions registraren un accident. L’abast exclou Axent. [1]
La cobertura ISO 45001 arriba a totes les participades?
L’informe declara cobertura del 100 % de les categories de treballadors incloses en el sistema informat. No permet estendre-la a tota la plantilla de totes les participades internacionals ni a Axent, exclosa del report de sostenibilitat de 2025. [1]
Havia acabat tot el desmantellament de Castor?
No. L’anunci d’octubre de 2026 es refereix al segellament definitiu dels 13 pous. La retirada d’instal·lacions de superfície figurava com a fase posterior dins del desmantellament assignat a Enagás Transporte. [1] · [2]
