Vidrala

Grup espanyol d’envasos de vidre amb seu a Llodio, Àlaba. Fabrica ampolles i pots per a alimentació i begudes i ofereix serveis d’ompliment i logística. Les vendes i prestacions de serveis consolidades van sumar 1.467,277 milions d’euros el 2025.

En poques paraules

Grup espanyol d’envasos de vidre amb seu a Llodio, Àlaba. Fabrica ampolles i pots per a alimentació i begudes i ofereix serveis d’ompliment i logística. Les vendes i prestacions de serveis consolidades van sumar 1.467,277 milions d’euros el 2025.

Contingut
  1. Què és Vidrala i quina entitat descriu aquesta fitxa
  2. Origen i evolució industrial
  3. Productes, clients i model de negoci
  4. Com es fabrica el vidre d’envàs
  5. Implantació i societats del grup
  6. Accionistes i govern
  7. Presidència i direcció executiva
  8. Ingressos de 2025 i criteri de comparació
  9. Benefici comptable i benefici recurrent
  10. Plantilla i relacions laborals
  11. Organització de la seguretat i salut
  12. Riscos psicosocials, participació i formació
  13. Accidents, malalties i límits dels indicadors
  14. Energia, emissions i reciclatge
  15. Inversions i millora del procés
  16. Antecedent sancionador i conflicte laboral
  17. Canvis de 2026 i lectura de l’actualitat
  18. Preguntes freqüents
  19. Continguts relacionats
  20. Referències

Empreses

Què és Vidrala i quina entitat descriu aquesta fitxa

Vidrala, S.A. és la societat espanyola cotitzada que encapçala un grup de fabricació i venda d’envasos de vidre i serveis associats d’ompliment i logística alimentària. El domicili social i fiscal és a Barrio Munegazo 22, Llodio, Àlaba. Les xifres d’aquesta fitxa corresponen al grup mundial consolidat, llevat d’indicació expressa; no descriuen únicament les fàbriques espanyoles ni els comptes individuals de la matriu. Les seves accions cotitzen a Madrid i Bilbao. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 15).

Origen i evolució industrial

La història del cinquantenari atribueix la iniciativa a Isidoro Delclaux Aróstegui, que va encarregar al seu fill Carlos Delclaux Oraa desenvolupar el projecte, amb la col·laboració inicial de José Ángel Irazábal. La societat es va constituir el 17 de març de 1965 com a Vidrieras de Álava, S.A. El primer forn es va encendre a l’agost d’aquell any; el 1966 va ser el primer exercici complet de producció. Aquesta cronologia distingeix l’impuls empresarial, la constitució jurídica i l’arrencada industrial. Memòria de 2015: història del cinquantenari (PDF, p. 30) · Memòria de 2015: història del cinquantenari (PDF, p. 31) · Memòria de 2015: història del cinquantenari (PDF, p. 32).

La sortida a borsa va arribar el 1985. Crisnova va ampliar la producció a Caudete el 1989; les incorporacions de Gallo Vidro el 2003 i Castellar el 2005 van estendre la base ibèrica. Encirc va entrar al grup el 2015 i Santos Barosa el 2017. El 2023 s’hi van afegir The Park, dedicat a l’ompliment, i Vidroporto al Brasil. La venda del negoci italià el 2024 mostra que el creixement també ha inclòs canvis de cartera: no totes les fàbriques històriques continuen dins del grup. Història corporativa · Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 17).

Productes, clients i model de negoci

L’oferta comprèn ampolles i pots per a vi, cervesa, begudes espirituoses, aigua, refrescos i conserves. Els clients són productors d’alimentació i begudes, especialistes en envasos i distribuïdors. És un negoci industrial entre empreses: l’envàs s’ha d’ajustar al producte, a les línies d’ompliment i als requisits de transport i presentació del client. La combinació de fabricació, ompliment i logística permet atendre etapes diferents d’aquesta cadena, especialment en l’operació britànica. Vidrala no s’ha de confondre amb una marca de les begudes que contenen les seves ampolles. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 22) · Encirc adopta la marca Vidrala UK & Ireland, 27 d’octubre de 2026.

Com es fabrica el vidre d’envàs

El procés descrit per Vidrala funciona de manera contínua, les 24 hores del dia durant tot l’any. Barreja sorra silícia, sosa, calcària i vidre recuperat o calcí; la fusió es fa aproximadament a 1.600 °C. El vidre fos es divideix en gotes i es modela mitjançant tècniques de premsatge-bufatge o bufatge-bufatge. Després passa pel forn de recuita, on l’escalfament i el refredament progressius redueixen tensions internes. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 22) · Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 23).

La inspecció electrònica, mecànica i manual precedeix la paletització i l’expedició; els envasos rebutjats tornen al circuit de reciclatge. Aquesta seqüència connecta qualitat, manteniment i prevenció: combina forns, equips mòbils, maquinària de modelatge i manipulació de vidre. La temperatura de fusió descriu el procés, no la temperatura ambiental dels llocs de treball ni una mesura d’exposició personal. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 23) · Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 97).

Implantació i societats del grup

La informació de 2025 descriu nou centres de producció. A Espanya, les societats industrials inclouen Aiala Vidrio a Llodio, Crisnova a Caudete i Castellar Vidrio a Castellar del Vallès. A Portugal hi figuren Gallo Vidro i Santos Barosa, totes dues a Marinha Grande. Encirc desenvolupa fabricació, ompliment i logística al Regne Unit, amb distribució mitjançant una societat irlandesa. Al Brasil operen Vidroporto, a Porto Ferreira, i Indústria Vidriera do Nordeste, a Estância, Sergipe. Vidrala France és comercial: la seva presència no acredita una fàbrica francesa. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 22) · Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 16).

La relació societària de tancament de 2025 mostra el 100 % de participació en aquestes filials. Envasados Eva, amb el 45 %, i Glassco Recycling, amb el 20 %, es comptabilitzen pel mètode de la participació. Per tant, les seves vendes no s’afegeixen íntegrament a la facturació consolidada. També convé separar fàbriques de vidre de centres d’ompliment i logística: comptar tots els emplaçaments comercials com a fàbriques alteraria la lectura de la capacitat industrial. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 16).

Accionistes i govern

Al tancament de 2025, Carlos Delclaux Zulueta tenia indirectament el 7,82 % dels drets de vot, mitjançant Mugarburu i Azpilu. Entre les participacions significatives comunicades hi figuraven Bidaroa, amb el 6,26 %; Urdala 21, amb el 6,24 %; Addvalia Capital, amb el 5,68 %; Victor Manuel de Noronha Santos Gallo, amb el 3,78 % indirecte; i Beti Alai, amb el 3,39 %. Són drets de vot en aquella data, no una distribució accionarial garantida per al novembre de 2026. Informe de govern corporatiu de 2025 (PDF, p. 2) · Informe de govern corporatiu de 2025 (PDF, p. 3).

L’informe de govern corporatiu no identifica cap persona física o jurídica que exerceixi o pugui exercir el control en el sentit legal indicat. Tampoc declara pactes parasocials comunicats ni actuacions concertades conegudes. L’origen familiar i la presència d’accionistes històrics no justifiquen descriure l’empresa com a propietat íntegra d’una família. La participació indirecta del president tampoc no s’ha de sumar una altra vegada a les societats que la canalitzen. Informe de govern corporatiu de 2025 (PDF, p. 3) · Informe de govern corporatiu de 2025 (PDF, p. 6).

Presidència i direcció executiva

La web corporativa consultada el 8 de novembre de 2026 identifica Carlos Delclaux Zulueta com a president del consell i conseller dominical. Raúl Gómez hi figura com a CEO i Elena Gárate com a directora financera. Són funcions diferents: la presidència de l’òrgan de govern no es converteix automàticament en la direcció executiva. L’equip publicat també assigna responsabilitats específiques de persones, sostenibilitat i desenvolupament corporatiu, indústria i unitats regionals, coherents amb un grup que combina plantes i serveis en diversos països. Consell d’administració · Equip directiu.

Ingressos de 2025 i criteri de comparació

Els comptes consolidats presenten 1.465,160 milions d’euros de vendes i 2,117 milions de prestació de serveis. La suma, 1.467,277 milions, és la xifra d’ingressos ordinaris utilitzada aquí; coincideix amb la línia de vendes i serveis de la informació per segments. Se n’exclouen altres ingressos per 47,966 milions i la variació d’existències. Així s’evita confondre ingressos de clients amb totes les partides que contribueixen al resultat d’explotació. La xifra comparable de vendes més serveis de 2024 és de 1.591,177 milions. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 11) · Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 33).

Per segments, Vidrala Europe va aportar 714,913 milions; el Regne Unit i Irlanda, 574,097 milions; i el Brasil, 178,267 milions. Són segments de l’organització consolidada, no una taula de vendes espanyoles ni un repartiment per nacionalitat del consumidor final. La presentació comercial que destaca aproximadament 1.465,2 milions pren només vendes; la diferència amb aquesta fitxa s’explica pels serveis, no per una conversió de moneda ni per afegir Xile al 2025. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 33).

Benefici comptable i benefici recurrent

El benefici consolidat de 2025 va ser de 209,341 milions d’euros, atribuïble íntegrament als accionistes de la dominant; el resultat d’explotació va ser de 292,068 milions. La xifra recurrent de 219,592 milions és una mesura ajustada. La conciliació afegeix 10,251 milions per l’efecte net d’impostos d’una reestructuració, la despesa bruta de la qual va ser de 13,668 milions. Els dos beneficis responen a criteris diferents i no són intercanviables. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 11) · Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 81) · Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 110).

La comparació amb 2024 també requereix separar activitats continuades i discontinuades. El benefici total d’aquell any va ser de 298,315 milions, dels quals 60,065 milions van correspondre a activitats discontinuades; el resultat de les continuades va ser de 238,250 milions. Comparar únicament els beneficis totals sense aquesta distinció amagaria l’efecte del canvi de perímetre. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 11) · Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 82).

Plantilla i relacions laborals

La nota de personal dels comptes auditats situa la plantilla mitjana de 2025 en 4.872 persones: 51 directors, 594 comandaments, 715 administratius i 3.512 operaris. És una mitjana anual. La informació de sostenibilitat reprodueix el mateix total sota un encapçalament de tancament, però la metodologia explica que calcula una mitjana anual; aquesta fitxa adopta la definició expressa dels comptes i no el presenta com una plantilla inequívoca a 31 de desembre. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 81) · Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 100) · Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 101).

La companyia declara que el 100 % de la plantilla està totalment o parcialment coberta per convenis col·lectius. Descriu mesures de conciliació i un model híbrid subjecte al departament, i reconeix que la producció exigeix presència física. Aquestes polítiques s’han de llegir juntament amb l’aplicació local; no equivalen a una prova d’absència de conflictes laborals ni a condicions idèntiques per a tots els torns o països. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 101) · Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 106).

Organització de la seguretat i salut

Vidrala declara que els seus sistemes de gestió de seguretat i salut cobreixen el 100 % dels empleats i que el sistema, alineat amb ISO 45001, arriba a totes les instal·lacions de fabricació. Es conserva aquest llenguatge i abast: l’afirmació corporativa d’alineació no es converteix aquí en una comprovació independent de tots els certificats, societats i activitats. El sistema s’ha de llegir juntament amb els resultats d’accidents i malalties, no com una garantia d’inexistència de danys. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 105).

Entre els riscos identificats apareixen cremades, talls i lesions musculars. L’empresa descriu investigació d’incidents, avaluació periòdica i plans prioritzats segons gravetat. La iniciativa R3 combina reducció de l’exposició, hàbits segurs i aprenentatge compartit, amb participació d’operacions, qualitat, prevenció i direcció de planta. L’informe esmenta 28 equips desplegats a Espanya i Portugal des de 2022 i la incorporació de tres equips el gener de 2025, sense que aquesta fitxa extrapoli el programa a totes les instal·lacions mundials. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 97) · Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 98).

Un cas concret va ser l’apagada ibèrica del 28 d’abril de 2025. Els comptes descriuen aturades de producció, danys materials i riscos per al personal per la interrupció d’un procés de fusió a alta temperatura. Segons la companyia, es van aplicar els protocols d’emergència sense danys personals significatius. Aquesta expressió no es transforma en una afirmació de zero incidents; l’episodi il·lustra la relació entre continuïtat del subministrament, integritat dels forns i preparació davant emergències. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025 (PDF, p. 78).

Riscos psicosocials, participació i formació

L’informe descriu entrevistes anuals amb professionals externs a tots els departaments, complementades amb enquestes, per abordar càrrega de tasques, recursos, autonomia, lideratge, comunicació i condicions físiques. Els llocs de treball s’agrupen i s’anonimitzen per protegir la confidencialitat. Són pràctiques declarades per Vidrala; la font no identifica aquí una eina psicomètrica concreta ni publica resultats per centre que permetin valorar l’eficàcia de cada intervenció. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 97).

Les revisions diàries de seguretat, els programes d’observació i els canals anònims completen aquesta participació. El 2025 es van dedicar 29.482 hores a formació en seguretat i salut. Aquesta xifra és una part de la formació total, no el nombre de persones formades ni una mesura directa de reducció d’accidents. El programa de benestar incorpora nutrició, activitat física, salut i conciliació amb adaptació a cada centre; les seves activitats tampoc no substitueixen les mesures tècniques i organitzatives sobre els riscos del treball. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 98) · Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 106).

Accidents, malalties i límits dels indicadors

El 2025 es van notificar 139 accidents laborals del personal propi, davant de 135 el 2024. La freqüència d’accidents totals va ser de 6,92 en dones i 19,74 en homes per milió d’hores treballades. Aquestes taxes no se sumen ni s’anomenen LTIFR: la font utilitza accidents totals i publica el càlcul per sexe. La mortalitat laboral declarada va ser zero tant per als empleats com per a altres treballadors que operaven a les plantes; aquest segon zero no proporciona una estadística completa de lesions dels contractistes. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 105) · Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 106) · Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 118).

La informació espanyola registra 44 casos de malaltia professional, desglossats en 8 dones i 36 homes, i 5.408 dies perduts per lesions i problemes de salut relacionats amb el treball. El comparatiu de malalties de 2024 es reexpressa a 15 casos. La mateixa companyia adverteix de diferències legals i de notificació entre països. Per això, una comparació de plantes o exercicis exigeix revisar els criteris i el perímetre; ni una taxa aïllada ni l’absència de morts proven que tots els riscos estiguin controlats. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 106) · Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 118).

Energia, emissions i reciclatge

La taula energètica de 2025 informa de 4.101.393,09 MWh de consum total, amb un 88 % d’origen fòssil i un 12 % renovable, percentatges arrodonits per l’empresa. La fabricació continua depenent de l’energia dels forns. A la mateixa pàgina, el text afirma una reducció del consum que no concorda amb els totals de la taula; aquesta fitxa conserva la dada absoluta de 2025 i no presenta aquella reducció com un resultat verificat. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 57).

Les emissions declarades són 879.714 tones de CO₂ equivalent d’abast 1; 31.722 d’abast 2 segons mercat, o 85.016 segons ubicació; i 1.157.441 d’abast 3. Els dos mètodes d’abast 2 són alternatives i no s’han de sumar. La font reexpressa 2024 i assenyala la revisió de la base dels objectius climàtics. En materials, el vidre reciclat incorporat va representar el 55,45 % de les tones foses: no és un augment del 55,45 % ni aquest percentatge de totes les matèries primeres comprades. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 59) · Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 76).

Inversions i millora del procés

El nou forn de Llodio es va inaugurar l’abril de 2025 dins d’un pla industrial que la companyia va valorar en més de 75 milions d’euros. La comunicació vincula la inversió amb capacitat, eficiència i competitivitat; la inauguració no demostra per si sola una reducció mesurada d’emissions. El juliol de 2026 es va inaugurar una instal·lació solar d’autoconsum de 7 MW a la mateixa ubicació. La capacitat és una dada del projecte; les emissions anuals que s’espera evitar són una previsió, no un resultat ja mesurat. Inauguració del forn de Llodio, abril de 2025 · Planta solar d’autoconsum de Llodio, juliol de 2026.

El redisseny per alleugerir envasos i un aprofitament més gran del calcí són altres línies de treball declarades. L’interès industrial consisteix a reduir material per envàs mantenint les prestacions i a recuperar matèria secundària per al forn. Avaluar-ne l’efecte requereix considerar producció, qualitat i energia conjuntament, en lloc de deduir sostenibilitat de la mera reciclabilitat del vidre. Informació de sostenibilitat de 2025 (PDF, p. 76).

Antecedent sancionador i conflicte laboral

El registre del regulador britànic HSE recull una sentència del 22 de maig de 2017 contra Encirc Limited, a Liverpool Magistrates Court, per infracció de la disposició 17 de Workplace (Health, Safety and Welfare) Regulations, amb una multa de 500.000 lliures. És un antecedent d’una filial i d’una data concreta; no es presenta com una nova sanció de 2026 ni s’atribueix a totes les plantes del grup. HSE: infracció d’Encirc Limited, sentència de 2017.

El maig de 2026, Unite va informar d’un acord de reforç de personal a Encirc després de vagues iniciades al març. El sindicat vinculava la reducció de dotació amb torns més llargs i preocupació per fatiga i seguretat. Segons la seva comunicació, la plantilla va acceptar l’acord i va cancel·lar les vagues posteriors. És la valoració sindical i el desenllaç que va publicar, no una resolució judicial sobre aquests riscos. Unite: acord sobre dotació de personal a Encirc, maig de 2026.

Canvis de 2026 i lectura de l’actualitat

El 30 de març de 2026, Vidrala va completar la compra del 100 % de Cristalerías Toro, a l’àrea metropolitana de Santiago de Xile, per un valor d’empresa de 75 milions d’euros que inclou deute. L’operació es denomina Vidrala Chile. Les seves vendes d’un any complet no s’incorporen a les dades consolidades de 2025. El valor d’empresa tampoc no s’interpreta com a preu exclusiu de les accions. Tancament de l’adquisició de Cristalerías Toro, 30 de març de 2026.

Al setembre es va presentar Vidrala Marinha com a identitat integrada de les plantes portugueses, amb les denominacions Marinha Norte i Marinha Sul. A l’octubre, Encirc va passar a utilitzar la marca Vidrala UK & Ireland. Aquests anuncis d’identitat no demostren per si mateixos canvis de raó social de totes les filials. En els nou primers mesos de 2026, les vendes publicades van ser de 1.146,5 milions d’euros: un 2,0 % més en termes reportats, però un 3,0 % menys a moneda i perímetre comparables. La comparació incorpora Xile de manera proforma i no substitueix l’últim exercici complet de 2025. Nova identitat Vidrala Marinha, setembre de 2026 · Encirc adopta la marca Vidrala UK & Ireland, 27 d’octubre de 2026 · Resultats dels nou primers mesos de 2026 (PDF, p. 2).

Preguntes freqüents

Vidrala és una empresa espanyola?

Sí. La matriu és Vidrala, S.A., amb domicili a Llodio, Àlaba. El grup té activitat internacional; els 1.467,277 milions d’euros d’ingressos ordinaris de 2025 són consolidats mundials, no vendes exclusivament espanyoles. [1] · [2] · [3]

Per què apareixen dues xifres d’ingressos de 2025?

Les vendes són d’1.465,160 milions d’euros i els serveis de 2,117 milions. Aquesta fitxa suma les dues partides: 1.467,277 milions, com la informació per segments. La xifra comercial arrodonida d’1.465,2 milions es refereix només a vendes. [1] · [2] · [3]

El benefici de 2025 va ser de 209,341 o de 219,592 milions?

El benefici comptable va ser de 209,341 milions d’euros. Els 219,592 milions són el benefici recurrent ajustat, que elimina l’efecte net d’impostos de la reestructuració. S’han d’identificar com a mesures diferents. [1] · [2] · [3]

Quina relació tenen Encirc i Vidrala?

Encirc es va incorporar al grup el 2015 i l’octubre de 2026 va adoptar la marca Vidrala UK & Ireland. L’activitat inclou fabricació de vidre, ompliment i logística. El canvi de marca no basta per afirmar que totes les raons socials hagin canviat. [1] · [2]

Quines dades concretes publica Vidrala sobre seguretat laboral?

Per a 2025 declara 139 accidents del personal propi, 44 malalties professionals i 29.482 hores de formació en seguretat i salut. Publica taxes per sexe i zero morts pròpies i d’altres treballadors a les plantes. Aquest zero no implica zero lesions ni una sèrie completa d’accidents dels contractistes. [1] · [2] · [3]

Què significa el 55,45 % de vidre reciclat?

És la proporció de vidre reciclat incorporat sobre les tones de vidre foses el 2025. No representa un augment interanual del 55,45 %, ni demostra que el procés no tingui emissions: els forns continuen consumint una quantitat important d’energia. [1] · [2] · [3]

  • Estrès tèrmic per calor. La fusió contínua del vidre requereix analitzar la càrrega tèrmica real de cada tasca; la temperatura del forn no substitueix una avaluació d’exposició.
  • Fatiga laboral. Ajuda a interpretar la relació entre dotació de personal, torns i recuperació plantejada per Unite en el conflicte d’Encirc de 2026.
  • TRIR, DART i LTIFR: indicadors internacionals de sinistralitat. Permet distingir els accidents totals per milió d’hores que publica Vidrala dels casos amb baixa i dels indicadors amb base de 200.000 hores.

Referències

  1. Comptes i informe de gestió consolidats de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  2. Informació de sostenibilitat de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  3. Informe de govern corporatiu de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  4. Memòria de 2015: història del cinquantenari. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  5. Història corporativa. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  6. Consell d’administració. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  7. Equip directiu. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  8. Tancament de l’adquisició de Cristalerías Toro, 30 de març de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  9. Encirc adopta la marca Vidrala UK & Ireland, 27 d’octubre de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  10. Nova identitat Vidrala Marinha, setembre de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  11. Inauguració del forn de Llodio, abril de 2025. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  12. Planta solar d’autoconsum de Llodio, juliol de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  13. Unite: acord sobre dotació de personal a Encirc, maig de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  14. HSE: infracció d’Encirc Limited, sentència de 2017. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  15. Resultats dels nou primers mesos de 2026. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  16. Fotografia de Vidrala a Llodio: autoria i drets. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  17. Creative Commons: dedicació CC0 1.0. Fonts comprovades: 2026-11-08.
  18. Llei de propietat intel·lectual, article 35.2. Fonts comprovades: 2026-11-08.

Informació editorial

Pablo Rodríguez

Responsable editorial: Pablo RodríguezLinkedIn

Sol·licita una demo

Descobreix tot el que Sabentis pot fer per la teva organització.

Prova Sabentis

request a demo
stars 5
GetApp Software Advice Capterra